איך נראית היערכות בתי החולים לשלג?

מנהל מחלקת המיון בהדסה עין כרם מספר על ההיערכות לשלג ועל פגיעות הגוף האופייניות לימי שלג: כוננים נשארים במתחם בית החולים.

שמעון כהן - ערוץ 7 , י' בשבט תשע"ט

שלג בירושלים. ארכיון
שלג בירושלים. ארכיון
צילום: הדס פרוש, פלאש 90

ההיערכות לשלגים באזור ירושלים כוללת בין השאר גם היערכות מיוחדת בחדרי המיון בבתי החולים בעיר.

ביומן ערוץ 7 שוחחנו עם מנהל מחלקת המיון בבית החולים הדסה עין כרם, ד"ר קובי אסף, על ההיערכות ועל הפגיעות המיוחדות של ימי השלגים.

"ההכנה היחידה שאנחנו צריכים לעשות היא לדאוג לכך שכוננים יהיו זמינים בבית החולים כדי שנוכל להיעזר בהם", אומר ד"ר אסף. "זה בית חולים מנוסה ומצויד היטב ולצערינו גם מנוסה בפיגועים המוניים, כך שבית החולים ערוך לטפל בכל מי שיגיע, וחייבים לזכור שהשלג לא נראה כמו פיגוע המוני".

על הפגיעות הגופניות שנגרמות בימי השלגים מספר ד"ר אסף כי הדברים באים לידי ביטוי בשורה של פגיעות "החל מהתאונות הקלות של מי שמחליקים בנסיעה ברכב, דרך אנשים מבוגרים ששוברים רגליים, צוואר ירך וידיים כי בולמים את עצמם בנפילה עם הזרועות. כמו כן ילדים ומבוגרים מתקשים לשמור על טמפרטורת גוף ומגיעים לבית החולים במצב של טמפרטורה ירודה, שזה מצב מסוכן. גם מחלות כמו פרקינסון ושימוש בתרופות מסוימות מקשות לשמור על טמפרטורת גוף. אוכלוסיה נוספת היא זו של ההומלסים ושיכורים ששותים אלכוהול ומרגישים שהגוף חם בצורה שמרמה אותם".

להערכתו של ד"ר אסף מרבית הציבור מודע לסכנות ויודע להימנע מהן, "לא מדובר בתופעת טבע חריגה. בירושלים אנחנו פוטגשים את גלי הקור האלה מדי שנה". ועם זאת הוא מציין כי יש לחזור ולהזכיר לציבור שלא לשהות זמן ממושך בחוץ על מנת שלא לאבד טמפרטורה. כמו כן להקפיד על לבוש יבש, ובמידה והביגוד מתרטב בעקבות מגע עם השלג להחליפו מאחר וביגוד רטוב מוליך קור ומוסיף על ירידת טמפרטורת הגוף.

כל זאת לבד מהחובה להישמר בהליכה על השלג "כי מחליקים וחבלות ראש וגפיים זו תופעה שאנחנו פוגשים רבות".

על הדרכים המובילות לבית החולים מספר ד"ר אסף כי אמנם תחום זה אינו באחריותו של בית החולים אלא באחריות העירייה, אך לבד מחורף 2013, שאז נתקעו כלי רכב בכביש היורד להדסה הרי שבדרך כלל העירייה מתנהלת ביעילות ומפלסת את צירי התנועה העיקריים אל בתי החולים. זאת למעט כמובן פרק הזמן הקצר בין ירידת השלג וקליטתו על הקרקע לבין תחילת הליך הפילוס.