עפ היו"ר לפיד. טור-פז
עפ היו"ר לפיד. טור-פז צילום: דוברות

ביומן ערוץ 7 שוחחנו עם משה קינלי טור-פז, מנהל רשת החינוך של הקיבוץ הדתי ובעבר ראש מנהל החינוך בעיריית ירושלים, תושב כפר עציון, העשוי להתמקם ברשימת 'יש עתיד' לכנסת הבאה.

במסגרת פעילותו מתכנן טור-פז להקים ביהודה ושומרון סניפים של 'יש עתיד', שאלנו אותו על המהלך האישי והפוליטי, אך בראשית הדברים ביקשנו את התייחסותו לסוגיית שילובם של צעירים חרדים בעולם האקדמי והתעסוקתי.

לדבריו "בעשור האחרון יש התקדמות דרמטית בשילוב חרדים בתעסוקה באקדמיה ובשירות בצה"ל". עם זאת הוא מציין כי בשנה האחרונה קיימת בתחום זה "דריכה במקום ותעסוקת גברים ירדה". טור-פז מספר כי שותפיו לעשייה החינוכית מקרב הציבור החרדי יודעים היטב לצורך העתידי בשילובם של בני המגזר בעשייה הישראלית, אך עם זאת קיימת התנגדות מצידם של גורמים קיצוניים בחברה החרדית.

לשאלה אם יתכן ודווקא הניסיון לאכוף על החברה החרדית השתלבות בקצב מהיר מכפי שהיא יכולה לעכל, הן באקדמיה, הן בתעסוקה והן בצבא, היא שמביאה את ההנהגה החרדית "להתקפדות" והסתגרות, משיב טור-פז ואומר כי "החברה הישראלית צריכה ויכולה לחבק ולקבל את החברה החרדית לתוכה ונעשים מאמצים אדירים לשם כך. ברמה התרבותית יש קונפליקט לא פשוט. לחברה הישראלית ולציונות הדתית יש תפקיד מאוד חשוב בכך. היה רמטכ"ל שהגדיר את המטרה שייכנסו לצבא חרדים ויצאו ממנו חרדים, וזה נכון, אבל האחריות בראש ובראשונה היא על הקהילה החרדית".

לטעמו של טור-פז "המאמצים של המדינה, כולל החלטות המל"ג ללימודים נפרדים והחלטות צה"ל לשילוב, הן דרמטיות, אבל בתוך הקהילה החרדית יש תהליך של התפרקות סמכויות ובתוכו נשמע קולם של קיצוניים". לדבריו שליש מצעירי המגזר כבר משתלב ו"השליש האמצעי הוא האתגר הגדול, שם יש ריאקציה ולא צריך להאשים את החברה הכללית אלא להבהיר שהאחריות מוטלת עליהם".

השיח על השתלבות המגזר החרדי בשורות הצבא מוביל כמעט באופן מיידי לשיח על חוק הגיוס שנפל על ידי מפלגת 'יש עתיד' ולטענת ראש הממשלה בכך הוביל יאיר לפיד להקדמת הבחירות. את טור-פז שאלנו אם גם חוק השילוב הזה הפך קרבן במאבק להפלת הממשלה והוא משיב וקובע כי אמנם "הייתה מטרה להפיל את הממשלה, אבל לא בגלל חוק הגיוס נפלה הממשלה אלא בגלל החקירות של נתניהו".

"חוק הגיוס כמו שהוא הוא טוב, אבל ברגע שניסו להכניס אליו תשלומים מתחת לשולחן וחברי קואליציה הודו בדילים שישאירו את המציאות כפי שהיא, זה פוגע באמון הציבור והולכים לבחירות".

באשר לבחירתו שלו ב'יש עתיד' כבית פוליטי בו הוא עושה את צעדיו הפוליטיים הראשונים, מספר טור-פז כי הוא "כבר כמה חודשים פעיל במפלגה. אחרי שעזבתי את מנח"י פגשתי את יאיר לפיד. אחרי שהבנתי שהליכוד הוא כבר לא הבית שלי, הבנתי ש'יש עתיד' היא המקום עבור אדם כמוני, אדם שמחפש בית שהוא מקום לחיבורים ולא לניתוקים".

לטעמו העובדה שלפיד פתח את המפלגה לאנשי ימין המגיעים מתוך ההתיישבות כדוגמתו מעידה על כוונותיו הכנות של לפיד, והוא משוכנע כי "'יש עתיד' ויאיר לפיד ישמרו על ארץ ישראל וההתיישבות לא פחות טוב מנתניהו". לטעמו "הימין מיוצג בברית של 'יש עתיד', ברית המרכז ימין, יותר מאשר אצל ביבי. לפיד ידאג למתיישבים יותר מאשר נתניהו".

