"אהבתיך כאהבת בן את אביו"

ראש הממשלה נתניהו בהספד נרגש לשר הביטחון לשעבר משה ארנס ז"ל. ''ראיתי את מישה עושה נפלאות לביצור מעמדה של מדינת ישראל".

חזקי ברוך - ערוץ 7 , א' בשבט תשע"ט

ראש הממשלה בנימין נתניהו ספד הבוקר (שני) לשר הביטחון לשעבר משה ארנס שהלך לעולמו בגיל 93.

''ראיתי את מישה עושה נפלאות לביצור מעמדה של מדינת ישראל - כשגרירנו בוושינגטון, כשר החוץ, כיושב-ראש ועדת החוץ והביטחון וכשר הביטחון פעם אחר פעם. בשנים האחרונות הוא התמסר בשקידה אינסופית לתיעוד הסיפור המלא על מרד גטו ורשה, בו מילאו אנשי בית"ר מקום מרכזי", אמר נתניהו.

עוד הוסיף נתניהו, שנחשב בראשית דרכו הפוליטית לבן טיפוחיו של ארנס, "היה שלום מישה, נעמת לי מאוד. אהבתיך כאהבת בן את אביו".

נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין ספד לארנס ואמר, "מישה היה ממנהיגיה החשובים של תנועת החירות. איש ההדר שלא חשש מפני תגר. מישה היה משרי הביטחון המעולים של מדינת ישראל. לא מצביא ולא גנרל, פשוט למדן מסור ששקד יום וליל למען ביטחון מדינת ישראל ואזרחיה. מישה פעל כל חייו בעמדות מפתח שונות לביסוסה ופיתוחה של מדינת ישראל. כאיש אצ"ל, כמדען וכמהנדס, כמדינאי, כשגריר וכמנהל בתעשיות המשמעותיות ביותר לביטחון ישראל. לא תשכח גם תרומתו החשובה לתיקונה של ההיסטוריה אודות חלקו של הארגון הצבאי-היהודי במרד גטו ורשה".

"מישה פעל בגבורה, בנחישות, באהבה אין קץ למולדת שלנו, בהדר ובאצילות בית"רית ונדמה כי המצפן הפנימי והחזון הציוני היו אלו שהוליכו אותו בכל אשר הלך. יהי זכרו ברוך", הוסיף ריבלין.

עם היוודע דבר פטירתו של ארנס נפרד ממנו גם יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין, "מדינת ישראל איבדה הבוקר את אחד מגדולי אוהביה, משה ארנס. במשך עשרות שנים ועד יומו האחרון ארנס היה מסור לרעיון אחד בכל נפשו ובכל מאודו: תחיית עם ישראל בארצו. תרומתו לביטחון ישראל ולמעמדה הבינלאומי לא תסולא בפז, והיא תהיה לו מצבת נצח".

"מישה היה מקור ידע בלתי נדלה להיסטוריה של עמנו, בעל ראייה מפוכחת ומלאת תבונה ביחס להווה שלנו, ואופטימי חסר תקנה לגבי העתיד. כאיש תנועת הליכוד הוא היה לי מורה דרך ומצפן, ואני מבקש לשלוח את תנחומיי למשפחתו היקרה. חבל על דאבדין ולא משתכחין", הוסיף יו"ר הכנסת.

השר אופיר אקוניס ספד לארנס אף הוא, "בצער רב ויגון קודר קיבלתי את הידיעה על פטירתו של המנהיג הדגול, משה ארנס ז״ל. ארנס היה ממייסדי הציונות הרויזיונסטית, האמא המולידה של תנועת החרות והליכוד שבאה אחריה. איש ארץ ישראל השלמה, בעל התקיפות הבטחונית ומגדולי המדינאות הישראלית בכל הזמנים. איש הכלכלה החופשית והמשק המודרני. איש ההדר והתגר. בית״רי אמיתי בכל רמ״ח אבריו. אני מרכין ראש לזכרו, מחבק בחום את משפחתו ומתחייב להמשיך לפעול לאור מורשתו".

