הבית הלבן
הבית הלבן צילום: רויטרס

האשר ג'לאל טהאב, מוסלמי בן 21 תושב מדינת ג'ורג'יה שבארצות הברית, נעצר הלילה (חמישי) על ידי הרשויות בחשד כי תכנן פיגועים במבנים מרכזיים בוושינגטון, בירת ארה"ב, ביניהם גם בבית הלבן.

הוא הובא לבית משפט באטלנטה בתום החקירה. מפרטים ראשונים עולה כי טהאב היה נתון לחקירת ה-FBI לאחר שהרשויות במדינתו קיבלו מידע על כך שהוא עובר הקצנה אסלאמית. הוא נעצר לאחר שקיבל נשק וחומרי נפץ מסוכן חשאי של הבולשת הפדרלית בתמורה למכוניתו.

מחקירת הרשויות עולה כי טהאב תכנן להטמין מטען חבלה מאולתר בבית הלבן או לחלופין לשגר אליו טיל נגד טנקים.

במהלך שיחותיו עם סוכן ה-FBI סיפר לו טהאב כי הוא מתכוון להצטרף לארגון דאעש ולטוס למקומות במזרח התיכון שנמצאים בשליטת הארגון, עם זאת, הדבר לא הסתייע בסופו של דבר כיוון שלא היה לו דרכון. בשלב זה הוא העביר את מוקד תשומת הלב שלו לביצוע פיגועים בתוך גבולות ארה"ב. בתצהיר שהוגש מטעם ה-FBI נכתב כי "טהאב הסביר שפיגועי הטרור הם בגדר חובה עבורו" וכי "הוא מצפה להיות שהיד".

בפגישה מתקדמת יותר הציג טהאב בפני הסוכן תרשים המתאר את קומת הקרקע באגף המערבי בבית הלבן ופירט בפניו תוכנית לביצוע הפיגועים. בשלב זה הוא ביקש ממנו להשיג עבורו את הנשק וחומרי הנפץ הדרושים לביצוע הפיגוע. כמו כן, טהאב ביקש ממנו מקום שבו יוכל להתארגן לקראת הפיגוע ולצלם בו סרטון שיניע צעירים מוסלמים ברחבי העולם לבצע פיגועים.

לקראת הפגישה המכרעת בין טהאב לסוכן, שהתקיימה בשבת האחרונה, סיפק טאהב לסוכן החשאי מצלמה, דגל ארצות הברית ודגל ישראל, וציין כי בכונותו לבצע את הפיגוע ביום חמישי.

עוד אמר טהאב כי לאחר איסוף הנשק וחומרי הנפץ בכוונתו לנסוע ישירות לוושינגטון כדי לבצע את הפיגוע. החשוד אמר כי מעולם לא השתמש באקדח, אך לדעתו הוא יכול ללמוד בקלות כיצד לירות.

במפגש אתמול (רביעי), שבו תוכננה העברת אמצעי הלחימה, נתפס טהאב על ידי סוכני הבולשת ונעצר.