"חיל האוויר לפעמים צריך לחצות לצד הישראלי"

רשת CBS שידרה במלואו את הראיון עם נשיא מצרים שבו הודה כי ישנו שיתוף פעולה ביטחוני עמוק עם ישראל.

ערוץ 7 , א' בשבט תשע"ט

נשיא מצרים עבד אל-פתאח א-סיסי
נשיא מצרים עבד אל-פתאח א-סיסי
Reuters

רשת CBS האמריקנית שידרה הלילה (שני) במלואו את הראיון שנערך בתכנית "60 דקות" עם נשיא מצרים, עבד אל פתאח א-סיסי, ושקטעים ממנו פורסמו כבר בסוף השבוע.

כזכור, בראיון הודה סיסי כי ישנו שיתוף פעולה ביטחוני בין ישראל למצרים. בתשובה לשאלה האם שיתוף הפעולה עם ישראל הוא הקרוב והעמוק ביותר שהיה בין שתי המדינות, השיב הנשיא המצרי: "זה נכון". הוא הוסיף כי "חיל האוויר צריך לפעמים לחצות לצד הישראלי. זו הסיבה שיש לנו טווח רחב של תיאום עם הישראלים".

בתשובה לשאלה מדוע לא הצליח עד כה למגר את הטרור בחצי האי סיני, ציין סיסי את הקשיים שעמדו בפני ארצות הברית בלחימה בטליבאן באפגניסטן ואמר: "מדוע ארצות הברית לא חיסלה את המחבלים באפגניסטן לאחר 17 שנים והוציאה טריליון דולר?"

במהלך הראיון נשאל סיסי שאלות נוקבות, בעיקר בנושא האסירים הפוליטיים בארצו. ברשת CBS סיפרו בסוף השבוע כי בקהיר ניסו למנוע את שידור הראיון, אך הדבר לא עלה בידם.

כשנשאל כמה אסירים פוליטיים ישנם בארצו, השיב סיסי כי "אין לנו אסירים פוליטיים. אנחנו מנסים לעמוד מול קיצונים שכופים את האידיאולוגיה שלהם על העם. עכשיו הם נתונים למשפט הוגן. וזה עלול לקחת שנים, אבל אנחנו צריכים לפעול לפי החוק".

המראיין, סקוט פלי, ביקש מסיסי להתייחס להערכה של ארגון Human Rights Watch, שטוען כי משטרו מחזיק במעצר כ-60 אלף אסירים פוליטיים.

"אני לא יודע מאיפה הם קיבלו את המספר הזה. אמרתי שאין שבויים פוליטיים במצרים. בכל פעם שיש מיעוט שמנסה לכפות את האידיאולוגיה הקיצונית שלו, אנחנו חייבים להתערב ללא קשר למספר חבריו", השיב הנשיא המצרי.

בנוסף נשאל סיסי על תנועת האחים המוסלמים, שהוצאה אל מחוץ לחוק, ודחה את הטענות כי נקט במהלך מאחר והאחים המוסלמים הם היריבים הפוליטיים העיקריים שלו.

"אנחנו עוסקים רק באסלאמיסטים קיצוניים שנושאים נשק. אנחנו מקבלים אותם בברכה אם ברצונם לחיות בקרב האזרחים, אבל אנחנו לא רוצים שיישאו נשק וישמידו את הכלכלה המצרית", הדגיש.