שר החינוך, נפתלי בנט נפרד אף הוא מארנס, "משה ארנס, מגדלור ציוני, שר ביטחון פורץ דרך, הלך לעולמו. ‏אהבתי אותך מאוד, מישה. ‏משה ארנס היה ציוני ברמ״ח אבריו. ‏את כל חייו הקדיש לביצור ביטחון ישראל. במדע, באווירונאוטיקה, כשר ביטחון, כדיפלומט, כסופר והיסטוריון. ‏יהי זכרו ברוך".

נריה מאיר, ראש ההנהגה העולמית של בית"ר, ספד לארנס איש בית"ר, "ההנהגה העולמית של בית"ר מרכינה את ראשה עם פטירתו של הבית"רי משה ארנס. משה היה בכיר תלמידי ז'בוטינסקי ובית"ר. שילוב נדיר של הדר ותגר. לעולם לא זנח את עקרונות התנועה ותמיד נלחם על שלמות הארץ והעם. הוא היה דוגמא ומופת לכל חניכי התנועה. דגלה של בית"ר יורד היום לחצי התורן".

חבר ועדת החוץ והביטחון, ח"כ מוטי יוגב, מסר, "צער גדול עם פטירתו של משה ארנס, ששימש כשר ביטחון ושר חוץ בממשלות ישראל. בעל מידות טובות ויחס לבני אדם, שבא מעולם ההנדסה והאווירונאוטיקה והתגלה כאדם שקול, מלא בתבונה ובאחריות ודמותו הקרינה ביטחון ותרמה רבות לביטחון ישראל. תמיד היה טוב לשמוע את עמדתו וללמוד ממנה. אישיותו תחסר לנו".

שרת התרבות והספורט מירי רגב מסרה, "משה ארנס היה אוהב הארץ הזו ושמר באהבה רבה על כל שעל אדמה שלה. בהתנהלותו, הוא לימד רבים שהעמידה האיתנה מול אויבנו משתלמת. נחישותו הבטחונית לשמירה על מדינת ישראל ואזרחיה יהיו תמיד לסמל, מופת והערכה. תרומתו ועשייתו הרבה גם בזירה הבינלאומית מיצבה את ישראל כמדינה העומדת על עקרונותיה מול העולם כולו. יהיה זכרו ברוך".

ח"כ ד"ר ענת ברקו מסרה, "אבידה גדולה, הלך לעולמו משה ארנס לב ליבו של הליכוד. קיימנו מפגשים אישיים כדי לדון באופציות מדיניות לקידום מהלכים באזור. מדינת ישראל חייבת למשה ארנס על היותו מנהיג עם חזון מעצב עתיד בליבת התחומים המדיניים והביטחוניים של המדינה. כקצינה אני זוכרת את משה ארנס גם כשר הביטחון כאשר הכריז על הקמת המפח"ש (מפקדת חילות השדה) והציג תפיסת ביטחון מגובשת שהשפיעה על בנין הכוח בצה״ל. מורשתו של ארנס היא נר לרגלינו, יהי זכרו ברוך!".

השר לשעבר גדעון סער מסר, "‏בשורה עצובה עם לכתו מעמנו של הבית״רי משה ארנס, משרי הבטחון הטובים שהיו לישראל. ארנס, איש ארץ-ישראל שתמיד נשאר נאמן לדרך ומעולם לא התפתה למקסמי השווא של הנסיגות. תמיד ראה למרחוק והצליח כל חייו לשמור בקפדנות על ההדר הבית״רי. תנחומי לרעייתו מיוריאל ולמשפחתו. יהי זכרו ברוך".

יו"ר הסוכנות היהודית, יצחק (בוז'י) הרצוג, ספד לארנס: "משה ארנס ממנהיגי הליכוד הבולטים, שר בטחון, שר חוץ, יו"ר ועחו״ב ושגריר בוושינגטון היה דוגמא למנהיג ואיש ציבור נקי כפיים ובר לבב שפיו ולשונו שווים שתרם תרומה נכבדה לביטחון ישראל ולמעמד ישראל בעמים. גם אם לעיתים חלקנו תמיד כיבדנו. מאז נעוריו של ארנס בארה״ב כתלמידו של ז׳בוטינסקי ועד יומו האחרון בטורו הקבוע ב'הארץ' הביע משה עמדות נחרצות ששילבו אמונה בבטחון ישראל, מלחמה למען ארץ ישראל, תמיכה בדמוקרטיה שלה ומאבק למען שוויון מלא למיעוטים בתוכה. תנחומיי לאשתו מיוריאל, ילדיו ומכריו. יהי זכרו ברוך!".

