כסף לא מביא אושר- אבל בהחלט יכול לעזור
כסף לא מביא אושר- אבל בהחלט יכול לעזור צילום: iStock

כידוע, למרות שכולם יודעים שכסף לא מביא עושר, כולנו היינו מעדיפים לבדוק בעצמנו את העניין. לכבוד, פתיחת שנת המס, רצינו לבדוק באילו מדינות נמצא כל הכסף שבעולם, ואיך הוא הגיע דווקא לשם?

מדי שנה מפרסמת קרן המטבע העולמית את רשימת המדינות העשירות בעולם לאותה שנה. הקרן מתבססת על נתוני התוצר המקומי הגולמי לנפש המחשבים את התוצרים שנעשו באותה מדינה ביחס למספר התושבים שבה. הבאנו לפניכם את החמישייה הפותחת של מדינות העושר העולמי:

5. אירלנד- אירלנד היא הסינדרלה של המדינות העשירות. עד לפני כ30 שנה המדינה היתה אחת מהעניות בעולם, ובזכות מהלכים כלכליים נבונים היא פותחת כיום את חמשת המדינות העשירות בעולם. החקלאות שאפיינה את המדינה פינתה את מקומה לטובת חברות תעשייה ענקיות שאחראיות היום לעושרה של המדינה. ומה עם החלקאות? האיריים מעדיפים בינתיים לקנות אותה מהמדינות השכנות עם כל הכסף שהם מרוויחים.

אירלנד- מהפכה כלכלית
אירלנד- מהפכה כלכלית צילום: iStock


4. ברוניי- ברוניי היא הוכחה לכך שאין קשר בין גודל המדינה לבין העושר בה, ואולי אפילו ההיפך. במדינה הקטנה הממוקמת על אי בצפון אינדונזיה, תוכלו ליהנות מביטוח בריאות חינם, דירות מסובסדות מטעם המדינה, והכי חשוב- אין תשלום למס הכנסה. ומאיפה מגיע כל הכסף? בעיקר ממאגרי נפט גדולים וממלונות מפוארים.

לא שומעים עליה- אבל מרוויחה טוב, ברוניי
לא שומעים עליה- אבל מרוויחה טוב, ברוניי צילום: iStock

3. סינגפור- בלי מאגרי טבע גדולים, ובלי סטרטאפים מצליחים, סינגפור היא המדינה השלישית בעושרה בעולם. רוב מוחלט של העושר שלה מגיע ממסחר עולמי המתרחש בה שגם זיכה אותה בתור המדינה שבה הכי טוב לחיות ולעבוד בה בתור תושב חוץ. אבל, לפני שאתם עוברים לשם, כדאי לזכור שמדובר במדינה דיקטטורית עם עונשים לא שגרתיים. העונש על השלכת פסולת ברחוב לדוגמא, יכול להסתכם בכמה חודשים בכלא, והחזקת כמות מסטיקים גבוהה מהמותר תוביל לשנת מאסר וקנס של 600 דולק סינגפורי.

סינגפור- תחביאו את המסטיקים
סינגפור- תחביאו את המסטיקים צילום: iStock

2. לוקסמבורג- למרות שהיא נשארת לרוב מתחת לראדר, המדינה העשירה ביותר באירופה היא לא גרמניה או צרפת אלא דווקא לוקסמבורג, הקטנה ביותר באירופה. אל התואר הנכסף היא הגיע בזכות המיקום הנהדר במרכז היבשת, ובעיקר בזכות הנחות גדולות. חברות מכל העולם מעבירות את מרכז העסקים שלהם ליבשת והיא אף זכתה לכינוי מקלט המס העולמי, כאשר כל העושר מתחלק לקצת יותר מחצי מיליון תושבים.

לוקסמבורג- מקלט המס העולמי
לוקסמבורג- מקלט המס העולמי צילום: iStock

1. קטאר- המדינה העשירה בעולם, הזוכה בתואר הנכסף שנה אחר שנה היא כמובן קטאר. המדינה, המאכלסת בתוכה חלק גדול מעשירי העולם, מאופיינת במגדלים העצומים שלה ובמסחר שלה עם כל מדינות העולם. קטאר מרוויחה חלק ניכר מעושרה על ידי מצבורי הנפט הענקיים שלה, אך גם בעקבות המסחר הנרחב המתרחש בה.

קטאר- הזהב השחור
קטאר- הזהב השחור צילום: iStock

ואיפה אנחנו? לפי הקרן העולמית ישראל נמצאת במקום ה38 בעולם. בהתחשב בכך שהמדינה חוגגת בסך הכל שבעה עשורים להקמתה, שבמהלכן חלו מאבקים בלתי פוסקים, ניתן לומר שישראל היא סיפור הצלחה כלכלי בקנה מידה עולמי.


רוצים עוד? כתבות חדשות כל יום בנוער ערוץ 7- המקום בשבילכם!