פינוי עמונה
פינוי עמונהצילום: הודיה סעדיה/TPS

יו"ר מטה עמונה, אביחי בוארון, תוקף את החלטת ראש הממשלה נתניהו לזמן לבירור את המזכיר הצבאי שלטענת נתניהו לא העביר בזמן את ההנחיה למנוע את פינוי המבנים בעמונה.

''אם ביבי באמת לא רצה לפנות, הוא יכול ברגע להחזיר את הדגל להר - חתימה אחת שלו תאשר לרשום את הקרקע על שמנו. וזהו, נוכל להקים את החווה מחדש'', אמר בוארון.

לדבריו, ''הניסיון להפיל את הפינוי על המזכיר הצבאי הוא עצוב ומאכזב. הלשכה כולה ידעה על הפינוי הצפוי. הש.ג לא אשם. ביבי תן אישור''.

תיעוד: אלימות בפינוי בעמונהנוער עמונה

כאמור, המזכיר הצבאי של ראש הממשלה נתניהו, תת אלוף אבי בלוט, יזומן מחר (שישי) לבירור אצל הרמטכ''ל רב-אלוף גדי איזנקוט לאחר שלא העביר בזמן את ההנחיה שנתן נתניהו שלא לפנות את המבנים בעמונה. המזכיר הצבאי העביר את הנחיית ראש הממשלה רק בשעות הבוקר, כשהפינוי האלים כבר החל.

ח"כ בצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי) אמר בתגובה: ''קצת קשה להאמין שמדובר בתקלה. נשמע יותר כמו תירוץ לאחר מעשה. אם נתניהו אומר את האמת אז הוא חייב לתקן את הטעות הזו ולתת היום היתר עיסקה לרכישה שבוצעה ולאפשר את הקמת החווה החקלאית בעמונה בצורה חוקית. אם הוא לא עושה את זה אני פשוט לא מאמין לו''.

בעימותים בין מתנגדי הפינוי לכוחות הביטחון נפצעו 23 שוטרים ושלושה מתיישבים. המשטרה עצרה שבעה מפגינים שהתפרעו, שישה מתוכם שוחררו בתנאים מגבילים ועצור נוסף נשלח למעצר בית למשך חמישה ימים.

כ-300 צעירים הפגינו בעמונה נגד הכוחות שהגיעו לפנותם. עשרות מפגינים התבצרו בשני קרוואנים, שפכו שמן על הכביש והבעירו צמיגים כדי לבלום את הגעת הכוחות. נשמעו טענות מצד המפגינים לאלימות מצד השוטרים.

ח"כ בצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי) שהיה בעמונה בעת הפינוי, אמר "מאות בני נוער נפלאים, שחדורים באהבת הארץ ונאחזים בה במסירות, נמצאים עכשיו בעמונה בקור מקפיא וערוכים למחות נגד העוול של פינוי נוסף שם. שום ביקור מוצלח של נתניהו בברזיל לא יאפיל על הפגיעה של נתניהו בהתיישבות. בידיו להכשיר חוקית את השיבה הביתה לעמונה תוך חמש דקות".

במפלגת ״הימין החדש״ הגיבו לפינוי, ''אנחנו קוראים לראש הממשלה לפנות כבר היום את הבנייה הערבית הבלתי חוקית בחאן אל אחמר. חוק הוא חוק הוא חוק. האכיפה הסלקטיבית כנגד יהודים בלבד בעמונה, אל מול החשש לפנות בנייה ערבית פרועה ובלתי חוקית בחאן אל אחמר, משדרת חולשה והססנות של ממשלת ישראל אל מול הפלסטינים, ופוגעת בהרתעה של מדינת ישראל".