הרמז האמריקני: שיתוף הפעולה בסכנה

סגן שר האנרגיה האמריקני המבקר בישראל אמר כי ריבוי ההשקעות מצד סין בישראל עלול להעמיד בסימן שאלה את הקשר המודיעיני ההדוק.

ניצן קידר - ערוץ 7 , י' בשבט תשע"ט

דונלד טראמפ
דונלד טראמפ
צילום: רויטרס

ארה"ב מודאגת מהשקעות זרות בישראל, בעיקר מריבוי ההשקעות הסיניות, ודורשת שישראל תבצע הליך בדיקה מעמיק יותר לכל עסקה כזאת.

אתר 'בלומברג' דיווח כי סגן שר האנרגיה האמריקני המבקר בישראל, דן ברוייט, אמר לשר יובל שטייניץ כי "ארה"ב מצפה מישראל לנקוט בצעדים נוקשים לבדיקת השקעות זרות בשטחה".

ברוייט אף איים כי "השתלטות של חברות זרות על התשתיות בישראל יכולות להעמיד בסיכון את שיתופי הפעולה המודיעיניים בין ירושלים וושינגטון".

"אנחנו יודעים שהאיום בהשקעות זרות בישראל הולך וגדל בכל יום. יש לנו לא מעט דאגות מפעילויות מסויימות של הסינים, בעיקר מצד חברות ספיציפיות", אמר ברוייט.

הוא אף הציע את עזרתה של ארה"ב בהקמת וועדה דומה לזו שהוקמה באמריקה ומפקחת על ההשקעות הזרות. לדבריו, האמריקנים אינם מתנגדים להשקעות חיצוניות, אבל חוששים ממדינות שכוונותיהן אינן ברורות מספיק ובאות להשקיע מאינטרסים של תפיסת עמדה ושליטה על שירותים חיוניים.

נזכיר כי היועץ לביטחון לאומי של ארה"ב, ג'ון בולטון, קיים דיון בנושא עם בכירים ישראלים בתחילת החודש, עקב חשש האמריקני שהסינים מנסים באופן מכוון לייצר לעצמם גישה לתעשיית הטכנולוגיות הישראלית לשם שאיבת מידע הנחוץ להם.