גבעת הקפיטול בוושינגטון
גבעת הקפיטול בוושינגטוןiStock

מחוקקים דמוקרטים בסנאט האמריקני הפילו הלילה (רביעי) חבילת חוקים נרחבת הנוגעת למדיניות ארה"ב במזרח התיכון, שכללה גם הצעת חוק נגד תנועת ה-BDS האנטי-ישראלית. זאת על רקע השבתת הממשל בעקבות המחלוקת על המימון לחומה בגבול מקסיקו.

בנוסף להצעת החוק נגד ה-BDS, כללה חבילת החוקים גם הצעת חוק המסדירה את מזכר ההבנות שנחתם בין ארצות הברית לישראל בשנת 2016 והמבטיח לישראל סיוע ביטחוני בהיקף של 38 מיליארד דולר במשך 10 שנים. כמו כן נכללו בחבילה הצעת חוק סיוע לירדן וחוק נוסף שמטיל סנקציות על סוריה.

כמעט כל הסנאטורים הדמוקרטים הצביעו נגד חבילת החוקים, של הסנאטור הרפובליקני מרקו רוביו ממדינת פלורידה. מנהיג הדמוקרטים בסנאט, צ'אק שומר, הורה לחברי מפלגתו להתנגד להצעת החוק, בטענה שאין לאשר שום חוק שמעלים הרפובליקנים כל עוד נמשכת השבתת הממשל הפדרלי בוושינגטון.

הצעת החוק של רוביו נועדה להביע תמיכה במדינות בארה"ב שהעבירו חוקים נגד ה-BDS והיא מספקת הנה למדינות שהעבירו חוקים שאוסרים על חתימה על חוזים עם חברות ואישים שמחרימים את ישראל.

רוביו טען כי הדמוקרטים לא באמת מודאגים מהשבתת הממשל. "הסיבה שבגללה הדמוקרטים לא רוצים לתמוך בחוק היא פשוט שהם תומכים ב-BDS", כתב רוביו בטוויטר.

מספר מחוקקים הביעו התנגדות לחוק לפני שהוא הועלה להצבעה, בטענה כי הוא פוגע בחופש הביטוי. בין המחוקקים שהתנגדו היה הסנאטור היהודי ברני סנדרס, שכתב השבוע בחשבון הטוויטר שלו: "זה מגוחך שהצעת החוק הראשונה במהלך ההשבתה היא חקיקה שמענישה אמריקנים שמממשים את זכותם החוקתית לעסוק בפעילות פוליטית. הדמוקרטים חייבים לחסום כל הצעת חוק שלא פותחת מחדש את הממשלה".