ומה על מעמדם המשמעותי של אנשי שמאל מובהקים כדוגמת חברי הכנסת עופר שלח ויעל גרמן? האם הצבעה למפלגה מעורבת שכזו אינה מהווה סכנה עבור ההתיישבות? טור-פז משוכנע שלא. "גרמן ושלח הם בעלי ברית. הם הגיעו ל'יש עתיד' כי הם הבינו שזה הבית הנכון לחיבורים". לדבריו הנוכחות של אנשי ימין ושמאל במפלגה אחת היא עדות למאבק החשוב באמת, המאבק על הבית פנימה, על דמותה החברתית של מדינת ישראל.

"הבית היהודי ואחרים הלכו למקומות קיצוניים והזויים ורוב הציונות הדתית לא נמצא שם. עליזה לביא ייצגה אותי יותר מהם. בקרב על הרבנות הראשית לא הגענו לשום מקום", אומר טור-פז ומוסיף: "רוב הציונות הדתית רואה ברבני צוהר מייצג, אבל צוהר לא הצליח להגיע להשפעה פוליטית. זה פחות עניין את אנשי הליכוד והבית היהודי".

ומה יהיה כאשר תעלה על השולחן הצעה מדינית כזו או אחרת? הרי אז יצטרכו ב'יש עתיד' להכריע בין ימין ושמאל ולייצר עמדה אחת. "זה לא יהיה מאוד קשה", משוכנע טור-פז. "האינטרסים של מדינת ישראל יעמדו לנגד עינינו. ההתיישבות לא הולכת לשום מקום ונצטרך לקבל את הדברים הטובים ביותר שניתן לקבל. אני לא חושש מהנקודה הזו כי הבעיות העיקריות שלנו הן לא מול האויבים שלנו או במו"מ דמיוני כזה או אחר, אלא בפנים. אנחנו מפוררים את עצמנו מבפנים ואנחנו הולכים למקומות הזויים. אתמול נהרג לוחם בגדס"ר צנחנים וראש הממשלה לא מתייחס לכך. זה כואב".

ואולי ההתמקדות שלו בעומד בראש הליכוד חוטאת למפלגה כולה? אולי אם יוחלף נתניהו באדם אחר הדברים ייראו אחרת בליכוד? טור-פז שולל את האפשרות: "כאשר אדם עומד בראש מפלגה ומדינה עשר שנים, הנזקים האגביים הם לא רק בראש. הראש עסוק בחקירות וזה גורם ליישור קו של כל אנשי האמון שלו וייקח שנים לתקן זאת. המענה הוא חיבורים וקואליציות".

ומה באשר לנגיסה של מפלגתו של בני גנץ בכוחה של 'יש עתיד'? "כיום האופציה היחידה להחלפת הליכוד היא 'יש עתיד'. אנחנו לא מכירים את העמדות של הרשימה החדשה של גנץ ואני בטוח שככל שיתקרבו הבחירות יהיה ברור שזה נתניהו מול לפיד".

טור-פז מוסיף ומספר כי בין מפלגתו לאנשיו של בני גנץ מתקיימים דיונים ושיחות לבחינת חבירה כזו או אחרת, לפני או אחרי הבחירות, אך את הפרטים מוקדם ולא ניתן לחלוק כעת עם הציבור. "נבחנות אפשרויות לחבירות עם גנץ. אנחנו מהווים אלטרנטיבה מרכז-ימנית לשלטון הליכוד. החלפת השלטון לא תוכל להתרחש על ידי גנרל שרק הגיע עכשיו לפוליטיקה".

ובחזרה לסוגיה המדינית – האם עבור תושב יהודה ושומרון הצבעה ליאיר לפיד אינה מהווה הימור על עתידו? האם מהאירועים שבהם השתתף לפיד ביהודה ושומרון, בכפר עציון, באריאל ובמקומות אחרים, ניתן להבין שעמדתו היא עמדת הגושים, ומה שמחוצה להם מהווה בסיס למו"מ? "לפיד מגדיר את עצמו כאיש ימין. ההתיישבות קרובה לליבו. אין מו"מ ואין עם מי לדבר ולכן אין על מה לדבר", אומר טור-פז. "לפיד רוצה להבטיח את בטחונה של ישראל ויש נושאים שהם לא לדיון, ואם יהיה דיון 'יש עתיד' תגבש את עמדתה, והיתרון של מפלגת מרכז היא הקשבה לכולם וגיבוש עמדה מהטוב של כולם".

למתיישב המתלבט אומר טור-פז: "נשמור עליך יותר ממה שעשה בנימין נתניהו, יותר מנאום בר אילן וממה שממשלת הליכוד עושה. לא תהיה אמירה אחת ועשייה הפוכה".

ומה באשר למקומו שלו ברשימת המפלגה לכנסת? הפרט הזה טרם נקבע והוא צפוי להתפרסם עם הכרעת הוועדה הממונה. לפי שעה משוכנע טור-פז שיתמקם במקום גבוה ברשימה.