הנאצים בזזו – הגרמנים החזירו למשפחת היהודי

​​​​​​​גרמניה החזירה למשפחתו של ז'ורז' מנדל, שהוצא להורג במהלך מלחמת העולם השנייה, ציור יוקרתי במיוחד שבזזו ממנו הנאצים.

ניסן צור , ב' בשבט תשע"ט

אנדרטת השואה בברלין
אנדרטת השואה בברלין
צילום: לירון אלמוג, פלאש 90

למעלה מ-70 שנה אחרי סיום מלחמת העולם השנייה, גרמניה עושה צדק ומחזירה למשפחת היהודי את הציור היוקרתי שבזזו ממנו הנאצים.

משפחתו של ז'ורז' מנדל, פליטיקאי יהודי-צרפתי שלחם בתנועת ההתנגדות הצרפתית במהלך הכיבוש הנאצי, קיבלה השבוע לידיה את התמונה של הצייר הצרפתי המפורסם תומאס קוטור "דיוקנה של נערה יושבת" שהיתה שייכת למנדל ונבזזה ממנו ע"י הנאצים במהלך מלחמת העולם השנייה.

הציור נחשב ליוקרתי במיוחד ושוויו מוערך במאות אלפי יורו.

שרת התרבות הגרמניה, מוניקה גרוטרס, העניקה את הציור לבני משפחתו של מנדל בטקס שנערך במוזיאון "מרטין גרופיוס" בברלין. הציור נמצא בשנת 2012 באוסף של אספן האמנות קורנליוס גורליט, שאביו הידלבנרד היה אספן האמנות שעבד בשורות הנאצים ונחשב כמקורב מאוד להיטלר.

בשנת 2017 אישרו מומחים מטעם ממשלת גרמניה כי הציור היקר אכן נבזז ממנדל, הפוליטיקאי ולוחם ההתנגדות היהודי-צרפתי, והוחלט להחזיר את הציור לבני משפחתו. האוסף שהתגלה בביתו של גורליט בשנת 2012 כלל 1500 יצירות אמנות שבזזו הנאצים, כאשר מרביתם נלקחו מבעליהם היהודים, אך תהליך השבת חפצי האמנות מתנהל באיטיות עד עתה.

בני משפחתו של מנדל הודו לשרת התרבות הגרמניה ודחקו בה להחזיר את כל יצירות הרכוש שבזזו הנאצים אל בעליהם היהודיים.

ז'ורז' מנדל מונה לתפקיד שר הפנים הצרפתי זמן קצר לאחר פלישת הנאצים לגרמניה בשנת 1940, ודחק בממשלה הצרפתית שלא להיכנע לנאצים. עם כיבוש דרום צרפת בשנת 1942 נאסרו מנדל וחבריו ע"י הגסטאפו ונשלחו אל מחנות ריכוז שונים בגרמניה. לאחר מכן העבירו אותו הנאצים לידי המיליציה הצרפתית ששיתפה איתם פעולה, והוא הוצא להורג ביער ליד פריז ביולי 1944.