ועל "השויימר" כבר שמעתם?

את 'השומר החדש' כולנו מכירים. מתנדבים מסייעים לחקלאים להתמודד עם גנבים חקלאיים. אבל האם שמעתם על החרדים שמצטרפים לארגון?

שמעון כהן - ערוץ 7 , ט"ז בשבט תשע"ט

השומר החדש
השומר החדש
צילום: מאור קינסבורסקי, פלאש 90

ביומן ערוץ 7 שוחחנו על ההתמודדות עם הטרור החקלאי עם תא"ל במיל' רם שמואלי העומד בראש ארגון 'השומר החדש' ובשיחה עמו התוודענו לתוספת כוח שקיבל הארגון, והפעם מכיוון המגזר החרדי. "השויימר", כך קוראים לזה.

על הפעילות השוטפת של ארגונו סיפר שמואלי: "יש חקלאים שסובלים מזה שנים והרגישו לבד עד היום. בשנתיים שלוש האחרונות הם מרגישים שהם לא לבד". כחקלאי בעצמו הוא מוסיף: "גדלתי כחקלאי וסבא שלי אמר לי שאין ואקום באדמה. אם אתה יוצא מישהו אחר ייכנס לשם. מה שאנחנו עושים זה להיות בשטח, וכשגנב מגיע ורואה פטרול או מדורה הוא עובר למקום אחר".

עוד הוא מספר כי פעילות 'השומר החדש' אינה מתחילה ומסתיימת בפטרולים ופעילות ליילית להרחקת גנבים, אלא גם בלימוד והתחברות למקורות השורשיים של הציונות והיהדות. "חשוב לא לשכוח את הרגל השניה של הלימוד, לימוד טקסטים ציונים ויהודיים ולחבר ביניהם. כך מייצרים שורש ומבהירים לעצמנו למה אנחנו פה".

שאלנו את שמואלי עד כמה הדור הצעיר, זה שרבים סונטים בו שהוא עסוק כל העת בסמרטפונים ובהבלים, מתחבר לארגון ששמו קושר בין המציאות העכשווית לימי אלכסנדר זייד והשומרים ההיסטוריים.

"יש משהו שמצית את הדמיון של הצעירים כשאומרים את המילים 'השומר החדש' ובעיקר כשמוסיפים את המילים 'שומר אחי'. זה מעביר את המסר של פחות ניכור", הוא משיב ומספר על מקומות בהם הוא מבקר ומרצה כאשר צעירים רבים, בכל מקום ברחבי הארץ, מבקשים ממנו חולצות עם הכיתוב 'שומר אחי'. "בכל פעם מפתיע אותי מחדש לראות את הצעירים עם הפלאפון מגיעים בגיל 16 לעבוד בחום של יולי לקטוף בצל. כשאני רואה אותם אני לא מבין אותם אבל יודע שיש כאן משהו מדויק יותר".

שמואלי מספר כאמור כי לצד השתיים והחילוניים השותפים לפעילות מצטרפים באחרונה גם צעירים חרדים למעגל אנשי הארגון. "אנחנו מנסים לייצר כאן משהו שמחבר את העם ואת כולנו לשורש שלנו. "זה מדהים. אנחנו מקימים תת ארגון שנקרא "השויימר" ובו חבר'ה חרדים. צריך לדבר עם כל אחד בשפה שלו", אומר שמואלי על השם הייחודי שנבחר לקבוצת השומרים החרדים.

לדבריו הקמת התכנית התאפשרה תוך ישיבה משותפת של אנשי הארגון, רבנים ואנשי ממשלה שיחד, מתוך האזנה הדדית, בנו את פרטיה של התכנית החדשה הכוללת "פטרולים של רכבים של חרדים שמתנדבים ללילה שלם לשמור, בדיוק כמו שאני ואתה עושים את זה".

"זה פשוט עובד כי אנשים מתחברים למשהו שהוא גדול מהם, משהו שהוא חשוב. אם תבוא תראה דברים שלא ייאמנו", אומר שמואלי המספר על פעילות התנדבות לעזרת חקלאים בעוטף עזה, פעילות שתתקיים ביום חמישי הקרוב, ועל אפליקציה חדשה שמחברת בין מתנדבים לחקלאים.

"אנחנו מנסים לחבר כמה שיותר אנשים מעם ישראל לעצמם, לאדמה שלהם ולארץ שלהם", הוא אומר ובאשר למתנדבים החרדים הוא מציין כי שלביה הראשונים של התכנית מתבצעים יחד עם רבנים תומכים וכאלה המודעים לצורך של צעירים בפעילות זו. על המאבקים והמלחמות מול גורמים חרדים שמתנגדים למהלך שכזה מעדיפים בארגון לוותר. "אנחנו רק בתחילת דרכנו ומאמינים שכשיהיו ניצוצות ראשונים קנאת סופרים תרבה חכמה. אנחנו מתחילים רק עם מי שרוצה ומפתיע לראות שבכל פעם מצטרפים עוד ועוד".

לדבריו בשלב זה המתנדבים החרדים אינם מגיעים מציבור התלמידים הנושר ממסגרות, אם כי גם קהל זה יכול להיות קהל יעד להשתלבות בפעילות. לפי שעה "ב'שויימר' נמצאים חבר'ה שלומדים ורוצים לעשות משהו נוסף, משהו למען עם ישראל".

להערכתו כשם שאנשי 'איחוד הצלה' זוכים להוקרה והערכה ברחוב החרדי כשהם מגיעים על אופנועיהם, כך להערכתו תהיה התגובה לחבר'ה של 'השויימר' כשיגיעו לקהילותיהם עם רכבי הארגון, "הם יהיו גאים בקהילה שלהם במה שהם עושים".