אסון הניווט: לא למהר לערוף ראשים

הרב זאב שרון לא שותף לחיפוש האשמים בעקבות מותו של אביתר יוספי ז''ל במהלך ניווט של סיירת צנחנים. "מרוב זהירות המוכנות תיפגע".

בני טוקר , ד' בשבט תשע"ט

הרב זאב שרון, ראש המכינה הקדם צבאית 'ארזי הלבנון' בשילה, לא שותף לאווירת העליהום נגד מפקדי חטיבת הצנחנים בעקבות מותו של סמל אביתר יוספי ז''ל במהלך הניווט השבוע בנחל חילזון.

לדבריו, צבא מיומן פועל גם בסיכונים שמדמים סיטואציות אפשריות בקרב, "אני לא יודע מה היה שם, מה היו ההוראות ומה היו התדריכים בניווט, אבל לא היינו רוצים צבא שיילחם רק בשמיים כחולים בלי עננים. אם מחרתיים יכנסו לסוריה במזג אוויר סוער החיילים שלנו צריכים לדעת איך להתנהג בתנאים כאלה".

שרון סבור שהניסיון למצוא אשמים בקרב מפקדי היחידה הוא שגוי, "אני באמת משתתף בצער המשפחה, היה לי בן בסיירת צנחנים ואני מרגיש קרוב למעגל. צריכים לתחקר את האירוע ואם מישהו התרשל הוא צריך להיענש אבל אם לא הייתה התרשלות ולקחו רמת סיכון וקרה אסון לא צריך למהר למצוא אשמים.

"צה"ל צריך לקחת סיכונים מחושבים גם באימונים כדי לדמות מצב קרב. צריכים להיזהר שלא נגיע למצב שמרוב זהירות הצבא מוריד את רמת המוכנות. מרוב בדיקות ותחקירים הצבא יישאר עם מפקדים לא מספיק מיומנים כי הם מעולם לא נכשלו כיון שהם לא עשו דבר. צ'רציל הגדול הוביל לניצחון במלחמת העולם השנייה לאחר שנכשל כישלון חרוץ כשר המלחמה במלחמת העולם הראשונה בגליפולי, דווקא מזה הוא צבר את הניסיון".

הרב שרון מדגיש כי הצבא יודע להפיק לקחים אמיתיים בלי לפגוע ברמת המוכנות של הלוחמים, "אם ניקח לדוגמא את האימונים הגופניים בעבר בצה"ל, הם הביאו אנשים לקצה גבול היכולת ובסוף המסלול חצי מהצוותים היו מושבתים. צה"ל הפיק את הלקחים והבין שאתה יכול להביא את הלוחם למוכנות גם אם אתה לא שובר אותו".