גדי איזנקוט
גדי איזנקוט צילום: דובר צה"ל

ח"כ אלוף במיל' אייל בן ראובן (התנועה) שהיה מפקד כוחות הקרקע במלחמת לבנון השנייה, אומר לערוץ 7 כי כחבר בוועדת החו"ב הוא יכול לומר שהרמטכ"ל היוצא רא"ל גדי איזנקוט משאיר צבא שמוכן היטב למלחמה הבאה.

"התכנית הרב שנתית שייכת כולה לגדי. זה לא היה בתקופתו של בני גנץ". על ביקורתו של האלוף במיל' בריק על מכונות הצבא למלחמה הוא אומר: "יש לי כבוד רב לאלוף בריק. הוא אמר את דברו מתוך זווית ראותו. גדי לקח את הביקורת והקים צוות משלו, אנחנו בוועדה לקחנו את הביקורת של בריק, ירדנו לשטח ודיברנו עם מפקדי חטיבות וימ"חים והמסקנה היא חד משמעית. האמירה של בריק שהצבא לא מוכן למלחמה לא נכונה".

לדבריו "ישנם פערים שצריך אמנם לטפל בהם, כמו נושא המשאיות בלוגיסטיקה, והצבא מטפל בזה", אך "כל האמירות של בריק על כך שמפקדי צה"ל פיהם ולבם אינו שווה מזעזעות".

בן ראובן קובע כי הרמטכ"ל היוצא, איזנקוט, מותיר אחריו תפיסת בטחון כתובה לצה"ל, מה שלא היה קיים עד כה. "אני מכיר אותו שנים רבות עוד כשהוא היה מפקד גדוד בגולני ואני בשיריון, פגשתי אז איש נמוך ושמנמן. מאז אנחנו פועלים לכל אורך הדרך גם במטכ"ל וגם בוועדת חוץ וביטחון".

"גדי, מצד אחד אדם מאוד צנוע, שמקפיד על דוגמא אישית וצניעות, וכל זה עומד בניגוד מוחלט להובלה הנחושה שלו בתהליכים גם בתוך הצבא וגם מול הדרג המדיני, שלעיתים היה לא ידידותי כלפיו. אם היו עליו בזמנו טענות שהצבא לא הביא חלופות בנושא עזה בעקבות כשלים של הדרג המדיני, הוא לא הגיב והמשיך בדרכו".

מוסיף בן ראובן ומעיר כי "עד כה לא הייתה תפיסת בטחון כתובה לצה"ל והרמטכ"ל איזנקוט כתב אסטרטגיה צבאית שהפכה לתפיסת הביטחון של צה"ל, למרות שמי שהיה אמור לעשות את זה הם הממשלה והקבינט. הוא הוביל תהליכים רבים תוך שהדרג המדיני מצטרף אליו וזה בלט בתקופתו של ליברמן כשר בטחון, גדי הוביל את תפיסת הביטחון".

ח"כ בן ראובן משוכנע שתפיסת הביטחון של איזנקוט תוביל את צה"ל לתוצאות אחרות במלחמות הבאות, "גדי כתב אסטרטגיה צבאית מעודכנת לנוכח המציאות באזורנו. לדוגמא על פי תפיסתו צה"ל במלחמה צריך להכריע ולנצח ולשם כך צריכים להפעיל את כל הכוחות אויר ים ויבשה. צריכים להכריע במלחמה בעומק שדה הקרב. לאור זאת הוא השקיע הרבה בצבא היבשה שהוזנח לאורך זמן בגלל דרג מדיני שהיה שיכור מהטכנולוגיה ומהתקיפות האוויריות".

בן ראובן מציין את ביקורתו האישית על תפקודו של דן חלוץ כמרטכ"ל: "כמפקד כוחות הקרקע במלחמת לבנון השנייה אני חשבתי שהרמטכ"ל חלוץ הוביל אותנו רע מאוד כשהוא חשב שאפשר לנצח מהאוויר, אחריו גבי אשכנזי חיזק את כוחות היבשה וגדי הרים את היבשה. צריכים למנוע מלחמה, אבל כשיש מלחמה לשיטתו של איזנקוט צריכים לנצח בצורה בהירה, ולכן המלחמה הבאה לא תראה כמו לבנון השניה או צוק איתן".

עוד סבור בן ראובן כי הרמטכ"ל היוצא הוביל לעיתים את הדרג המדיני, שלא תמיד ידע לקבוע מהם היעדים. "הצבא בדרך כלל אמור לספק תכניות צבאיות ולהביא חלופות אפשריות והדרג המדיני מאשר או לא. לצערי לעיתים אצלנו הדרג המדיני לא קובע יעדים, כמו לדוגמא מה רוצים להשיג בעזה, ובסוף יוצא שהצבא צריך לתת מענה יום יומי והוא זה שמוביל את התהליכים. גדי לא הגיע לעימותים עם הדרג המדיני אבל למעשה הוא היה בפוזיציה של מוביל".

ח"כ בן ראובן מתייחס בדבריו גם לביקורת שנשמעה אתמול על כך שראש הממשלה סיים את מדיניות העמימות בנושא התקיפות של ישראל בסוריה לאור הבחירות המתקרבות. "במשך שנים שמרנו על עמימות כזאת או אחרת, אי אפשר שלא לשאול מדוע דווקא עכשיו זה נפסק. אבל אם אתייחס לעניין הביטחוני עצמו, בסך הכל המדיניות של התקפות בסוריה כנגד מטרות איראניות צריכה להימשך. זה היום יותר מורכב כי הרוסים בשטח, אבל מדינת ישראל חייבת להמשיך לפעול כנגד ההתבססות האיראנית. גדי הוביל את המהלך הזה ועד כה מדובר במערכה מוצלחת שלנו".