בלוט ונתניהו (מימין)
בלוט ונתניהו (מימין)צילום: קובי גדעון / לע"מ

יו״ר מפלגת ישראל ביתנו, ח״כ אביגדור ליברמן, תוקף את הנחיית ראש הממשלה לזמן את מזכירו הצבאי לבירור אצל הרמטכ''ל, בטענה שהמזכיר לא העביר בזמן את הנחיית נתניהו לעצור את הפינוי בעמונה.

‫״הניסיון המביש של ראש הממשלה להפנות את האשמה על פינוי עמונה לעבר מזכירו הצבאי, תת אלוף אבי בלוט, הוא לכל הפחות בזוי. לא ניתן שלא לראות בכך בריחה מאחריות וניסיון נואש לחפש שעיר לעזאזל", אמר ליברמן. ‬

"‫קורות חייו של תת אלוף בלוט שכוללים ילדות בחלמיש, סיום המכינה הקדם צבאית בעלי ותפקיד רגיש של מח״ט חברון, שבו זכה להערכה גדולה מכל המתיישבים, מעידים על האיש ומבטלים כל אפשרות להאשימו במחדל במקרה של פינוי עמונה. בושה וחרפה״, הוסיף שר הביטחון לשעבר.

תיעוד: אלימות בפינוי בעמונהנוער עמונה

גם יו"ר מטה עמונה, אביחי בוארון, תקף את החלטת ראש הממשלה נתניהו לזמן לבירור את המזכיר הצבאי שלטענת נתניהו לא העביר בזמן את ההנחיה למנוע את פינוי המבנים בעמונה.

''אם ביבי באמת לא רצה לפנות, הוא יכול ברגע להחזיר את הדגל להר - חתימה אחת שלו תאשר לרשום את הקרקע על שמנו. וזהו, נוכל להקים את החווה מחדש'', אמר בוארון.

לדבריו, ''הניסיון להפיל את הפינוי על המזכיר הצבאי הוא עצוב ומאכזב. הלשכה כולה ידעה על הפינוי הצפוי. הש.ג לא אשם. ביבי תן אישור''.

ח"כ בצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי) אמר בתגובה: ''קצת קשה להאמין שמדובר בתקלה. נשמע יותר כמו תירוץ לאחר מעשה. אם נתניהו אומר את האמת אז הוא חייב לתקן את הטעות הזו ולתת היום היתר עיסקה לרכישה שבוצעה ולאפשר את הקמת החווה החקלאית בעמונה בצורה חוקית. אם הוא לא עושה את זה אני פשוט לא מאמין לו''.

בעימותים בין מתנגדי הפינוי לכוחות הביטחון נפצעו 23 שוטרים ושלושה מתיישבים. המשטרה עצרה שבעה מפגינים שהתפרעו, שישה מתוכם שוחררו בתנאים מגבילים ועצור נוסף נשלח למעצר בית למשך חמישה ימים.

כ-300 צעירים הפגינו בעמונה נגד הכוחות שהגיעו לפנותם. עשרות מפגינים התבצרו בשני קרוואנים, שפכו שמן על הכביש והבעירו צמיגים כדי לבלום את הגעת הכוחות. נשמעו טענות מצד המפגינים לאלימות מצד השוטרים.