בחרה בליכוד וממשיכה שם. חוטובלי
בחרה בליכוד וממשיכה שם. חוטובלי צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

גורמים במפלגת בית היהודי פנו במספר הזדמנויות לחברת הכנסת ציפי חוטובלי, סגנית שר החוץ, בבקשה שזו תאות לקבל על עצמה את כהונת יו"ר המפלגה.

בראיון ליומן ערוץ 7 חשפה את דבר הבקשות שהגיעו אליה ואת תגובתה לצד עמדה הכוללת על עצם קיומן של מפלגות סקטוריאליות כדוגמת 'הבית היהודי'.

"פנו אליי כמה רבנים מרכזיים בציבור שלנו, רבנים שעומדים בראש ישיבות חשובות ואמרו שבעקבות המשבר הגדול שהציונות הדתית נקלעה אליו לאחר הפרישה של נפתלי בנט ואיילת שקד, הם ביקשו לקחת אחריות על הציבור היקר שצמחתי מתוכו, אבל כבר עכשיו אני אומרת בגלוי שסירבתי להצעות האלה", מספרת חוטובלי.

"בחרתי לפני עשור בליכוד. אני מאמינה שהמקום של הציבור הציוני דתי הוא בליכוד שהוא המפלגה שהיא גם הגדולה ביותר וגם יש בה הכי הרבה אנשים מסורתיים ודתיים, וככל שיהיו יותר ציונים דתיים בליכוד אני מאמינה שכל האינטרסים של הציבור החשוב הזה וכל הערכים של חינוך לאהבת תורה וארץ ישראל יבואו לידי ביטוי בתוך העשייה הפוליטית בליכוד. זו מפלגה לאומית שמזדהה עם הערכים הללו".

על השיחות עם אותם רבנים שביקשו ממנה להנהיג את המפלגה היא מספרת: "חלק מהאנשים פנו בשיחה פנים אל פנים, חלק התקשרו בטלפון ואמרו שהם מרגישים שאין הנהגה וצריך אדם עם יכולות פוליטיות עם עולם ערכים ציוני-דתי, ומאחר ומעריכים אותי למרות שאני בליכוד והציבור הזה ראה בי נציגה שלו, הם אמרו שנראה להם טבעי שאקח את מושכות ההנהגה. למרות הפנייה המאוד מפרגנת שמגיעה ממקום מאוד חיובי אמרתי לכולם בצורה ישירה שאני מתכוונת להמשיך ולהתמודד בליכוד כדי להגיע בקדנציה הבאה לתפקיד שרת החינוך כדי לחולל בו שינוי עמוק".

ואולי נוח יותר להגיע לתפקיד שרה בכירה דרך מעמד של ראש מפלגה שותפה בקואליציה ולא דרך מעמד בתוך הליכוד וההמתנה להכרעותיו של ראש הממשלה, הכרעות שלא פעם מסתכמות מבחינתה במינוי לסגנית שר במשרד כלשהו?

על כך משיבה חוטובלי ואומרת כי "זה לא עניין של כדאיות פוליטית, אלא עניין של דרך והדרך שלי אומרת שצריך להנהיג דרך מפלגה שהיא כלל ישראל ולא סקטוריאלית. היכולת להנהיג דברים שקשורים לציבוריות הישראלית, אם זה איך שהצבא שלנו נראה ואם זה איך שהמדינה מחילה חוקים על יהודה ושומרון, כל אלה יכולים להישמע רק כשמפלגת השלטון מקדמת אותם. חוק הגולן קודם דרך מפלגת 'התחיה', אבל מי שיישם אותו היה מנחם בגין", מציגה חוטובלי דוגמא מהעבר וקוראת ליותר ויותר אנשים בציונות הדתית להציב את עצמם לבחירה בתוך תנועת הליכוד, ומתוך כך לחולל השפעה.

לטעמה של חוטובלי "אין אלטרנטיבה. זהו משבר לצורך צמיחה. הציונות הדתית צריכה לעבור תהליך של צמיחה פוליטית מתוך המשבר, ומתוך כך הכוחות הנפלאים של הציבור שלנו יגיעו להשפעה על כלל ישראל".

