הפרקליטות ערערה על זיכוי ניצב שחם

פרקליטות המדינה הגישה לבית המשפט המחוזי בתל אביב הודעת ערעור בנוגע לפסק הדין שזיכה את ניצב ניסו שחם ממרבית האישומים נגדו.

שלמה פיוטרקובסקי - ערוץ 7 , ד' בשבט תשע"ט

ניסו שחם בית המשפט
ניסו שחם בית המשפט
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

פרקליטות המדינה הגישה הבוקר (חמישי) ערעור לבית המשפט המחוזי בתל אביב על פסק דינו של בית משפט השלום בתל אביב שזיכה לפני כתשעה חודשים את ניצב בדימוס ניסו שחם ממרבית האישומים נגדו.

כזכור שחם הואשם בביצוע עבירה של מרמה והפרת אמונים בשל מכלול מעשיו במסגרת שמונה פרשות שונות. על פי עובדות כתב האישום, קשר הנאשם קשרים אינטימיים בעלי אופי מיני עם שמונה שוטרות זוטרות, צעירות בשנים, והוסיף ופעל בענייניהן במצבים של ניגוד עניינים.

בנוסף לכך, יוחסו לנאשם בכתב האישום שתי עבירות של מעשה מגונה ועבירה של הטרדה מינית בגין שלוש פרשות מתוך שמונה המוזכרות.

בהכרעת הדין שניתנה באפריל האחרון הרשיע השופט בני שגיא את שחם בעבירה של מעשה מגונה בשוטרת אחת וזיכה מיתר העבירות שיוחסו לו בכתב האישום. לפני כחודש הטיל בית המשפט על הנאשם עונש של 240 שעות שירות לתועלת הציבור.

הערעור מתמקד בזיכויו של שחם מן העבירה של מרמה והפרת אמונים בשל מכלול מעשיו בשמונה הפרשות השונות הנוגעות לקשריו עם שמונה שוטרות שרובן היו כפופות לו. בערעור נכתב, כי התנהלותו של שחם בתפקידיו הבכירים במשטרת ישראל יצרה דפוס פעולה של ניצול מעמדו הרם לצורך מימוש מאוויו המיניים עם שוטרות זוטרות, ולאחר זאת - טיפול בענייניהן של השוטרות, בהיותו במצב של ניגוד עניינים על רקע קשריו עמן.

לטענת הפרקליטות טעה בית משפט השלום, בכך שהתעלם ממשמעות דפוס ההתנהלות האמור ומהפגיעה הקשה בערכים המוגנים באמצעות העבירה של מרמה והפרת אמונים, ובפרט – מהפגיעה שפגע שחם באמון הציבור ברשויות.

"מכלול התנהלותו של המשיב (שחם - ש"פ) בכל הפרשות כולן - בין בניצול מעמדו לצורך קשירת יחסים אינטימיים עם שוטרות הכפופות לו ובין בפועלו במצבים של ניגוד עניינים ביחס לאותן שוטרות עצמן - פגע פגיעה חמורה בכבוד האדם של השוטרות, ביכולת התמרון החופשית שלהן מול מאוויו של מפקד בכיר מהן, ובחירותן לבחור את בחירותיהן באופן אוטונומי מוחלט. המכלול השחית את מקום העבודה - הוא פגע קשות בשוויון ההזדמנויות של שוטרות בעבודה; בחובת האמון שחב המשיב כקצין בכיר במשטרה לחברותיו, לחבריו, למפקדיו ולפקודיו; בחובת האמון שחב המשיב לציבור בכללו. הוא פגע קשות במחויבותו לאכיפת החוק ולתקינות האינטרס הציבורי שעליו הוא עצמו מופקד. המכלול פגע בכל הערכים המוגנים על ידי העבירה של מרמה והפרת אמונים – קרי, אמון הציבור ברשויות, טוהר המידות של עובדי הציבור ותקינות המעשה המנהלי שעליו מופקד עובד הציבור", נאמר בהודעה.

עוד נטען בהודעת הערעור, כי "עובד בכיר באשר הוא משמש דוגמא ומופת לעובדים האחרים באותו הארגון. כאשר עובד שכזה מנצל את מעמדו כדי לקיים יחסים אינטימיים (אף בהסכמה) – המסר הברור לחבריו לעבודה הוא שזה "לגיטימי", שניתן לחקותו; שאם לו "מותר", אז כך גם להם. המסר לחברות אחרות בארגון הוא, שאולי אף הן צריכות "להסכים" ולהתמסר לו עצמו, או לחבריו הבכירים כמוהו; אולי זו הדרך היחידה להתקיים ולהתקדם במקום העבודה. המסר לכל העובדים הוא, שאולי כך "מתקדמות" כל הנשים במקום העבודה. הפגיעה בכבוד האדם של העובדות ובשוויון ההזדמנויות שלהן, והפגיעה בחובות הנאמנות של העובד הבכיר כלפי חברותיו וחבריו לעבודה היא אפוא מהותית וברורה."

ככל שיתקבל הערעור על הזיכוי תבקש הפרקליטות להחמיר משמעותית בעונש שנגזר על שחם, וזאת בהתאם למעשים שבהם יורשע.