כך תתכננו שיפוץ יעיל לבית

מתכננים לפתוח את הקיר בין המטבח לאמבטיה, לשנות את הריצוף או להתהדר במטבח חדש?

תוכן שיווקי , י' בשבט תשע"ט

שיפוץ
שיפוץ
צילום: ISTOCK

שיפור מראה המרחב הביתי, אם לצורך מכירת הנכס או להנאתנו, יכול להוות הוצאה לא קטנה. לפעמים מופיעים סעיפים לא צפויים ולכן כדאי לבחון מראש אפשרות לקחת הלוואות מיידיות בעת הצורך.

אספנו עבורכם כמה המלצות חשובות בדרך לתכנון השיפוץ בצורה חסכונית ויעילה, עוד לפני שאתם מרימים את האריח הראשון.

תכנון השיפוץ – מה מטרתנו?

לפני התחלת השיפוץ חשוב להגדיר בצורה ברורה את המטרות שלשמן אנו עורכים את השיפוץ. האם אנו מעוניינים להוסיף חדר נוסף לבית מכיוון שחבר חדש עומד להצטרף למשפחה? אולי אנו דווקא מעוניינים לשפר את מראה האמבטיה בלבד מבלי לגעת בחדרים האחרים או שהשיפוץ מתבצע על מנת לחדש צנרת ישנה שאינה עומדת בעומס המשפחה המורחבת? לאחר שהגדרנו את המטרה נוכל לבחור אילו פעולות נרצה לבצע.

קבלו יעוץ מקצועי והצעות מחיר לכל חלק בשיפוץ

כל אחד ממרכיבי השיפוץ צריך להיות מתוכנן היטב, לרבות עלות החומרים, העבודה וכן זמן הביצוע. כדאי להזמין מספר אנשי מקצוע ולערוך תכנית מפורטת, תוך קבלת מספר הצעות אותן תוכלו להשוות זו לזו. לדוגמה, אם עורכים שיפוץ כללי לאמבטיה תרצו לקבל הצעת מחיר ל:

  • ריצוף האמבט
  • הוספת כלים סניטרים
  • החלפת האמבט עצמו/הוספת מקלחון
  • החלפת האסלה
  • החלפת תאורת האמבטיה
  • החלפת כיור האמבטיה
  • צביעת הקירות והוספת בריקים או חיפוי קיר

חלק מהשיפורים עשויים להיחשב בגדר מותרות ולכן כדאי להוסיפם רק אם התקציב מאפשר זאת. המלצה חשובה בשלב קבלת הצעות המחיר - נסו לבדוק האם משתלם יותר לרכוש את חומרי הגלם מאיש המקצוע שבחרתם או באופן עצמאי.

הגדרת זמן ברור לתקופת השיפוץ

שיפוץ כללי מחייב לעתים לשהות מספר חודשים מחוץ לבית. חשוב לתכנן היטב את הזמן בו תאלצו לשכור דירה אחרת באופן זמני או לשהות עם בני משפחה. לכן, כאשר אתם מקבלים הצעות מחיר ועומדים לבחור את הקבלן שיבצע את עבודות השיפוץ חשוב גם לוודא האם הצוות שלו פנוי בתאריכים בהם אתם מתכננים לבצע את השיפוץ ולהחתימו על התחייבות לבצע את השיפוצים בזמן נתון. המלצה חשובה בעניין זה – מומלץ להתנות חלק נוסף בתשלום כבונוס או קנס בתמורה לסיום מוקדם או לאיחור בסיום העבודה. כך, בעלי המקצוע יתנו עדיפות גבוהה לפרויקט שלכם.

פיקוח שלכם או תשלום למנהל עבודה

בפרויקטים גדולים של שיפוץ פעמים רבות יש נטייה לקחת מנהל עבודה אחד המנהל את כל בעלי המקצוע. כך, הזגג, האינסטלטור והרצף עובדים בתאום מושלם. באפשרותכם גם לחסוך מעט כסף באמצעות פיקוח עצמי על עבודות השיפוץ ועבודה מול כל אחד מבעלי המקצוע באופן עצמאי. אם החלטתם לנהל את השיפוץ בעצמכם חשוב לתכנן כל שלב בהתאם לסדר הגיוני (מהמסד ועד הטפחות) וללמוד את תהליכי העבודה השונים.

קבלת אישורים מתאימים מהרשות העירונית

חלק מפעולות השיפוץ דורשות קבלת אישור מהרשות העירונית בה נמצא הנכס. לדוגמה, הוספת מרפסת, דק או בריכה פרטית עשויים לדרוש מכם להגיש תכניות מסודרות ולקבל את האישור המתאים. עבודות הקשורות לתכנון תשתית חשמל או גז וכן עבודות הכוללות חפירה עשויות אף הן לדרוש אישור מיוחד ופיקוח הנדסי במהלך העבודות עצמן. חשוב לקחת בחשבון כי גם לקבלת אישורים אלה יש השלכות פיננסיות.

צפו להפתעות – התכוננו מבחינה פיננסית להוצאה נוספת

מרבית עבודות השיפוץ, גם אם יתוכננו לפרטי פרטים, עשויות לכלול הפתעות להן לא ציפיתם. למשל, פתיחה של קיר עשויה לחשוף בפניכם דליפה חמורה בצנרת המצריכה החלפה של תשתיות יקרות ופתיחת קירות, תקרות או רצפות נוספות. לכן, לפני שאתם מתחילים את השיפוץ בדקו שאתם יכולים לעמוד בעלויות התיקון גם אם הצעת המחיר המקורית "התנפחה" ב-10%-20% נוספים. במידת הצורך, ניתן לקחת הלוואה מיידית ולכסותה לאחר מכן בתשלומים.

לסיכום, שיפוץ הבית מתחיל קודם כל מהגדרת מטרות השיפוץ שלכם. לאחר מכן תוכלו להחליט אילו חלקים בבית תרצו לחדש ולקבוע את טווח השיפוץ. בשלב הבא קבלו מספר הצעות מחיר מספקים שונים – הן בתחום העבודה והן בעלות חומרי הגלם השונים. הגדרת זמנים מהותית מאד בכל שלב – במיוחד אם אתם עוזבים את הבית לתקופת השיפוץ. החליטו מי יפקח על העבודות והתחילו לשנות את המרחב הביתי. לאחר "מתיחת הפנים" לבית תשמחו למצוא מרחב מחיה מחודש שילווה אתכם בעתיד.