יו"ר הוועדה לזכויות הילד, ח"כ ד"ר יפעת שאשא ביטון (כולנו), מסרה "‏משה ארנס ז"ל שייך לדור נפילים של מנהיגים אצילים. ארנס היה אדם נעים הליכות ובעל הדר בית''רי אמיתי, אשר תרם רבות לביטחונה של מדינת ישראל ולביצור מעמדה הבינ"ל. ימין אידיאולוגי, שופע בממלכתיות וחמלה חברתית-כלכלית. יהי זכרו ברוך".

מרכז האופוזיציה ח"כ איציק שמולי מסר "עם ישראל כולו מבכה היום את לכתו של מישה ארנס, שתרם רבות לביצור כוחה ולקידום מעמדה כשר בממשלות ישראל ובמגוון תפקידים שונים. תרומתו לא תסולא בפז. משה ארנס נחן בהדר הז'בוטינסקאי והממלכתי של פעם, היה חכם וחד כתער עד ליומו האחרון והיווה מצפן ערכי ואידיאולוגי לאוהדיו עד ליומו האחרון. יהי זכרו ברוך והתנחומים למשפחתו ולמוקירי דרכו".

ח"כ שולי מועלם רפאלי (הימין החדש) מסרה "משה ארנס ייזכר בדברי ימי ההיסטוריה היהודית כפי שאזרחי מדינת ישראל הכירו אותו לאורך כל שנות עשייתו הציבורית - אוהב העם, המדינה והארץ. ארנס, ראה חשיבות רבה בפיתוח תעשייה צבאית ישראלית והידע המקצועי שלו תרם רבות לצה"ל ולחיל האוויר בפרט –כאזרח, כיו"ר וועדת החוץ והביטחון וכשר הביטחון של מדינת ישראל. הוא היה מגדולי המתנגדים לתכנית ההתנתקות, מגדולי המתנגדים למדיניות ההבלגה וההכלה של הטרור והיה מהוגי פתרון החלת הריבונות הישראלית ביהודה ושומרון. מישה הותיר חותם בעשייה ביטחונית ובמורשת של נאמנות אמת לעם היהודי, למדינת ישראל ולארץ ישראל".

שרת המשפטים איילת שקד מסרה "משה ארנס היה איש אשכולות. התלמוד מגדיר איש כזה כ"איש שהכל בו". פועלו הכיל תחומים שונים - החל מהנדסה, עבור בלשכות שר החוץ ושר הביטחון וכלה באקדמיה. קורות חייו המרשימים ארוכים מני ים. שתי תכונות בולטות זהרו באישיותו - האחת, כל מה שעשה - עשה ברמה הגבוהה ביותר. השניה - חשיבתו מחוץ לקופסה. לא לחינם היה חתן כפול לפרס ישראל - הן בביטחון ישראל והן בדיפלומטיה הישראלית. ארנס גילם בחייו את תחייתו של עם ישראל מגלות לקוממיות. תחייה שהחלה בהקמת ארגוני הגנה מטעם האצ"ל בצפון אפריקה, המשיכה בעלייתו לישראל, והסתיימה לה עתה בלכתו לאחר חיי עשייה. משה, אני מבטיחה שהמדינה היהודית שכל כך אהבת ולה הקדשת את חייך תמשיך לפרוח".

השרה גילה גמליאל מסרה, "כואבת את לכתו של מישה ארנס שר הבטחון לשעבר וחוקר השואה שייצג בגאון את ההדר הבית"רי בצניעות וענווה. ארנס תמיד ראה למרחוק, התנגד לתוכנית ההתנתקות, היה מעמודי התווך של הליכוד, חנך את ראש הממשלה בנימין נתניהו ותרם תרומה בלתי רגילה לבטחון ישראל. יהי זכרו ברוך".

