סאלם ודגן
סאלם ודגן צילום: רועי חדי

בכירים אסלאמים ממצרים, עיראק וסוריה ביקרו בשבועות האחרונים בשומרון, חלקם תחת מעטה סודיות.

בין המבקרים, השייח' המוסלמי-מצרי ד"ר עומר סאלם וכן פרופסור ראעד סאלם נעמן מעיראק. השייח' סאלם נפגש עם ראש המועצה האזורית שומרון יוסי דגן, ביקר באיזור התעשייה ברקן ונחשף לדו קיום באיזור ובאתרים נוספים בשומרון.

סאלם אמר בפגישה עם דגן כי ''באזור הזה, במזרח התיכון, אנחנו רוצים אתכם כאן. אנחנו מרגישים שאתם מגשימים את הנבואה כך שכולנו נחיה יחד כאחים וכבני דודים. התורה והקוראן הם ספרים מדהימים. שניהם מאללה ושניהם קוראים לפעול בעולם על פי ערכים טובים. זה מה שאנחנו רוצים ואנחנו רוצים שלמנהיגים שלנו יהיו אותם ערכים טובים שקיימים בספרים שלנו.

"קחו מכאן את אוסלו, קחו מכאן את דרכי החיים החילוניות, מכיוון שהם לא ייצרו כאן שלום, האדמה הזו היא קדושה. זה אומר שיש ערכים שצריך לכבד כאן. הערכים המערביים הם אולי טובים, אבל הם לא טובים כאן, אנחנו צריכים לחיות על פי הערכים בספרים שלנו בתורה ובקוראן. ואינשאללה אם נעשה זאת נוכל לחיות יחד.

''הפלסטינים יהיו שמחים, יהיה להם כבוד, וליהודים יהיה ביטחון על האדמה הזו, מכיוון שמרגע שליהודים יש ביטחון ולפלסטינים יש כבוד לא יהיו לנו יותר בעיות. כל הגבולות יהיו פתוחים וכל המזרח התיכון יהיה אחד ואנחנו נהפוך למודל טוב עבור האנושות", הוסיף סאלם.

ראש מועצת שומרון דגן ענה לו "אני מאוד שמח שהגעת לפה. אני מכבד את הדברים, שמעתי גם עליך הרבה, אנחנו בני אברהם כולנו. הבעיה היא בהקשר שדיברנו מקודם, שכל התהליכים שקורים כאן היום מנהלים אותם אנשים שהם לא מאמינים. ולא מאמין יכול להיות גם אדם עם כיפה הכי גדולה.

''מי ששמח כשרוצחים תינוק בן 3 ימים, אני לא חושב שהוא אדם מאמין ולכן אני מאמין שברגע שדברים שאתה אומר, דברים חשובים מאוד, יהיו נחלת הכלל, וברגע שאנשי הדת המוסלמים יכבדו את היהודים שבונים את ארץ ישראל, אנחנו נוכל לחיות בשלום אמיתי, במצרים, בישראל ובכל המזרח התיכון. מתוך כבוד למה שאלוהים אמר, ולמה שאנחנו בניו עושים - נוכל לחיות כאן בשלום אמיתי", הוסיף דגן.