מזהיר. ראש השב"כ, נדב ארגמן
מזהיר. ראש השב"כ, נדב ארגמןצילום: יונתן סינדל, פלאש 90

ראש השב"כ, נדב ארגמן, הזהיר אתמול מהתערבות מדינות זרות במערכת הבחירות הנוכחית. על הדרכים השונות בהן יכולים גורמים זרים להשפיע על מערכות בחירות ועל מקרים מהעבר בהם התרחשו תופעות מעין אלה שוחחנו עם איש הסייבר טל לוי, שותף בחברת AnyApp.

"מדינות יכולות להתערב בכמה דרכים", אומר לוי ומפרט: "העיקרית שבהן היא הפעלת רשת 'בוטים'. 'בוט' הוא תכנה שתפקידה לאסוף מידע ולבצע פעולות עם המידע הזה. אמנם ה'בוט' עצמו הוא תכנה לא מזיקה, עם השימושים שלה אפשר לבצע דברים מזיקים באמת".

לדבריו ה'בוט' הוא כלי בעל יכולת לתפקד כבן אדם ברשת חברתית וכך לפעול ולהוביל למהלכים קטנים כגדולים. "בארה"ב עלתה הטענה שממשלת רוסיה השתמשה בעשרות אלפי 'בוטים' שהתחזו לתושבי ארצות הברית, פעלו ברשתות החברתיות ותקפו בחריפות את הילארי קלינטון".

מוסיף לוי ומסביר כי אדם אחד יכול להפעיל עשרות אלפי 'בוטים' שכאלה ובכך להעצים את השפעתו על הרשתות החברתיות, להטות את הסוגיות הנדונות במערכת הבחירות מסוגיות כלכליות לביטחוניות או להיפך, על פי העמדה הפוליטית בה הוא חפץ.

על מנת לבצע זאת יכול האדם השולט בכל אותם 'בוטים' לפרסם מידעים כוזבים, להפיץ סטטוסים מזוייפים, להעניק נפח רב לידיעה כזו ולא לאחרת ובכך להשפיע על מחשבותיהם של המצביעים.

על מנת להתמודד עם התופעה ועם היכולת הטכנולוגית הזו, מסביר לוי, ניתן להפעיל מערכות סייבר מתגוננות שאינן צריכות "לדוג" כל פעולה ופעולה של כל 'בוט' ו'בוט', אלא לזהות באופן גורף הודעות שקריות ופרסומים מזוייפים וליירט אותם. על מנת שניתן יהיה להפעיל מערכת הגנה שכזו, הוא מסביר, יש צורך בהעדפה תקצובית משמעותית, וזאת רק במידה והמדינה תראה בכך אלמנט בעל חשיבות גבוהה.

אפשרות נוספת להשפעת סייבר על מערכות בחירות היא ב"דייג" של תוצאות הבחירות בעת העברתן למוקדי ספירת הקולות. לוי מציין כי אמנם ההצבעה בישראל נעשית באופן ידני, אך העברת המידע מהמוקדים השונים מתבצעת באופן ממוחשב ומי שמצליח לשים את ידו על העברה כזו יכול לשנות את התוצאות כרצונו.

לדבריו גם מהלך כזה ניתן לבלימה בלוחמת סייבר, אך גם בלימה כזו כרוכה בהחלטה תקציבית כוללת של המדינה.

פעולות מסוג זה, מעיר לוי, נעשות על ידי גורמים בעלי יכולות רבות ורחבות היקף בעלי אמצעים והתארגנות של כמה מוחות יחד, כלומר שלא מדובר בגחמה של נער משועמם בן 16, אלא במהלכים של מדינות או תאגידי ענק בעלי מגמה ברורה בזירה הפוליטית של מדינה כזו או אחרת.