"להילחם בכל כוחנו בחיה האנטישמית"

הקונסוליה הכללית בניו יורק ערכה טקס לרגל יום השואה הבינלאומי בנושא המלחמה באנטישמיות. הקונסול דיין: האנטישמיות מרימה ראש בארה"ב

ניצן קידר - ערוץ 7 , ה' בשבט תשע"ט

הקונסול דני דיין נואם בטקס יום השואה הבינלאומי
הקונסול דני דיין נואם בטקס יום השואה הבינלאומי
צילום: הקונסוליה הכללית בניו יורק

בניו יורק ערכה הלילה הקונסוליה הכללית של ישראל את טקס יום השואה הבינלאומי.

בטקס נטלו חלק הרב ג'פרי מאיירס, רב בית הכנסת עץ החיים בפיטסבורג בו התבצע המתקפה האנטישמית בו נרצחו 11 מתפללים בחודש אוקטובר האחרון, הקונסול הכללי בניו יורק דני דיין, ניצולי שואה, דיפלומטים, מנהיגים מכלל הדתות, פוליטיקאים ותלמידי בתי ספר.

השנה, הקונסוליה הכללית בניו יורק בחרה להניף את דגל המלחמה באנטישמיות בטקס, צעד מחייב לאור גל האנטישמיות ההולך ועולה ברחבי ארה"ב.

דני דיין, הקונסול הכללי בניו יורק פתח את האירוע ואמר, "השנה אנו מציינים את יום השואה הבינלאומי עם משמעות נוספת, חשיבותו גדולה יותר ומטרתו לחזק ולחדד את המלחמה שלנו, יהודים ולא יהודים כאחד, כנגד הפנים המכוערות של האנטישמיות".

"האנטישמיות מרימה ראש וזה לא פוסח על ארה"ב. מהטבח בפיטסבורג, הפיגוע שסוכל באוהיו עד לריסוס צלבי קרס באוניברסיטת קולומביה: ימים אלה מחייבים אותנו לזכור לאן זה יכול להגיע. אנחנו לא בגרמניה של שנות השלושים. רחוק מכך. אבל היום אנחנו מנוסים ויודעים שאת האנטישמיות הממאירה צריך לרסק ולעקור כבר בשלביה הראשונים. 'לעולם לא עוד' זה עכשיו. עלינו להילחם בכל כוחותינו בחיה האנטישמית".

"היריות הקטלניות שנורו בבית הכנסת 'עץ חיים' בפיטסבורג מחייבות את כולנו לשנות גישה ולעמוד איתן מול האנטישמיות. ישראל רואה עצמה אחראית להילחם באנטישמיות בכל העולם ואנחנו נחושים למלא את אחריותנו זו. בכוחנו, המנהיגים שיושבים כאן, לעצור את המגמה כעת", דברי דיין.

הרב ג'פרי מאיירס, רב קהילת 'עץ החיים' בפיטסבורג הוסיף, "אנחנו יכולים לבחור בטוב או ברע, יכולים לבחור לעזור לזר, לאלמנה, ליתום כמו שמצווה התורה או לבחור לירות בבית הכנסת. גם לי הייתה בחירה, האם להיכנע לאבל או להסתכל עליו מהצד ולבחור בחיים, וכך בחרתי – הבטחתי שהשנאה לא תנצח - לא עכשיו ולא אף פעם".

"מתוך מחויבות ל-11 הנשמות היפות שלא מתו לשווא, הבטחתי לא להשתמש יותר במילה שנאה. אם יפסיקו להשתמש במילה הזו אולי גם יפסיקו לבצע פשעי שנאה. אני מציע את האתגר הזה לכל היושבים באולם - תוציאו את המילה הזו מהמילון שלכם - אנחנו צריכים להתחיל איפשהו ואני מזמין אתכם להיות חלק מהצעד הראשון בשינוי".

הטקס ציין גם 25 שנים ליציאתו של הסרט "רשימת שינדלר" והוא הוקרן באירוע כחלק מפרויקט קרן השואה ארה"ב ובשיתוף הקונסוליה הכללית בניו יורק להקרנת הסרט בכ-1,000 בתי קולנוע ברחבי ארה"ב במהלך השבוע הקרוב.