אנשי "אלטרנטיבה לגרמניה" AFD
אנשי "אלטרנטיבה לגרמניה" AFDצילום: רויטרס

מפלגת האנטי-הגירה הגרמנית "אלטרנטיבה לגרמניה" על הכוונת של שרותי הביטחון הגרמניים, כך מדווח העיתון Tagespiege.

על פי הדיווח, סוכנות המודיעין הפנימי של גרמניה תפתח בחקירה על מנת לבדוק אם המפלגה אימצה מוטיבים הקשורים לימין-הקיצוני והאם חלק מחבריה קשורים לפעילות ימין קיצוני האסורה על פי החוק בגרמניה.

העיתון מדווח עוד כי ההחלטה לפתוח בחקירה ולהגביר את הפיקוח על המפלגה, שמיצבה את עצמה בשנים האחרונות כמפלגת אנטי-הגירה מוסלמית לגרמניה, הגיעה בעקבות דו"ח בן 450 עמודים של סוכנות המודיעין הפנימית שתיארה את המפלגה כ"מקרה שיש לחקור".

ההחלטה איששה את דבריהם של מספר ממנהיגי "אלטרנטיבה לגרמניה" שטענו בחודשים האחרונים כי המפלגה עלולה להיות יעד עבור סוכנות המודיעין הפנימית, בעקבות המצע האנטי-מוסלמי ואנטי-הגירה שלה.

החוקה הגרמנית, שאומצה לאחר מלחמת העולם השנייה, מאפשרת לממשלת גרמניה לרסן אידאולוגיות קיצוניות על ידי מעקב צמוד או אפילו איסור על פעילותן של מפלגות ימין או שמאל קיצוני. על פי הדיווח, יבחנו אנשי המודיעין הפנימי בגרמניה את הצהרותיהם של בכירי המפלגה ואת הקשרים שמנהלת המפלגה עם מפלגות וארגוני ימין קיצוני ברחבי העולם שפעילותם מנוגדת לחוקה הגרמנית.

עם זאת, לפחות כעת יימנעו אנשי סוכנות המודיעין הגרמנית מלעקוב ולצותת בסתר לבכירי המפלגה אלא ינהלו חקירה גלויה סביב ההתבטאויות והקשרים של המפלגה עצמה. "אנו חושבים שההחלטה של סוכנות המודיעין היא שגויה ואנו ננקוט בצעדים משפטיים נגדה. אנו סבורים כי לחץ פוליטי הביא להחלטה" אמר אלכסנדר גולנד, אחד מראשי "אלטרנטיבה לגרמניה".