מאחורי החומה הסינית
מאחורי החומה הסינית צילום: חן לאופולד, פלאש 90

בחודשים האחרונים מצטברים נתונים נוספים אודות המשך קציר איבריהם של מתרגלי 'פאלון גונג' על ידי שליחי הממשל בסין לטובת ניתוחי השתלה של תיירי מרפא מרחבי העולם.

ביומן ערוץ 7 שוחחנו על הנתונים החדשים עם טל בביץ', נציגו בישראל של מרכז המחקר על קציר האיברים בסין, הקובע כי "הכול נמשך. באחרונה בארץ פחות מדווחים על זה, אבל במדינות אחרות בעולם יש דיווחים".

להערכתו הנושא אינו מגיע לכותרות הראשיות מסיבות פוליטיות וכלכליות, ועם זאת הוא שב ומדגיש כי "לאחרונה יש יותר קולות שמוחים על כך. יש דיונים בפרלמנט הצ'כי, היה גינוי בקונגרס האמריקאי ויש קולות שנשמעים באירופה ובאסיה.

על מחקר שבוצע באחרונה וחשף כיצד גם כיום מתבצע רצח למען קציר איברים בחסות הממשל הסיני מספר בביץ': "בסוף השנה שעברה ארגון אמריקאי בשם 'הארגון העולמי לחקר רדיפת הפאלון גונג' ערך תחקיר שבמהלכו ראש הארגון שהוא רופא ממוצא סיני שמתגורר בארה"ב, פנה ליותר מעשרה בתי חולים גדולים וידועים בסין והציג את עצמו כבכיר במנגנון ממשלתי בסין וגם קרוב משפחה של מי שזקוק להשתלה".

"הוא דיבר עם רופאים בכירים בבתי החולים האלה ותוך כדי כך שאל אותם אם יש להם זמינות של איברים ממתרגלי פאלון גונג. אף אחד מהרופאים לא הביע הפתעה או כעס. רוב הרופאים אמרו שכן, אין בעיה ויש להם אפשרות לספק איברים ממתרגלים. הוא שאל אם יש איברים מאנשים צעירים, כלומר באיכות הגבוה ביותר, רובם אמרו שאין בעיה, חלקם אמרו שזה נושא רגיש ונדבר על זה כשיגיע לכאן, אבל אף אחד לא הכחיש".

בביץ' מבהיר כי הקלטות השיחות עם הרופאים הבכירים במרכזי ההשתלות הסיניים מהווים "הוכחה נוספת לכך שהאיברים המושתלים בסין רובם מגיע מקצירת איברים כפויה ממתרגלי פאלון גונג. ישנם עוד מיעוטים שגם מהם קוצרים איברים, אבל מתרגלי הפאלון גונג הם הקבוצה שמשתמשים בה הכי הרבה, כי הם מנהלים אורח חיים בריא".

על הרקע לרדיפת המתרגלים בידי השלטון הסיני מספר בביץ': "השיטה נרדפת כבר 19 שנה. היא יצאה בשנת 1992. עד אז למדו אותה רק במקומות מבודדים בסין, כמו במנזרים, ובתוך כמה שנים היא צברה פופולאריות גבוהה וכמעט בכל פינה בסין ראו מתרגלים שלמדו את השיטה. סין היא מדינה קומוניסטית שדוגלת באתאיזם מוחלט ואין להם שום רצון שאנשים יאמינו במשהו חוץ מהמפלגה. כשראו שבמרכזי הערים יש כמות אנשים שצומחת בכל יום ומאמינה במשהו אחר, גם אם לא הייתה להם שום כוונה פוליטית, אז במקביל לשמחה של הרבה סינים, גם גורמי ממשל, מהתפתחות השיטה, הכריז ראש המפלגה הקומוניסטית באותם ימים שהשיטה אסורה בסין.

''הוא עשה זאת כשהבין שהכמות של המתרגלים גדולה ממספר החברים במפלגה הקומוניסטית, וכך על דעת עצמו ובלי להתחשב בחוקה הסינית ובדעת מקורביו הכריז על איסור השיטה, פתח במסע השמצות קשה בתקשורת, תיאר אותם כפוגעים בחברה ומעודדי התאבדות כשהמטרה הייתה לחסל את השיטה בסין בתוך שלושה חודשים, פיזית כלכלית ומוראלית".

"מאז זה נמשך גם כשהוא כבר לא בשלטון על ידי מקורביו. רבים נרצחו בדרכים שונות של עינויים. המשמעות של קציר איברים היא רצח על שולחן הניתוחים. התהליך הוא לא תהליך אתי שמקובל במערב, הם עושים הרדמה מאוד בסיסית וכשאדם עוד בחיים הוא נרצח".

בישראל נקבע בשנת 2008 חוק האוסר מימון של נסיעות לסין לצרכי השתלה. "עד 2008 מאות ישראלים נסעו להשתלות בסין. אי אפשר היה להאשים אותם כי לא הייתה מודעות לנושא. ב-2008 חוק ההשתלות שונה וקופות החולים וחברות הביטוח לא מורשות לממן ניתוחי השתלה בעולם. יש מדינות נוספות שחוקקו חוקים דומים ויש מדינות שדנות בחקיקה כזו, ויש, כמו ספרד, שחוקקו חוק חמור יותר שהופך את הנסיעה להשתלה בסין לעבירה פלילית, מה שאין כן בישראל".

להערכתו של בביץ' השתקת הפרשה מטעמים כלכליים ופוליטיים תבוא אל קיצה, אולי אפילו בקרוב, לנוכח תמורות פנימיות שמתחוללות במדינת הענק. "זה מזכיר מצבים שהיו עם ברית המועצות ומדינות אחרות שהיה בהם משטר טוטליטרי וחזק, שהרבה אנשים לא האמינו שיוכל להשתנות. כיום יש למשטר בסין הרבה התנגדות בתוך המדינה וגם הכלכלה הסינית כבר אינה מה שחשבו בעבר. יש משבר ולכן דברים ישתנו".

על היקף נרצחי קציר האיברים אומר בביץ' כי המספר לא ניתן לאמדן מדויק מאחר ו"הם משמידים ראיות והגופות נשרפות כך שלא ניתן לקבוע כה נרצחו. יש מומחים שמדברים על מיליון וחצי נרצחים. יש בוודאות יותר ממיליון השתלות שנעשו, אבל אין גישה לנתונים".

עוד מציין בביץ' כי על מנת לגרוף את התשלום המירבי על אירוח המושתלים מקפיד הממשל הסיני להעניק, תמורת תשלום לא נמוך, תנאי אירוח טובים, אך לדבריו "יש דיווחים שרמת הניתוחים לא גבוהה. יש הרבה מקרים של ישראלים ואחרים בעבר שלא חזרו בחיים בעקבות דחיה של האיברים, זיהומים ועוד. רמת הניתוחים שם לא טובה. נציגי בתי החולים מאוד אדיבים בתחילה, אבל אחרי שמקבלים את הכסף אין עם מי לדבר".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו