ארכיון
ארכיוןצילום: TPS

כפי הידוע לכולם, הישיבה שלנו נקלעה לפני כחודשיים שלא ברצונה למערבולת של אירועים מורכבים וקשים.

מיד שנודע לנו על החשדות כלפי הישיבה, נהגנו באחריות גדולה לשמור על המסגרת החינוכית לבלתי תיסדק ותפגע, כשבמקביל עודדנו את ההורים ואת התלמידים לשתף פעולה עם גורמי החקירה להסרת החשדות מעליהם ומעלינו.

הנסיעה בעיצומה של השבת, שנעשתה על ידי מספר יהודים מתוך אכפתיות גדולה, לא נעשתה על דעתנו ולא בידיעתנו, אנו מעריכים מאוד את הרצון, אך לדעתנו, זה לא היה נצרך וקדושת השבת גוברת על השיקולים שהיו להם ומגינה ושומרת על ישראל.

בהמשך, בכירי המחלקה היהודית בשב"כ ביקשו לפגוש אותנו, ונענינו לפגישה בנוכחות איש ציבור נאמן עלינו. הפגישה התקיימה בלשכתו של יו"ר מוא"ז שומרון יוסי דגן, במהלכה נאמר לנו שהם מעריכים מאוד את העשייה החינוכית שלנו, ורואים בה מסגרת טובה שמצליחה להשפיע לטובה על הנערים ואין להם שום רצון לפגוע בישיבה.

לאחר מכן הם הודיעו לנו שמבחינתם, הם יודעים בוודאות שהמעשה נעשה על ידי תלמידים מהישיבה. אמרנו להם, שאנו לא מאמינים שזה נעשה על ידי תלמידים שלנו, ושכל התלמידים נכחו עם אנשי הצוות בישיבה. אך אם יש להם מידע שכזה שיפעלו במסגרת החוק כפי המקובל במקרים שכאלו, עם כל הזהירות הנדרשת לגבי מוסד חינוכי וקטינים, ובכך הסתיימה הפגישה ומאז לא בקשו לפגוש אותנו שוב.

מאז כפי הידוע לכם, התנהלה חקירה במהלכה הוזמנו למעלה מ-03 תלמידים שהגיעו ושתפו פעולה. לצערנו גורמי החקירה התנהלו בחוסר אחריות תוך ניצול תמימותם של הנערים והפכו חלק ממפגשים לחקירות שכללו איומים והשפלות. לאחר מכן החלו בשב"כ במסע טלפוני להורים כדי לערער את האמון שלהם בצוות הישיבה, חלק מהשיחות הוקלטו.

אנו מצדנו, המשכנו להתנהל באחריות גבוהה מול ההורים והתלמידים לחזק אותם ולעטוף אותם לבל חלילה יפגעו בנפשם. במקביל פנינו לאישי ציבור רבים, שיתפנו אותם בנעשה, תוך בקשה להשפיע על גורמי החקירה, לבל יפגעו בישיבה כמסגרת חינוכית ושיפעלו מול התלמידים ברגישות הראויה ואכן המהלך הזה השפיע לטובה לזמן מסוים.

לצערנו, כל מאמצנו לא הועילו, וגורמי החקירה בשב"כ החליטו לעבור לשלב חדש, של מעצרים אפלים בתנאים אכזריים, תחת הכותרת המעוותת של 'טרור יהודי', כשליבנו שותת דם וזועק על העוול הנורא, כלפי נערים צעירים.

כעת, לאחר שלא הצליחו להוכיח את החשדות המיוחסים לנערים כפי שחשבנו מראש, החליטו אותם גורמים חסרי אחריות לנהל מתקפת הסברה מרושעת כלפי הישיבה כמסגרת חינוכית, למרות שהם יודעים בוודאות את משמעות הפגיעה הקולקיטבית וחוסר האמת בהאשמות אלו.

ההדלפה לתקשורת מתוך חומרי החקירה, של המעשים הנוראים, שנעשו כביכול על ידי תלמידים בביזיון הדגל באופן שכזה, מעוררת תמיהה על כוונותיהם הזדוניות וחסרי האחריות.

איננו יודעים באם הסרטון שהשב"כ פירסם זה אמיתי או שזאת פרובקציה שלהם כפי שכבר עשו בעבר לא פעם... אנחנו לא נתקלנו במעשה מזעזע כזה בישיבה, אך אם זה קרה ח"ו זו תוצאה עגומה של משבר של נערים שמרגישים פגועים ופצועים נפשית מהדורסנות כלפיהם, וזה משפיע על מעשיהם. וכמובן זה רק מחזק ומגביר את השליחות שקבלנו על עצמנו, ללוות אותם ולכוון אותם לדרך הראויה, במלא האחריות והסבלנות.

כפי הידוע לכולכם, כל חלומנו היה ונותר, הקמת מסגרת לימודים, באווירה משפחתית של יראת שמים ושמחה בעבודת ה', תוך עיסוק בבנין האישיות של הנערים בשנים המשמעותיות בחייהם, מתוך אכפתיות לארץ ישראל ולעם ישראל בהשראת צדיקים וגדולי ישראל מהדורות הקודמים זי"ע והחיים עמנו שליט"א.

תכנית לימודים כוללת לימודי קודש, לימודי העשרה והרחבת הדעת בתחומים שונים עם מסלול לתעודת בגרות מלאה בשנה הרביעית לפי תכנית ייחודית שקיימת ופועלת בהצלחה. מסגרת הלימודים למבחני הבגרות, תורמים לרצינות וקבלת כלים (כישורי חיים) לעולמם המתבגר בעתיד להשתלבותם במעגל התעסוקה והתרומה לחברה בישראל.

הנערים גדלים באווירה של שליחות ופתיחות, בחזוננו אנו רואים את בוגרי הישיבה מוצאים את מקומם בישיבות הגבוהות, בישיבות ההסדר, בשירות הצבאי, בלימודי השכלה גבוהה, במקצועות חופשיים, בהתיישבות, בגרעיני משימה חברתיים ובכל מקום שיוכלו לתרום לחברה ולעם את תרומתם האישית.

הננו מייחלים ומצפים שהגל העכור הזה יחלוף מעל ראשנו במהרה, התלמידים ישוחררו ללא אשמה והחיים בישיבה יחזרו למסלולם הבריא. בינתיים, עבודה חינוכית רבה ומשותפת לפנינו, לאסוף את השברים לעטוף את הנערים ולהמשיך לחזק את השתלבותם במסגרת הלימודים ולחזק אצלם את האימון שנסדק במערכות החיים הסובבות אותם.

אנו מבקשים מכל ההורים להיות שותפים עמנו במשימה הזאת בליווי האישי והשפעה החיובית על החזרה למסגרת הלימודים ככל שניתן בנסיבות הקיימות. ונסיים בדברי רבי נחמן: 'אם אתה מאמין שיכולים לקלקל תאמין שיכולים לתקן, יש עניין שיתהפך הכל לטובה'.

בברכת חודש טוב
הרב דוד בן נתן - הרב יהודה ליבמן
הנהלת הישיבה