אזור האסון בנחל צפית
אזור האסון בנחל צפיתצילום: הדס פרוש, פלאש 90

ראש הממשלה ושר הביטחון בנימין נתניהו נפגש הערב (שני) עם הורי הנערים שנספו באסון נחל צפית, בלשכת ראש הממשלה בירושלים.

נתניהו שמע את בקשות ודברי המשפחות להקמת ועדת חקירה ממלכתית לאסון ואמר כי יבחן את הנושא בשיתוף הגורמים הרלוונטיים.

בפגישה צוין כי משרד הביטחון הנחה שמעתה, מכינה שלא תתחייב לבצע, או שלא תבצע בפועל, את פרק ההכנה לצבא בהתאם להנחיות משרד הביטחון, לא תקבל את אישור דחיית השירות הצבאי לחניכיה.

נזכיר כי לפני שבועות אחדים פורסם שועדה בראשות המפכ"ל לשעבר שלמה אהרונישקי חיברה דו"ח בנוגע למכינות הקדם צבאיות בעקבות האסון בנחל צפית שבו נספו עשרה נערים.

הוועדה מזהירה כי במרבית המכינות אין כמעט התייחסות לנושא הבטיחות, וסגל ההוראה לא מוכשר מספיק לפעילות.

עד לאסון, משרד החינוך לא קבע כללים הנוגעים לפעילות חוץ ולהתנהלות בשגרה, בעוד משרד הביטחון לא גיבש כללים בעניין ההכנה לצה"ל והאימון הגופני.

על פי הדיווח של חדשות עשר, בדוח הוועדה נכתב כי שני המשרדים הותירו חופש פעולה נרחב מדי למכינות, לא פיקחו על התנהלותן ואף התעלמו מהנחיות פרטניות בכל הקשור לפעילות המכינות ולנושאי בטיחות כוללים.

בנוסף, המשרדים לא פעלו כלל לסגירת מכינות שבמשך שנים רבות היה ידוע כי לא עמדו בתקנים ובכללים הבטיחותיים.

הוועדה גם קבעה כי בשל מחסור חריף בכוח אדם, הרגולציה על מימוש התוכניות הבטיחותיות של המכינות – חלשה עד לא קיימת בכלל.

הדוח כולל שורת המלצות. בין היתר מוצע להגדיר את תחומי האחריות והסמכות של משרד החינוך ומשרד הביטחון מול המכינות הקדם צבאיות, ולחייב זאת בחוק.

הוועדה בראשות אהרונישקי מציעה להקים ועדה ארצית לבטיחות שתורכב מבעלי מקצוע ותהווה גוף מקצועי, לצד מועצת המכינות, בנושאי נהלי בטיחות. כמו כן, המליצה הוועדה על סגירת מכינות שאינן עומדות בתקנים ובסטנדרטים הבטיחותיים.

אהרונישקי אמר לחדשות עשר כי "הוועדה אשר הורכבה מאנשי מקצוע חיצוניים בתחום הבטיחות, לצד נציגי המכינות, קיבלה מנדט לטפל בבטיחות ובמוגנות במכינות הקדם צבאיות כתרבות ארגונית, כשמטרתה המרכזית היא לתת בידי בעלי התפקידים כלים בתחום הביטחון והבטיחות שיבטיחו שכולם יחזרו הביתה בשלום.

"הדוח מציע פתרונות מעשיים לבקרה מלאה על הבטיחות בעולם המכינות, תוך מתן דגש על שינויים מהותיים שצריכים להתבצע בכל הדרגים, זאת כמובן במטרה שמקרים ואסונות כמו שהיה בנחל צפית לא יחזרו עוד", הוסיף.