אביעד מוזס
אביעד מוזס צילום: יח"צ תנועת עזרא

בשנים האחרונות חשבנו בתנועת עזרא איך להפוך את הנטיעות של ט''ו בשבט לאירוע משמעותי שמחבר את החניכים באמת לאדמה ולארץ ולא רק "לשתול" עץ וללכת.

ההבנה שלנו הייתה כי כיום אנו צריכים לשמר את הקיים ואף לחזק אותו ולא רק לחפש מקומות חדשים.

"להפריח את השממה" אפשר גם עם תוכן ולכן חניכי תנועת עזרא היום יצקו תוכן באדמה, התחברו אליה מתוך עבודת אדמה אידיאלית דווקא יחד עם תנועת השומר החדש.

בזכות השותפות המוצלחת עם אנשי השומר החדש בשנה שעברה, החלטנו גם השנה להמשיך ולהעמיק את הפעילות המשותפת.

היום בשעות הבוקר הגיעו אלפי חניכי התנועה ביחד עם מאות אנשי השומר החדש לשישה מוקדי עבודה חקלאית הפרוסים מעמק חפר ועד הכרמל. בין היתר הם הגיעו לקיבוץ רגבים, ליער עירון, לקיבוץ מצר, ולאזור מושב עופר בכרמל.

העבודה התמקדה הפעם בשיקום כרמי זיתים ושטחי מרעה.

מדובר על אזורים בהם החקלאים סובלים מפשיעה חקלאית השכם והערב עד כדי יאוש. שטחים ציבוריים הנמצאים כביכול בתוך שטח מדינת ישראל הריבונית אך למעשה העזובה וההזנחה זועקים מכל עבר.

לקראת יום הנטיעות, בסיורי השטח הרבים שעשינו, ראינו במו עינינו עד כמה העבודה שלנו חשובה ועשויה להיות שוברת שיוויון כפי שהיתה אשתקד.

ציונות 2019, חיבור לארץ ועבודת כפיים - יותר מזה אנחנו לא צריכים.

אנחנו מסכמים יום פעילות מלא וגדוש בעשיה ובאידיאלים של חיבור לאדמה, העשייה של החניכים היום תמלא אותם בתחושת שליחות שלא הייתה ממלאת אותם בנטיעת עץ ביער לטרון.

אנחנו מקווים שנצליח לעודד חקלאות, לעודד ציונות, לעודד את אדמת ארץ ישראל ולעודד את עצמנו להיות מחוברים אליה.

כמה חשוב שחג האילנות יהווה גם חג לאילנות שננטשו או שנהרסו. נקווה שיתקיים בנו כפי שכתוב בספר החינוך: "אחרי הפעולות נמשכים הלבבות", נתחבר לאדמה אך גם מעבר, לשורשים שבתוכנו. זו בדיוק המשמעות של הסיסמא המלווה אותנו בשנת המאה להקמת התנועה- "עזראים מאה ומעבר".

אביעד מוזס הוא סמזכ''ל תנועת הנוער ''עזרא''