ח"כ איתן ברושי (מפלגת העבודה) מסר, "אנו נפרדים מאדם שסימל יותר מכל את הממלכתיות, ההדר הז'בוטינסקאי, אהבת הארץ ואהבת האדם. תרומתו של מישה ארנס, שר הביטחון, שר החוץ ושגריר ישראל בארה"ב לשעבר, למדינת ישראל ולחיזוק חוסנה הפנימי ומעמדה החיצוני, ילמד ויסופר עוד שנים רבות. נזכור אותו כאיש שדגל בערכי אהבת הארץ, חיזוק מעמדה וביטחונה, קידום זכויות המיעוטים ועמידה איתנה על כבוד האדם וחירותו. תנחומיי לרעייתו, ילדיו ונכדיו. יהי זכרו ברוך".

יו"ר ועדת הפנים והגנת הסביבה, ח"כ יואב קיש, מסר, "איש יקר הלך הבוקר לעולמו. בשנים האחרונות הכרתי את מישה מקרוב והייתה לי הזכות לעבוד עימו. הוא היה איש מדהים. בהיותו מעל גיל 90 עדיין היה לו חשוב להשפיע ולהיות בעשייה מתמדת. מנהיג עם עקרונות, ערכים וחזון. למדתי ממך המון. אתה תחסר כאן. יהיה זכרך ברוך".

סגנית שר החוץ ציפי חוטובלי מסרה, "‏פרופ׳ מישה ארנס ז״ל היה מיקירי הנהגת הליכוד, איש חכם ונבון, שזכיתי ללמוד ממנו כל כך הרבה. ארנס היה עבורי מקור השראה לחשיבה מדינית ריאליסטית הנובעת מאמונה עמוקה בצדקת הדרך. מאנשי דור הנפילים של הפוליטיקה הישראלית. משתתפת בצער בני משפחתו. יחסר לכולנו מאוד".

רב אלוף במיל' בני גנץ מסר "שר הביטחון משה ארנס היה איש אמת, פטריוט ומנהיג ממלכתי. הוא היה מסוג אישי הציבור שכולם כיבדו, הוקירו ותמיד התייצב לדגל כאשר המדינה הייתה זקוקה לו. תרומתו לחיזוק עוצמתו של הצבא בהקמת המפח"ש היא מהנדבכים החשובים לחיזוק כושר הפעולה של צה"ל.
יהי זכרו ברוך".

אלוף (מיל') עוזי דיין מסר, "יחד עם תנועת הליכוד ועם מדינת ישראל כולה, אני מרכין ראש היום עם פטירתו של משה ארנס, לשעבר שר הביטחון, שר החוץ ושגריר ישראל בארה״ב. הייתה לי הזכות לעבוד לצידו של מישה ולשרת את מדינת ישראל בכל שלוש הקנדציות בהן כיהן כשר ביטחון, בעת ששירתי כמפקד סיירת מטכ״ל ועד סגן הרמטכ״ל. בהובלתו, גיבשנו תוכניות מבצעיות ועסקנו בחיזוק כוחו של צה״ל. ארנס היה איש אוהב הארץ, אשר הקדיש את חייו לביטחונה של מדינת ישראל. יהי זכרו ברוך".

מתנועת הריבונות נמס, "תנועת הריבונות מביעה צער עם לכתו של פרופ' משה ארנס, שגריר ישראל ושר הביטחון והחוץ בעבר, ציוני נלהב, מאוהבי הארץ הגדולים ומתומכי חזון החלת הריבונות הישראלית מהים ועד הירדן".

ראשי התנועה, יהודית קצובר ונדיה מטר, מזכירות את תמיכתו המעשית במהלכיה של תנועת ההתיישבות ביהודה ושומרון, את השתתפותו בכנסים והרצאות שאורגנו על ידי התנועה ואת עמדתו הנחושה לפיה על ישראל לפעול על פי האינטרסים שלה בלבד, מבלי לחשוש מלחצים אמריקאיים ואחרים.

