מימין: דיקשטיין, אלקין ואך
מימין: דיקשטיין, אלקין ואךצילום: הפורום לישראל ירוקה

אנשי הפורום לישראל ירוקה הציגו לשר להגנת הסביבה זאב אלקין דו"ח הכולל תיעוד ותיאור של המפגעים הסביבתיים בישראל לשנת 2018, מהצפון ועד הדרום.

המפגעים הסביבתיים כוללים אתרי פסולת פיראטיים, מחצבות לא חוקיות, מפעלים לא חוקיים ועוד שלל מפגעים שלרובם אחראים פלסטינים.

מנכ"ל הפורום גלעד אך וסמנכ"ל הפורום צחי דיקשטיין נפגשו עם השר אלקין לפני מספר ימים, והגישו לו את הדו"ח המתעד למעלה מ-250 מפגעים, ביניהם 119 מפעלים לא חוקיים, 60 מחצבות פיראטיות ו-72 אתרי פסולת לא חוקיים. רובם המכריע של המפגעים מתרכז באזור יהודה ושומרון – שם נמצאים 182 מפגעים מתוך כלל המפגעים הסביבתיים.

בפגישה שוחחו נציגי הפורום עם השר, הציגו לו את המפגעים השונים וקראו לו להתחיל בפעילות אכיפה נרחבת כנגד הגורמים המפגעים.

הפורום לישראל ירוקה הוקם לפני כשמונה שנים על ידי יוצאי יחידות קרביות, שבמהלך שירותם הצבאי נתקלו בפגיעה החמורה באיכות הסביבה ובאוזלת היד של הרשויות, והחליטו לפעול. מטרת הפורום היא לעצור מפגעים אקולוגיים חמורים ברחבי הארץ, למצות את הדין עם הגורמים המפגעים ובכך להבטיח עתיד בריא למדינת ישראל.

בפגישה סיפר השר אלקין כי לאחרונה הצליח להעביר לראשונה בתולדות הכנסת הצעת חוק שתהפוך את תופעת השלכת פסולת בניין בצדי הדרך ללא משתלמת כלכלית, תופעה שהוגדרה ע"י מבקר המדינה כמכת מדינה. מדובר במודל ייחודי שמחד גורם ליצרן הפסולת, ברוב המקרים אדם המשפץ את דירתו או חברות בנייה, לשלם מראש על פינוי הפסולת למטמנה מוסדרת, ומנגד מטיל את האחריות על הפינוי לבעלי המחצבות.

בנוסף, קבלן פינוי פסולת שיתפס משליך פסולת בצד הדרך יקנס בקנסות גבוהים, משאיתו תוחרם ורישיון העסק שלו ישלל, צעד שלא נעשה בעבר. המהלך טרם הושלם בעקבות נפילת הממשלה, והחוק יצטרך להמתין בסבלנות עד להקמת הממשלה הבאה.