נתניהו בסיור בצה"ל. ארכיון
נתניהו בסיור בצה"ל. ארכיון צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ

ראש הממשלה ושר הביטחון בנימין נתניהו שמע היום (חמישי) את מסקנות הוועדה לבדיקת מוכנות צה"ל.

הדיון התקיים בהמשך לפגישת נתניהו עם נציב קבילות החיילים היוצא אלוף (מיל') יצחק בריק ולהתייעצויות שקיים עם אלוף (מיל') יוחנן לוקר, אלוף (מיל') יעקב עמידרור, תא"ל (במיל') יעקב נגל וגורמים נוספים.

בדיון היום השתתפו הרמטכ"ל רא"ל גדי איזנקוט, אלוף (מיל׳) אבי מזרחי, אלוף (מיל') דורון אלמוג, פרופ' אשר טישלר, מבקר צה"ל תא"ל (מיל') אילן הררי ומבקר מערכת הביטחון תא"ל (מיל') איתן דהן, אלוף (מיל') יעקב עמידרור, תא"ל (מיל') יעקב נגל וח"כ עמר בר לב שבחן את הנושא מטעם ועדת החוץ והביטחון.

ראש הממשלה אמר בתום הדיון כי ימשיך ללמוד את הנושא ויסיק את המסקנות בהתאם.

לדבריו, "צה"ל מוכן למלחמה. זאת לצד הצורך להמשיך ולתת מענה לפערים שעדיין קיימים ושתפיסת הביטחון 2030 תביא את צה"ל למוכנות טובה יותר להתמודדות מול אתגרי העתיד".

הפגישה באה אחרי המתקפות הקשות של נציב קבילות החיילים הפורש, האלוף (במיל.) יצחק בריק, שטען כי מוכנות צה"ל אינה קרובה לרף הרצוי.

"קיים כשל חמור מאוד בתרבות הארגונית והפיקודית בצה"ל. זו המחלה הקשה שמולידה את הכשלים, וכל עוד לא נטפל בה - נמשיך להידרדר", אמר בריק בראיון לעיתון 'הארץ'.

"כשמסתכלים בזה מזווית כלכלית, צה"ל הוא החברה הגדולה בארץ. ש לו תקציב של 31 מיליארד שקל בשנה ומאות אלפי אנשים, כולל חיילי מילואים, מפעילים במסגרתו תשתיות ואמצעי לחימה בשווי של מיליארדים. את כל המשק הזה צריך לנהל, אבל אין ניהול בצבא. הניהול נופל בין הכיסאות", הוסיף בריק.

נזכיר כי בחודשים האחרונים הוא שלח מספר רב של מכתבים ופרסם מסמכים הקובעים כי צה"ל אינו מוכן כלל למלחמה משמעותית, אם תהיה כזו.