בדבריהן מזכירות קצובר ומטר את דבריו של הפרופ' ארנס בראיון לגיליון 5 של כתב העת 'ריבונות', שם אמר: "אנחנו צריכים לדאוג לאינטרסים שלנו, והאינטרסים שלנו הם חיוניים וביטחוניים ביהודה ושומרון. את המדיניות שלנו אנחנו צריכים לקבוע על פי האינטרסים שלנו", חידד ארנס ז"ל והוסיף כי עצמאותה ומעמדה הכלכלי של ישראל איתנים דיים כדי לעמוד בפני כל לחץ בינלאומי: "מדינת ישראל התקדמה בצעדי ענק. ישראל כיום היא מדינה יחסית עשירה עם צמיחה מרשימה במשך השנים. זה יפה לקבל מענקים אבל צריך לזכור שמדובר בסיוע שמשרת גם את האינטרסים האמריקאיים. אלה לא מתנות", אמר אז.

"מתוך גישה זו דגל הפרופ' ארנס המנוח בהחלת ריבונותה של מדינת ישראל על כל מרחבי ארץ ישראל תוך דאגה לזכויותיהם האזרחיות של בני המיעוטים, כעולה וכמתבקש מהמוסר היהודי", מציינות קצובר ומטר.

ח"כ סתיו שפיר מסרה, "‏משה ארנס היה איש של ביטחון ישראל, אדם שכל חייו הוקדשו לתקומתה, חייה ועתידה של המדינה, ושגם אחרי עשרות שנות ניסיון שמח לקיים דיון משמעותי ומלמד עם הצעירים בדרך, בכל הזדמנות אפשרית. איש של מאבקים ערכיים ושליחות ציבורית כל חייו. יהי זכרו ברוך".

ח״כ עמיר פרץ, שר הביטחון לשעבר, ספד לארנס, "משה ארנס ז”ל שהלך הבוקר לעולמו ליווה את מדינת ישראל בתפקידים שונים ותרם רבות ליחסי החוץ של ישראל בזירות שונות. כשר ביטחון חיזק את התעשיות הביטחוניות והביא לפריצת דרך בפרויקטים אסטרטגים במערך ההגנה האוירית בצה״ל. איש הגות שגם אם לא הסכמת איתו הקשבת לדבריו בהערכה. יהי זכרו ברוך".

ח"כ עמר בר-לב (העבודה), חבר ועדת החוץ והביטחון ומפקד סיירת מטכ"ל לשעבר, סיפר "ב-1983 נקראתי לחזור לשרות קבע בכדי לפקד על אחד ממבצעי סיירת מטכ"ל. משה ארנס היה שר ביטחון ובתהליך אישור המבצע נפגשתי אתו לא פעם. את מבטו באותה תמונה בה הוא אזרח מוקף גנרלים, אבל בודד, כאשר כל כובד האחריות על כתפיו, עומד מולי, מסתכל לי בעיניים ומאשר את המבצע, לעולם לא אשכח. יהי זכרו ברוך".

סגן שר הביטחון הרב אלי בן דהן מסר, "‏משה ארנס ז"ל היה שר ביטחון מהמשמעותיים שהיו למדינת ישראל. איש ארץ ישראל השלמה עד יומו האחרון ומדור מקימי מדינת ישראל. סימן לכולנו את הדרך במאבק על ארץ ישראל כשסירב לכהן כשר ביטחון בממשלה שפינתה את סיני וימית. יהי זכרו ברוך."

שר התקשורת איוב קרא מסר, "הצטערתי מאוד לשמוע על פטירתו של משה ארנס ז"ל. מישה היה איש אמת וצדק, אוהב א"י- מילא שורה של תפקידים ציבוריים באהבה, מקצועיות ומסירות, והיווה מודל והשראה עבור כולנו. הכי חשוב בעיני שארנס פתח את זרועות צה"ל בפני העדה הדרוזית ובזכותו ישנם היום אלופים,טייסים וביחידות מובחרות. תנצב"ה".

ח״כ ניסן סלומינסקי יו״ר ועדת החוקה (הבית היהודי) מסר, "משה ארנס ז״ל הוא אבידה גדולה לעם ישראל. שירת את המדינה בשלל תפקידים מהחשובים ביותר. אדם שתרם כה רבות לביסוס ביטחונה של מדינת ישראל ומעמדה בעולם. איש אשכולות - פשוטו כמשמעו, וציוני נלהב בכל רמ"ח איבריו! תנחומיי הכנים למשפחתו. מורשתו תישאר עימנו לעד. יהי זכרו ברוך".