הראיון המיוזע של נשיא מצרים

נשיא מצרים התראיין לתכנית '60 דקות' ונראה מיוזע ולחוץ כשנשאל על זכויות אדם ועל השת"פ עם ישראל. צפו בקריקטורות מהעולם הערבי.

נעם בנעט , כ"ט בטבת תשע"ט

הראיון המיוזע של נשיא מצרים-ערוץ 7
מצב סבוך. נשיא מצרים עבד אל-פתאח סיסי בביקורו בארה"ב בשבוע שעבר
צילום: רויטרס

"אף אחד לא הצטער על ריאיון שלא נתן" משפט זה מיוחס לאיש יחסי הציבור ראובן אדלר. השבוע נמצא עוד אדם שנראה שמצטער מאוד על ריאיון שכן נתן והוא עַבְּד אלפַתָאח אַ-סִיסִי, נשיא מצרים, שהתראיין לתוכנית '60 דקות' של רשת CBS.

בריאיון שאמור להתפרסם הלילה, נשאל הנשיא א-סיסי נשאל האם הוא יודע מה מספרם של האסירים הפוליטיים במצרים. הוא ענה שאין במצרים אסירים פוליטיים. עם זאת הם מנסים לעמוד מול הקיצונים שמנסים לכפות את האידיאולוגיה שלהם על העם. הם עומדים כעת בפני משפט הוגן. זה עלול לקחת שנים, אבל עליהם לפעול על פי החוק. רבים מהאסירים קשורים לתנועת 'האחים המוסלמים' שציר המדינות תורכיה-קטר תומכת בה ובחמא"ס ומתנגדת לשלטון המצרי של א-סיסי.

על הטענות של ארגוני זכויות אדם, כי כ-60 אלף אסירים פוליטיים עצורים בבתי הסוהר - אמר שהוא לא יודע מאיפה המראיין קיבל את המספר ושוב חזר על דבריו שאין במצרים אסירים פוליטיים.

'ריאיון א-סיסי בערוץ CBS'

‏נשיא מצרים עַבְּד אלפַתָאח אַ-סִיסִי אישר בריאיון לתוכנית '60 דקות' של רשת CBS כי ישראל משתפת פעולה עם צבא מצרים במלחמה נגד הטרור (ארגון 'המדינה האסלאמית' - דאע"ש) בסיני. חשוב לשים לב כי מדובר בפעם הראשונה שגורם רשמי במצרים מודה בגלוי במעורבות הישראלית במאבק בסיני.

כפי שנראה בקריקטורה של עַלַאא' א-לַקְטַה העזתי, איש חמא"ס ומתנגד לשלטון אַ-סִיסִי במצרים, אַ-סִיסִי מזיע מאוד על כסא המרואיין. הקריקטורה התפרסמה בעיתון 'ערבי21' שממומן ע"י הנסיכות הקטרית אויבת של הנשיא המצרי.

גם עִמָאד חַגָ'אג' מתייחס ל‏נשיא המזיע, הפעם נראה אַ-סִיסִי מזיע מאוד בדרכו אל המקרר כדי להפיג את החום הגדול בגופו של הריאיון המלחיץ.

נראה שהבריחה המיוזעת ומצלמת הווידאו הכועסת של תוכנית '60 דקות' מתייחסת לבקשה מצרית, דרך השגריר המצרי בוושינגטון, אולי בעקבות שאלות על זכויות האדם או על השת"פ עם ישראל, לגנוז את הריאיון שאמור להתפרסם הלילה

'שיתוף פעולה צבאי מצרי-ישראלי לחיסול הטרור בסיני'

כך הכותרת של אֻמַיַה גֻ'חַא העזתית לעיתון החמא"סי 'אלקֻדְס אלעַרַבִּי' שבקריקטורה שלה אנו רואים איך שתי הידיים - הישראלית והמצרית מועכות דווקא את העזתי המסכן בעל הבגדים הבלויים. נראה שמדובר בביקורת על כך שמעבר רפיח, בין עזה למצרים, סגור, כשבינתיים ישראל ומצרים משתפים פעולה בחצי האי סיני.

הערוץ שמתכנן להעלות את הריאיון הלילה העלה בינתיים מאחורי הקלעים של הריאיון שם מוזכר בין השאר כי המצרים רצו את השאלות מראש, דבר שההפקה לא היתה מוכנה לתת.

נושא הנורמליזציה עם ישראל הוא נושא פופולרי ברשתות החברתיות ומתנגדי הנשיא המצרי נהנים לנגח בו. נראה עַבְּד אלפַתָאח אַ-סִיסִי הוקסם מכך שהוא מצטרף לרשימה ארוכה של מנהיגי עולם שמתראיינים לתוכנית הפופולרית וניסה להרשים אותם עם שיתוף הפעולה עם ישראל, אך מיד אחרי הריאיון הבין כי סיפר יותר מדי. נחכה בסבלנות לריאיון המלא, שלא ייגנז כפי שמקווים בקהיר, ולתגובות בעולם הערבי.

---
נעם בנעט הוא מרצה וחוקר עצמאי בתחום המזרח התיכון והעולם הערבי, הכותב טור שבועי בנושאים אקטואליים נבחרים ובליווי קריקטורות עדכניות מהעולם הערבי תחת הכותרת "חלון למזרח התיכון המתחדש". אפשר לעקוב אחריו בטלגרם, בפייסבוק או באינסטגרם.