המדינה:
המיועד לגירוש קידם חרם על ישראל

בכיר בארגון שמאל קיצוני עתר נגד החלטת השר דרעי לגרשו מהארץ. בתשובת המדינה נאמר כי האיש ממשיך לקרוא לחרם על ישראל.

ניצן קידר , ה' בשבט תשע"ט

הפגנת BDS באירופה
הפגנת BDS באירופה
צילום: Stefanie Loos, רויטרס

המדינה הגישה לבג''ץ את תשובתה לעתירה שהגיש עומר שאקר, נציג ארגון Human Rights Watch, בעקבות החלטת שר הפנים אריה דרעי שלא לאשר את המשך שהייתו בישראל עקב פעילותו לקידום חרם על ישראל.

שאקר הגיש עתירה בעקבות ביטול האשרה שלו. בתשובת המדינה לבית המשפט המחוזי בירושלים צוין כי שאקר קידם חרם על ישראל במשך שנים רבות ומאז הצטרף ל-HRW, שאקר ממשיך לקרוא לחרמות באמצעות חשבון הטוויטר האישי שלו. שאקר אף ביקש לנסוע לבחריין בעצמו כדי לקדם את החרם של פיפ"א נגד ישראל בכנס של מועצת פיפ"א.

בתשובת המדינה נאמר כי שאקר גם פעל רבות בטוויטר ובראיונות לתקשורת כדי ללחוץ על Airbnb ליישם את החלטתה להחרים נכסים יהודיים ביו"ש. בנוסף שאקר פעל לקדם את קמפיין ה-BDS עד למועד הסמוך לבקשת האשרה וגם לאחר מכן.

מ-Human Rights Watch נמסר בתגובה כי "לפני שהצטרף לארגון ובעיקר כשהיה סטודנט, עומר עסק בפעילות פוליטית שמטרתה היתה ללחוץ על מדינת ישראל לשנות את מדיניותה, בין היתר באמצעות קריאה למשוך השקעות מחברות ישראליות אשר, להשקפתו, היו מעורבות בהפרות זכויות אדם חמורות. כנציג HRW הוא אינו עוסק בפעילות פוליטית זו (או כל פעילות פוליטית אחרת).

"HRW אינו תומך ואינו מתנגד לתנועת ה-BDS. אנחנו מגנים על זכויותיהם של פרטים לפעול בדרכים לא אלימות למען השקפותיהם, לרבות השתתפות בחרמות. אנו גם טוענים שעל עסקים להפסיק לפעול בהתנחלויות משום שפעילות כזו תורמת להפרות זכויות אדם חמורות. מפחיד שבמדינה דמוקרטית משרד ממשלתי מבצע מעקב אחרי אזרח זר ששוהה כדין בישראל אך מתח ביקורת על מדיניותה של הממשלה".