את הדברים הללו, היא מספרת, הבהירה בהרחבה לבני שיחה שהציעו לה את כהונת יו"ר 'הבית היהודי'. בתגובה אלה הביעו את צערם, "ואמרו שהם לא מרגישים שיש מספיק נציגים של הציונות הדתית בעלי יכולת פוליטית שניתן לפנות אליהם, והאלטרנטיבה היא אדם פוליטי בעל יכולת מוכחת כמוני או דמות תורנית שתלכד את הציבור, וכעת מחפשים דמות כזו. יש תחושה של אבדן מנהיגות ובכנות אני אומרת שאני מרגישה את הצער של הציונות הדתית על המעשה הפסול של בנט ושקד שהפנו עורף לציבור שהצמיח אותם בפוליטיקה. הנטישה והפניית העורף הללו מביאים לכעס מוצדק. כדי להקים ליכוד ב' אין צורך להקים מפלגה חדשה ששוב תפצל קולות בימין".

על דבריה אודות הצמיחה שתבוא מתוך משבר נשאלת חוטובלי אם המשבר המדובר הוא אכן היעלמות מתחת לאחוז החסימה. "אני לא מאחלת לאף מפלגה ימנית לא לעבור את אחוז החסימה. הן נצרכות להקמת הממשלה הימנית הבאה". עם זאת היא חוששת ממציאות בה אחת המפלגות הלאומיות לא תעבור את אחוז החסימה, ואומרת כי "לא צריך להגיע עד לשם. האופק של מפלגה סקטוריאלית הוא מוגבל. כדי להגיע לתפקידי מפתח צריך להיות במפלגת השלטון ולא במפלגת נישה".

וביום שבו יחליטו על השתלבות בליכוד, כפי שהיא מציעה, מי ידאג לישיבות, לאולפנות, למכינות ולישובים? חוטובלי מזכירה בתשובתה שגם 'הבית היהודי' תחת הנהגתם של נפתלי בנט ואיילת שקד לא מיהר לעסוק בתחומי דת ומדינה, ולעומת זאת "בליכוד אנשים כמו מיקי זוהר, דודי אמסלם ואני ואלקין ואדלשטין מהווים קבוצה הרבה יותר משמעותית ונושאים של זהות יהודית מדברים אליה ונשים על השולחן חוקים שנועדו לחזק את השבת ואת החינוך היהודי ותקצוב לישיבות ואולפנות כחלק מבסיס התקציב".

"אפשר לקדם את הנושאים המגזריים, אבל אסור שהם יהפכו לחזות הכול. יש לציונות הדתית חזון הרבה יותר גדול עבור עם ישראל כולו", היא אומרת ומזכירה את משנתו של הרב אלישע וישליצקי ז"ל ש"משנתו נגעה לפריפריה החברתית של ישראל ובוודאי שהליכוד כתנועה בעלת דגל חברתי יכולה להתחבר אליהם".

באשר לחינוך הציוני דתי סבורה חוטובלי כי ניתן לארגן קבוצה בתוך הליכוד שתעסוק בתחום זה, מעין סיעה ציונית דתית פנימית במפלגה.

לקראת תום הדברים נשאלת חוטובלי אם הייתה מדברת בלהט כזה על הצורך להשתלב בליכוד אם ההצעה להיכנס לפוליטיקה לא הייתה מגיעה מכיוונו של נתניהו אלא מכיוון המפד"ל. חוטובלי קובעת כי הדברים היו נשמעים באותה מידה ואף מציינת כי הצעות מהסוג הזה הגיעו אליה כבר אז, אם כי לא להתמקם בהנהגה, כפי שמועלות בפניה ההצעות כעת.

"כבר אז פנו אליי מהמפד"ל כשראו שאני דומיננטית בתקשורת והדפתי את ההצעה למרות שפריימריז בליכוד זו מערכה קשה. העדפתי את דרך החתחתים הפוליטית הלא פשוטה הזו, להבחר במפלגת השלטון כדי לקדם את הערך של פעולה למען עם ישראל מתוך מפלגת כלל ישראלית ולא מגזרית".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו