סין
סין צילום: פלאש 90

סין ביקשה לאחרונה הבהרות מישראל לגבי שורת התבטאויות של בכירים ישראלים שהזהירו מפני הידוק היחסים עם סין ובמיוחד דבריו של ראש השב"כ נדב ארגמן בנושא.

הערב (שלישי) פורסם בחדשות 13 מפי פקיד ישראלי בכיר שמעורה בסוגיה כי המסר הועבר גם ע"י שגריר סין בישראל לבכירים במשרד החוץ בירושלים וגם ע"י גורמים במשרד החוץ הסיני לדיפלומטים בשגרירות ישראל בבייג'ינג.

הפקיד הישראלי הבכיר ציין כי הסינים ציינו שהם מוטרדים מאוד מדברי ראש השב"כ שהזהיר מהשקעות סיניות בישראל וכן מדבריו של שגריר ישראל בסין לשעבר מתן וילנאי שקרא לבטל את המכרז לבניית הנמל החדש בחיפה בו זכתה חברה סינית.

הפקיד הבכיר ציין שבעבר היה וילנאי אחד מהתומכים במעורבות הסינית בניית הנמל. סוגיה נוספת שעוררה את חוסר שביעות רצונם של הסינים היתה הכוונה להקים מנגנון ממשלתי ישראלי לפיקוח על השקעות מסין.

הפקיד הבכיר הוסיף כי הסינים ביקשו הבהרות לגבי ההתבטאויות והמהלכים הללו ותהו האם התקבלה בירושלים החלטה לשנות מדיניות כלפי סין ולצנן את היחסים עמה, במיוחד על רקע הלחצים האמריקנים לעשות זאת. הפקיד הבכיר ציין כי אנשי משרד החוץ ברושלים והדיפלומטים בשגרירות ישראל בביג'ינג ניסו להרגיע.

נציין כי במשרד האוצר ובמשרד החוץ מזהירים דווקא מהתלהמות נגד הסינים שעלולה לפגוע באינטרסים כלכליים ומדיניים ישראלים.

סין הפכה לשותפת הסחר השניה בגודלה של ישראל אחרי ארה"ב והיא מגדירה את ישראל כשותפת החדשנות המרכזית שלה.

"היחסים עם ארה"ב הם כמובן הליבה של הביטחון הלאומי הישראלי ואין שום כוונה או רצון לפגוע בהם", אמר הפקיד הבכיר. "אבל צריך למצוא את הדרך הנכונה שתשרת את האינטרסים גם מול סין".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו