נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ נשא הלילה (רביעי) הצהרה מיוחדת מהחדר הסגלגל שבו התייחס לחשיבות בניית החומה לאורך הגבול עם מקסיקו.

"אני מדבר אליכם הלילה כי יש משבר הומניטרי וביטחוני גובר והולך בגבולנו הדרומי", אמר טראמפ בפתיחת דבריו, והוסיף כי ארצות הברית אינה יכולה עוד להכיל את המהגרים הנכנסים לגבולותיה באופן בלתי חוקי.

"כל אזרחי ארצות הברית נפגעים על ידי הגירה בלתי מבוקרת ובלתי חוקית", הסביר הנשיא, שאמר כי החומה שהוא מציע לבנות לאורך הגבול עם מקסיקו תהיה חומת פלדה - ולא חומת בטון - שעלותה 5.7 מיליארד דולרים.

השבתת הממשל, לטענתו, נמשכת מאחר והדמוקרטים "מסרבים לממן אבטחה לגבול. אפשר לפתור את הסוגייה בפגישה של 45 דקות. הזמנתי את מנהיגי הקונגרס לבית הלבן מחר כדי לעשות זאת".

מנהיגי הדמוקרטים, ננסי פלוסי וצ'אק שומר, הגיבו לנאומו של טראמפ והאשימו את הנשיא בכך שהוא מחזיק את העם האמריקני כבן ערובה.

"העובדה היא שהנשים והילדים בגבול אינם מהווים איום ביטחוני, הם אתגר הומניטארי - אתגר שמדיניותו האכזרית והנוגדתית של הנשיא טראמפ רק העמיקה", טענה פלוסי והוסיפה: "והעובדה היא: הנשיא טראמפ חייב להפסיק להחזיק את העם האמריקני כבני ערובה, חייב להפסיק ליצור משברים, חייב לפתוח מחדש את הממשלה".

שומר טען כי "נשיא ארצות הברית - שלא הצליח לגרום למקסיקו לשלם על החומה הבלתי יעילה שלו בגבול, ולא הצליח לשכנע את הקונגרס או את העם האמריקני לשלם עבורה - סגר את הממשלה".

"ההצעה שלנו היא פשוטה, אדוני הנשיא: תפתח מחדש את הממשלה ואנחנו נוכל לעבוד יחד כדי לפתור את חילוקי הדעות שלנו על ביטחון הגבול. אבל תסיים את ההשבתה עכשיו", הוסיף.