היטלר במכוניתו
היטלר במכוניתו צילום: רויטרס

הפעילים הניאו נאציים שחגגו את יום הולדתו של אדולף היטלר בפולין יועמדו לדין ועשויים להישלח לכלא.

בתחילת שנת 2018 פירסמה רשת הטלויזיה הפולנית TVN תמונות שתיעד עיתונאי שהסתנן לשורות ארגון ניאו נאצי מקומי, ובהן נראים חברי הארגון כאשר הם מציינים את יום הולדתו של אדולף היטלר במעבה יער בפולין.

הפעילים הניאו נאציים הפולנים נראו בסרטון כאשר הם לבושים במדים נאציים ומשתמשים בסמלים כמו מועל יד והסיסמא "הייל היטלר" כאשר הם חוגגים את יום הולדתו של הצורר הנאצי. התמונות עוררו סערה בפולין, בה אסור על פי החוק לבצע תעמולה נאצית או להשתמש בסמלים נאציים.

לפני מספר שבועות התחוללה סערה כאשר סוכנים של שרות הביטחון החשאי של פולין הגיעו אל ביתו של העיתונאי שחשף את חברי הארגון הניאו נאצי וזימנו אותו לחקירה, בטענה כי שידור התמונות שתיעד במצלמה נסתרת היוו דווקא הן "עידוד הנאציזם".

רשמת הטלויזיה TVN נשלטת ע"י רשת "דיסקברי" האמריקאית וזימונו של העיתונאי לחקירה הביא את שגרירת ארה"ב בפולין להזהיר את השלטונות הפולניים כי המעשה יפגע ביחסים בין שתי המדינות.

דוברת התביעה בפולין, יוהנה סמורצ'בסקה, אמרה כי שישה חושדים שהשתתפו ב"מסיבת יום הההולדת של אדולף היטלר" יועמדו לדין ועשויים לספוג עונש של עד שנתיים בכלא. "האישום נגדם הוא לא רק על חגיגת יום ההולדת שתועדה במצלמה הנסתרת, אלא גם על אירועים נוספים של עידוד ותעמולה לנאציזם בהם הם השתתפו. הם מואשמים כי השתתפו באירועים דומים גם בשנים 2015 וכן 2016".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו