השר אריה דרעי
השר אריה דרעי צילום: הלל מאיר/TPS

שר הפנים אריה דרעי תקף היום (שני) את הקהילה הרפורמית בהונגריה - או בכינויה המקומי 'הקהילה הנאולוגית' - בעקבות ההתנגדות מצידה לאיתור, משייה והבאה לקבורה של עצמות היהודים שנרצחו על גדות הדנובה.

בהודעה שפרסם אמר השר כי "הענקת כבוד אחרון לקדושים אלו זו משימה יהודית ואנושית חשובה מאין-כמותה. העובדה שיש מי שעושים חשבונות פוליטיים וציניים על גבם של נרצחי השואה היא דבר נורא ומזעזע שראוי לכל גינוי".

"הזדעזעתי עמוקות מהודעת הקהילה הנאולוגית (הרפורמית) בהונגריה, אשר החליטה בתואנות שווא ובניגוד לצו המצפון היהודי, להתנגד למבצע הוצאת עצמותיהם של קדושי השואה הי״ד מעמקי נהר הדנובה והבאתם לקבורה יהודית. בהזדמנות זו, אני רוצה לשוב ולברך את שר הפנים ההונגרי וכן את ראש ממשלת הונגריה על ההתגייסותם למשימת קודש זו, וקורא להם לא להירתע ולהמשיך לפעול להבאת קדושי השואה לקבר ישראל", הוסיף השר דרעי.

נזכיר כי בהודעה רשמית מסוף השבוע שפורסמה על ידי הקהילה הרפורמית בהונגריה, נאמר כי "הפרעת מקום מנוחת המתים הוא נושא מורכב ורגיש. לחפש ולחקור אחר עצמות זה מיותר, כמו כן, זה פוגע בכבוד ובמנוחת המתים, יהודים ולא יהודים גם יחד, וגם מנוגד להלכה היהודית".

עוד טענו, כי אין לדעת שאכן מדובר בעצמות יהודים ולא בנרצחים בני דתות אחרות. לאור כך, לדבריה, העבירה הקהילה הרפורמית בקשה בכתב לשרי הפנים, הישראלי וההונגרי, שיעצרו את החיפושים באופן מיידי,

היוזמה לבצע את החיפושים נולדה לבקשת הרב הראשי לישראל הרב דוד לאו והרב הראשי של איגוד הקהילות היהודיות האורתודוקסיות 'עמיך' בהונגריה, הרב שלמה כובש בפגישה שהתקיימה בירושלים ביולי של שנה שעברה עם ראש ממשלת הונגריה ויקטור אורבאן, לאור מספר חוות דעת הלכתיות התומכות בחיפושים.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו