פיתוח ישראלי: מים שנוצרים מהאוויר

מכשיר חדש, פרי פיתוח ישראלי, מסוגל לייצר מים באמצעות קירור וסינון של אוויר כלוא תוך שימוש בלחות האוויר.

ערוץ 7 , ה' בשבט תשע"ט

פיתוח ישראלי: מים שנוצרים מהאוויר-ערוץ 7
שימוש פשוט, עם חשמל ביתי
צילום: Watergen

אות הוקרה בתחום ׳החדשנות הטובה ביותר׳ הוענק לחברת ווטרג׳ן (Watergen) הישראלית, במהלך יריד ה-CES המתקיים השבוע בלאס וגאס שבארצות הברית.

החברה עומדת מאחורי פיתוח חדשני: מכשיר GENNY (ג'ני) המייצר מים מהאוויר. מדובר במכשיר בגרסה ביתית שמופעל באמצעות חיבור פשוט לחשמל וכבר היום מציג פיתרון למצוקת המים באמצעות משאב האוויר.

הג׳ני מסוגל לייצר כמות מים שנעה בין 25-30 ליטר ביום, הכל פרי פיתוח כחול-לבן של חברת ווטרג׳ן שנמצאת בראשון לציון. המכשיר פועל באמצעות קירור וסינון של אוויר כלוא תוך שימוש בלחות האוויר, ולאחר מכן יצירת מים מלחות זו.

המים שנוצרים הם מים מסוננים, עשירים במינרלים וראויים לשתייה באופן מיידי. עצם נוכחות ה׳ג׳ני׳ בחלל החדר מייצרת אוויר מזוקק יותר ולח פחות. ייבוש האוויר, מאפשר חסכון גם בעוצמת האנרגיה הנדרשת לפעילותו השוטפת מכשיר המזגן.

הג׳ני שוקל כ-50 ק״ג ועל מנת להפעיל אותו מספיק חיבור רגיל לחשמל, הוא מיועד לשימוש בעסקים קטנים ובבתים פרטיים והנחת העבודה היא כי עצם הימצאות המכשיר בבתים, תפחית משמעותית את הצורך בשימוש בבקבוקי פלסטיק ובניוד מים.

נשיא ווטרג׳ן בארה״ב יהודה קפלון אמר ״צריך להבין שאיזורים גיאוגרפיים בהם קיימת בעיה רצינית במקורות המים, כמו פלינט במישיגן שבארה״ב, יוכלו למצוא פתרון בר קיימא שלא מצריך הובלת ליטרים על גבי ליטרים של מים״.

״השימוש הוא פשוט, כל מה שצריך הוא להכניס את ה׳ג׳ני׳ הביתה, לחבר אותו לחשמל וכך בכל בית נתון יהיו מים נקיים וראויים לשתייה ולבישול״, מסביר מנכ״ל החברה בארה״ב אד רוסו.

איש החזון אשר הוביל את הרעיון כי יש ליצור מים נקיים ובטוחים לכל אדם בעולם הינו הפילנתרופ ונשיא ווטרג׳ן, ד״ר מיכאל מירילשוילי. ״ווטרג׳ן נפעמת מאות ההוקרה אותו היא מקבלת בתחום טיהור המים לאנושות מסביב לעולם, שהינו תחום תחרותי במיוחד״, ציין ד״ר מירילשוילי. ״ישנם עוד פיתוחים טכנולוגיים אותם נחשוף לציבור במהלך יריד ה-CES בחודש ינואר הקרוב, שאני בטוח שירשימו את הצופים״.

יעילות הפיתוח של חברת ווטרג׳ן בייצור המים כבר הפכו לשם דבר במספר מדינות אסיתיות, שבהם קיימת מצוקת מקורות מים טהורים כבר כעת לחלקים גדולים של האוכלוסייה. בהודו למשל, במחוז קראלה שעוד מתמודד עם ההרס שנוצר בעקבות סופת המונסון בקיץ האחרון, משתמשים כעת במוצר ה- GEN-350, מכשיר אטמוספרי לייצור מים בגודל בינוני ממנו מקבלים מקורות מים אלפי תושבים. בנוסף נעשו במכשיר ה- GEN-350 כבר שלושה ניסיונות מוצלחים במדינת ויטנאם במהלך השנה האחרונה. המכשיר סופק ל׳ארגון אנשי האנוי׳ כחלק מציון 25 שנות יחסים דיפלומטיים בין ישראל לויטנאם.

מאמציה של חברת ווטרג׳ן לייצר ולספק מים נקיים לעולם אפשרו לחברה להיות חלק מרשימת חלוצי הטכנולוגיה לשנת 2018 של הפורום לכלכלה עולמית.

הצעות והערות ניתן לשלוח לדואר אלקטרוני: computers@inn.co.il