מיסיון. ארכיון
מיסיון. ארכיון "יד לאחים"

שאלה כבדת משקל שהגיעה לאחרונה לארגון הפעילים יד לאחים, הוגשה להכרעתו של גאב"ד העדה החרדית, הרב טוביה וייס שעיין בדבר והכריע בכתב ידו לאיסור.

על הפרק עמד פרויקט מורכב וארוך שנים ביוזמת 'המכון לקידום החרש' בישראל לתרגום כל התנ"ך לשפת הסימנים.

מדובר בחרשים שאין להם דרך אחרת ללמוד את ספר הספרים של העם היהודי אלא באמצעות שפת הסימנים – וכאן נעשה ניסיון ראשון מסוגו לתרגם את הספר הקדוש כולו לשפה ייחודית זו.

היות ומדובר בפרויקט גדול ויקר מאוד, פתחו במרכז לקידום החרש בניסיונות לחפש אחר קרנות ותורמים שיפרשו את חסותם לדבר, שיש לו ביקוש וצורך רב ומשווע בקרב קהילת החרשים.

מי שניצל את ההזדמנות כפרי בשל שנפל לידיו היה ארגון מיסיונרי-אמריקני, העוסק בגיוס כספים ובפעילות למען תרגום התנ"ך לשפות שונות. הארגון הביע את נכונותו לתרום סכום עתק של מיליון וחצי דולר על פני חמש שנים – למימון כל הפרויקט.

מנגד, בעקבות הדרישה של קבוצת החרשים יראי השם, הציב המכון לקידום החרש לתורמים המיסיונרים את התנאים הבאים: שום פרשנות או תוכן מיסיונרי לא ישורבבו לתרגום התנ"ך לשפת הסימנים וגם שמו של הארגון המיסיונרי לא יופיע במהדורה הדיגיטלית שתוציא לאור את התרגום המדובר. הארגון המיסיונרי הביע נכונות לעמוד בתנאים האמורים ולהתחייב עליהם וקבוצת החרשים הפנו את השאלה ליד לאחים.

ביד לאחים החליטו להפנות את השאלה המורכבת להכרעתו של גאב"ד העדה החרדית, הרב יצחק טוביה וייס אשר ישב על המדוכה והכריע בכתב ידו לאמור: "לדעתי הדבר פשוט לאיסור" ואף צירף לכך את חתימת ידו.

בהנהלת יד לאחים אישרו השבוע את הפרטים והעלו על נס את קבוצת החרשים האמורה שנענתה לפסק הדין ללא כחל ושרק וניתקה את המגע עם המיזם ועם הארגון המיסיונרי חרף התרומה המשמעותית.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו