הפעילות המיוחדת של תלמידות כיתות ו' מבי"ס איילים

עשרות ילדים עם צרכים מיוחדים מילאו את הכיתות החדשות המותאמות ומטפלות במקצועיות ואהבה רבה במוגבלויות שלהם.

ערוץ 7 , י"ד בשבט תשע"ט

מתנדבים באיילים
מתנדבים באיילים
יח"צ

ממש בקרוב יתרחש המפגש המיוחל. מפגש מיוחד בין בנות כיתה ו' מבי"ס איילים באלעד עם ילדי בי"ס "גבעולים".

בתחילת שנת הלימודים תשע"ט, ביה"ס גבעולים החדש באלעד פתח את שעריו לעשרות ילדים עם צרכים מיוחדים שמילאו במהרה את הכיתות החדשות המותאמות ומטפלות במקצועיות ואהבה רבה במוגבלויות שלהם.

לאחרונה, חיפשה רכזת ההתנדבות של "איילים" ע"ש אייל יפרח הי"ד רעיון להתנדבות מועילה לבנות כיתה ו' בבית הספר. מתוך כל האפשרויות שהזדמנו לה, היא התחברה לילדים הנהדרים הלומדים וגדלים בביה"ס "גבעולים".

"זוהי הזדמנות מצוינת לחיבור ושילוב אמיתיים, ואנו מוכנים בשמחה לאתגר", פנתה הרכזת אל מנהלת "גבעולים" חני קיסוס, שהתרגשה מהפניה. לאחר תיאום ציפיות, הוחלט על השלב הראשון ב"פיילוט השילוב": הדרכה של הבנות.

לקראת המפגש הראשון, עברו הבנות הדרכה מקיפה כיצד לגשת לילד/ילדה הנמצא על הספקטרום. התלמידות אף צפו בסרטון הדרכה מצויר המבהיר את מאפייני האוטיזם, ומסיר את הדעות הקדומות ואת החשש מתקשורת עמם. לאחר מכן, התנהל רב-שיח קצר, ובו קיבלו התלמידות מענה לכל שאלה שצצה בעקבות הצפייה בסרטון וההסברים.

"על מנת להכשיר את המתנדבות לקראת השילוב, קיימנו סדנאות וכן תרגולים בפועל כדי לנסות ולו במעט להיכנס לעולמם של הילדים ולהבין מה הם חווים", מסבירה שרית בינט, מנתחת התנהגות ומנהלת תחום אוטיזם ברשת פרח אלעד. "כמו כן קיבלו הבנות הנחיות כיצד לשמור על בטיחות התלמידים".

מהות הפיילוט

להתנדבות זו יש מטרה של שילוב- לכל תלמיד שלנו תוצמד "אחות גדולה" שתבוא פעם בשבוע לשחק עמו בשעות הצהריים, בתיווך ובהכוונה של הצוות החינוכי. בהנהלת רשת פרח אף הוסיפו כי מניסיון במצבים כאלו, הפעילות מועילה ותורמת רבות לשני הצדדים.

"פיילוט השילוב" יתקיים פעמיים בשבוע, בימים קבועים, ובכל יום יהיה לילד "אחות גדולה" אחרת, כך שבעצם יחשף ל-2 בנות שישחקו איתו באופן קבוע לאורך השנה.

תכנית המשך

גבעולים הינו בי"ס המשך של גני הפרח באלעד, וממשיך ללוות ולהשקיע ברמה המקצועית והרגשית הגבוהה ביותר את הילדים המיוחדים, על ידי אנשי המקצוע וצוות ההוראה. "אמון ההורים בצוות הטיפולי ובשיטות הטיפול של גני הפרח הינם תעודת כבוד עבורנו. הכרת הטוב הזו הובילה אותנו לתת מענה לאותם ילדים גם בהמשך דרכם בדמות בי"ס יסודי "גבעולים" אותו פתחנו השנה", מסביר הרב משה שטיין, מנכ"ל הרשת.

"שיתוף הפעולה עם ביה"ס 'איילים' הוא זכות אמיתית עבורנו. גם אם ידוע שהמתנדבים יוצאים מרווחים מכל דבר שהם עושים, אנו מרגישים שילדי 'גבעולים' בהחלט זכו שבנות 'איילים' יהיו להן לעזר ולחברה כדרך שיגרה, ועל כך תודתנו נתונה להם".

חיבור מיידי

לאחר הסדנאות שנערכו בכיתה, יצאו הבנות לסיור בכיתות המיוחדות של "גבעולים" בליווי הצוות הטיפולי: הבנות התרגשו, חיבקו את הילדים, והילדים מצדם החזירו להם אהבה באופן מרגש ביותר. לסיום קיבלו הבנות חבילת שוקולד עם ברכת תודה מ"ילדי גבעולים".

תכנית ההתנדבות עתידה להתחיל בשבוע הקרוב ואנו נמשיך ונעקוב אחרי השילוב המיוחד ויוצא הדופן הזה שללא ספק יועיל ויתרום לשני הצדדים במידה שווה.