ערימת הזימונים שנזרקה בבית המדרש
ערימת הזימונים שנזרקה בבית המדרשצילום: אלישוב הר שלום

עו"ד אמיר ברכה שיגר אתמול (רביעי) מכתב ליחידה המרכזית של מחוז ש"י במשטרה, בה הוא מודיע כי רבים מתלמידי הישיבה ברחלים שזומנו השבוע לחקירה אינם מתכוונים להתייצב במשטרה.

מדובר בישיבה שחמישה מתלמידיה נעצרו לאחרונה לחקירה בידי השב"כ בחשד שהיו מעורבים ברצח הפלסטינית עאישה א-ראבי.

"פנייתי זו אליכם נסובה סביב ניסיונכם הפסול שלא לומר הנואל לזמן את תלמידי ישיבת רחלים לחקירה וזאת באמצעות פלישה לבית המדרש של הישיבה ו'זריקת' הצווים על גבי אחד השולחנות", ציין ברכה בפתח המכתב.

לדבריו, "מדובר בהתנהלות אשר איננה חוקית, אגרסיבית ולא ראויה וזאת בלשון המעטה – קל וחומר כשהמדובר הינו במוסד לימודי ובקטינים".

"לפני משורת הדין, ושלא מן הצורך הריני להודיעכם, כי ניסיונות הזימון היום בדרך של 'זריקת הצווים' על שולחן בבית המדרש כבלתי חוקיות בלתי קבילות ואינן תואמות את דרישות החוק ביחס לקטינים", הוסיף ברכה והדגיש, "ככל שיש בכוונתכם לזמן מאן דהוא לכל הליך, עליכם לעשות זאת כחוק וכדין, באופן אישי ומוצנע ולא באמצעות 'זריקת ערימת דפים' לתוך בית המדרש של הישיבה בה הם לומדים. מדובר בזלזול מופגן, התנהגות שאיננה הולמת שום רשות חוקרת במדינה דמוקרטית, ובהפרת זכויות של המוזמנים הקטינים ומשפחותיהם".

"מדוע זה זימונו של קטין לתחנת המשטרה אשר נושא את שמו ופרטיו האישיים צריך להיות מוטל ברשות הרבים לעיני כל? היכן הזכות לפרטיות? האם כך משטרת ישראל מגנה על זכויותיהם של קטינים?", תהה ברכה במכתבו

"בנוסף אבקש לציין כי לאור התנהלותכם הביריונית והבלתי חוקית, ולאור העדויות אשר מגיעות מחדרי החקירות, הורי התלמידים חוששים מאד לשלומם הנפשי והפיזי של ילדיהם ולכן בשלב זה ובצורה הנואלת בה בחרתם לפעול, קרי, הזמנת קטינים לחקירה בתחנת משטרה בצורה רשלנית להחריד תוך פגיעה קשה בפרטיותם, באופן בלתי חוקי ובאופן שהוריהם אינם יכולים להגיע עמהם כדבעי, ובאופן אשר איננו מכבד כלל ועיקר רשות חוקרת במדינה החורטת על דגלה זכויות יסוד, אין בכוונת התלמידים להופיע בתחנת המשטרה", הבהיר ברכה וחתם, "צר לנו כי משטרת ישראל דורסת באופן כה גס זכויות אזרחים בכלל וקטינים בפרט".