בבית העדות
בבית העדותצילום: האגף לתרבות יהודית

נחל שורק: לציון יום הקדיש הכללי יצאנו לבית העדות בניר גלים לסיור מרתק במיוחד. בית העדות – הוא לא רק מוזיאון, הוא מפעל חיים של יהודים הונגריים ששרדו את שואת אירופה.

הסיור כלל הצגת פריטים מקוריים שניצלו מן השואה וסיפורם המרתק, לצד יצירות אומנות של ניצולים כגון תערוכת בתי כנסת אירופאים מגפרורים.

ביקרנו במיצג בית הזכוכית המספר סיפור של הצלת יהודים ע"י יהודים תוך כדי סיכון עצמי. לסיכומו של יום התקיים שיח מרתק ומחזק מלא הומור וידע עם זהבה קור, בתו של דוגו ניצול השואה.

שירת הבקשות
שירת הבקשותצילום: האגף לתרבות יהודית

חברון: לילות שבת של החורף החברוני, חשוכים וקרים, ילדי חברון מתעטפים במעיל ויוצאים לשירת הבקשות, מתחממים לקצב ולניגון מסורת של בית כנסת עדס בירושלים.

במוצאי שבת קודש ויחי, שבת חזק ונתחזק, בבית הכנסת העתיק ע"ש אברהם אבינו, קיימנו שירת הבקשות לכל המשפחה. בית הכנסת התמלא עד אפס מקום, סביב שולחנות עמוסי כל טוב, שהכין עבורנו דניאל ברנס הגבאי. התענגנו על שירתם של שלמה סעייד נחמיאס על הקנון, מרדכי יצהר על העוד והרב אריאל לוי בסיפורי ילדות מבית כנסת עדס. לשירתם הצטרפו הילדים שהרגישו בני בית וגמעו בשליטה מלאה את הבקשות, מתוך חוברות שהדפסנו במיוחד לכך.

פ"ש מאיר
פ"ש מאירצילום: האגף לתרבות יהודית

פרדס חנה: ביום שלישי בשבוע שעבר, פתחנו במסורת של מפגשים על פרשת השבוע ברוח מאיר אריאל עם בנו אהוד אריאל.

מלווה בלימוד, ניגון ושירה. מפגש קטן בין דתיים וחילוניים, שיצר דבר גדול. היה מעניין, מצחיק ומרקיד, הפגיש, חיבר והעמיק. מסורת זו ממשיכה את שיתוף הפעולה המתמשך בין הקתדרה בניהולה של סמדר פולוביאן, לבין המחלקה לתרבות יהודית במתנ"ס פרדס חנה כרכור בניהולו של נחמיה מנצור.

בעקבות הסנהדרין
בעקבות הסנהדריןצילום: האגף לתרבות יהודית

אשכולות: השבוע התקיימה בטבריה השתלמות מדריכים ייחודית של מרכז סיור ולימוד אורות הגליל סביב "שביל הסנהדרין" – שביל חדש, שנפתח וסומן לאחרונה, העובר ברחבי הגליל, בין מקומות בהם נמצא זכר לישיבות הסנהדרין בתקופת בית המקדש.

את ההשתלמות הוביל ד"ר חגי עמיצור אשר חקר ופיתח את השביל. ההשתלמות החלה ב"מרכז מורשת הרמב"ם", עד לשער העיר הדרומי, בו נמצאו שרידים להימצאות הסנהדרין.