"יש שטיפת מוח לטובת שירות צבאי"

עשרות בנות, תלמידות תיכון בחינוך הדתי, מפגינות אחר הצהריים (שלישי) מול משרד החינוך, בדרישה להימנע מ"שטיפת מוח" הנעשית לטענתן לתלמידות בחינוך הדתי לטובת הסללתן לשירות צבאי.

הרקע להפגנה, המתקיימת ביוזמתו של ארגון "חותם", הוא אישור התקנה התקציבית לתמיכה בעמותות המבצעות הכנה לגיוס לצה"ל לבנות דתיות.

הבנות מפגינות בדרישה לתת אמון בבחירה שלהן לשרת במסגרת השירות הלאומי, ולהפסיק להכניס לבתי הספר ארגונים המבקשים לערער על בחירתן ולשכנע אותן להתגייס לצבא.

לדברי מנכ"ל ארגון חותם, עמיטל בראלי, "נערות דתיות המעוניינות לתרום תרומה משמעותית לחברה ולמדינה במסגרת השירות הלאומי, מוצאות את עצמן מותקפות מלפנים ומאחור".

"מצד אחד, לשכות הגיוס החליטו לפעול כמשמרת הצניעות, ובודקים את אורך החצאית והשרוול, וטוענים שהם אינם עומדים בסטנדרטים המחמירים של 'הדתומטר' שלהם, והם אינן מספיק דתיות לצורך השירות הלאומי. ומנגד, כאשר הן מצפות לקבל תמיכה ערכית בבחירתם, במוסדות החינוך שלהם, משרד החינוך שולח עמותות שיסבירו להן מדוע עליהן להתגייס, וכי השירות הלאומי אינו מהווה תרומה משמעותית".

עוד הוסיף בראלי, "המהלכים האלו משאירים את הנערות בודדות מול מערכת שרומסת את האמונות והתפיסות שלהן, ומערערת על זהותן הדתית".

אבנר פורת מארגון חותם אמר במהלך ההפגנה לערוץ 7, "יש שטיפת מוח לטובת שירות צבאי. התקנה של משרד החינוך הוא להכניס עמותות שמטרתם לשנות את הציבור הדתי לאומי ולהגדיל את כמות הבנות הדתיות המתגיסות דבר שמנוגדן לעולמם של הבנות ומשפחותיהם".

הרבנית חוה מנסבך ציינה אף היא, "הבנות שבאו למחות היום בקור הירושלמי על נסיון של משרד החינוך לזלזל בתרומה הנשית. שאשה הולכת לשירות לאומי היא אחלה גברת. זה שלבנט יש בעיה והוא רוצה למצב את עצמו בכיוון מסויים אנחנו מאחלים לו בהצלחה אבל לא על חשבון הבנות שלנו".