עשבים שוטים בערוגות שלנואלירן אהרון

נשיא המכון למחקרים אסטרטגיים, פרופ' אפרים ענבר, מתייחס בערוץ 7 למבצע מגן צפוני שהגיע לסיומו, לניסיונות של איראן להתבסס בסוריה ולפרשת הטרור היהודי שנחקרת בשב"כ בימים אלה.

על המבצע להשמדת מנהרות חיזבאללה אומר פרופ' ענבר כי "למנהרות הללו יש משמעות צבאית חשובה, זה היה מאפשר לחיזבאללה להשתלט על יישוב ישראלי עם בני ערובה ונטרול המנהרות מהווה הישג חשוב למדינת ישראל".

פרופ' ענבר לא יודע להצביע על השיקולים שהובילו לקיום המבצע דווקא בשבועות האחרונים אך הוא מעריך: ''יכול להיות שזה קשור למאבק שלנו באיראנים בסוריה. מנענו לא רק מחיזבאללה אפשרות להתקיף את ישראל, מנענו מאיראן להשתמש בחיזבאללה כדי להתחשבן איתנו ולגרום לנו לבעיות לא פשוטות".

"ישראל נחושה מאוד למנוע התבססות איראנית בסוריה, אני לא בטוח אם צריך להצהיר על כך יום ולילה. המעשים שלנו מעידים על כך, כולם מבינים שלשבת ולחכות כמו שעשינו בזירה הלבנונית זה לא דבר מחוכם ולכן עדיף לפעול ועכשיו".

מדוע אסד שותק מול התקיפות הישראליות?

"לאסד כנראה לא חשוב אם נהרגים איראנים או אם יש פחות טילים לחיזבאללה, זה לא האינטרס שלו. האינטרס שלו הוא לבסס את שלטונו בסוריה. כל עוד אנחנו לא תוקפים מטרות שמסכנות את שלטונו הוא מתאפק וגם הרוסים שיש לנו הסכם אתם מעלימים עין".

עד כמה משמעותית הוצאת הכוחות האמריקנים מסוריה?

"אנחנו צריכים להבין שהאמריקאים לא רוצים להישאר בסוריה, במיוחד הנשיא הזה. הכוחות האמריקנים בסוריה - תפקידם לא היה להילחם בסורים, וצריך לקחת בחשבון שאם מליציות צבאיות התקיפו את הכוחות והחיילים היו חוזרים בארונות היו מאשימים את ישראל''.

פרופ' ענבר מתייחס לחקירת רצח הפלסטינית עאישה ראבי שעל פי החשד בוצע על ידי יהודים. הוא מזדהה עם האמירה של האלוף במיל' יעקב עמידרור ולפיה טרור יהודי מזיק יותר מטרור ערבי. "זה מאוד מדאיג אותי שאנשים שותקים בחקירה שלהם. נעשה פה רצח, אני לא מאשים אף אחד, אנחנו צריכים לדאוג שיהודים לא תהיה ידם במעשה כזה.

"דעתי לא נוחה עם מעשים שלא מתיישבים עם ההלכה היהודית ולא עם החוק הישראלי, ואני מקווה שישתלטו על החבר'ה האלה הרבנים או המנהיגים, והם לא יזיקו לדמותה של ישראל. כולנו רוצים להסתכל במראה ביום למחרת''.