ארכיון
ארכיון Flash 90

כמעט אסון נדיר התרחש בחיל האוויר כאשר חופת מטוס F-15 ניתקה במהלך טיסת אימון. שני הטייסים בחרו שלא לנטוש, יצרו קשר עם מגדל הפיקוח והצליחו לתמרן את הטיסה על אף הרוח העזה שביקשה "לשאוב" אל מחוץ למטוס. כך מדווח העיתון 'ידיעות אחרונות'.

העיתון מציין כי מדובר בתקלה נדירה שאינה זכורה בחיל האוויר. על פי החלטת מפקד חיל האוויר הופסקו האימונים במטוסים אלה עד להשלמת תחקור התקלה.

העיתון מספר כי "שני הטייסים, שמצאו את עצמם חשופים בתנאים קשים של קור, רוח ורעש, קיבלו החלטה שלא לנטוש את המטוס בגובה הרב. באומץ לב ובמקצועיות הם עלו מול מגדל הפיקוח בבסיס נבטים ודיווחו על האירוע. הבסיס הוכנס מיד לכוננות גבוהה ונערך לקראת נחיתת החירום. מי ששמע את רשת הקשר מדווח על בלבול ולחץ בשניות הראשונות, אבל הטייסים מיד התעשתו".

העיתון מצטט גורם בכיר בחיל האוויר שסיפר כי "השניים תפקדו בצורה מעוררת כבוד: הם נדרשו להאט את מהירות הטיסה ולהנמיך עד כמה שניתן, ומצד שני לנחות מהר ככל האפשר - וכל זאת מול רוח בעוצמה אדירה וקושי לתקשר ביניהם. בתנאים האלה גם החלטה לנטוש הייתה לגיטימית, אבל השניים הבינו שהם יכולים להנחית את המטוס מבלי לסכן את חייהם".

העיתון מביא את התייחסות דובר צה"ל: "במהלך טיסת אימונים שגרתית, מטוס קרב אף־15 ("בז") נחת נחיתה יזומה בעקבות התנתקות חופת המטוס ממקומה. צוות האוויר במטוס שלט באירוע בכל שלביו, פעל בקור רוח, במקצועיות ובמיומנות בטיפול בתקלה נדירה, והביא את המטוס לנחיתה בטוחה בבסיס חיל-האוויר בנבטים. מפקד חיל-האוויר, אלוף עמיקם נורקין, הנחה על עצירת טיסות האימונים במטוסי קרב מסוג F15 (״בז״) עד לסיום התחקיר והפקת הלקחים".