אילוסטרציה
אילוסטרציה צילום: ISTOCK

אלו יכלו להיות בשורות נפלאות. במשרד ראש הממשלה הכריזו על תמיכה ברפורמה של חופשת לידה לאבות. לא על חשבון האמא ולא במקומה כמו שמאפשר המצב הנוכחי – אלא בנוסף.

כמעט יצאתי במחול כיוון שחשבתי לתומי שכוונת הרפורמה היא לאפשר לאב לקבל חופשה בתשלום בימים הקשים שאחרי הלידה.

איזו אוטופיה, האב המרוגש יערסל את התינוק הרךְ בידו בלי לחשוב על התלוש. יפנק את אשתו כשהיא מפורקת, עייפה ומותשת בלי 'לדפוק חשבון' לבוס.

זו יכלה להיות חופשת לידה זוגית, משפחתית, מלאה בראשִיתיוּת של חיים חדשים. ואני לרגע הייתי בעננים.

אבל אז המשכתי לקרוא את הידיעה החדשותית והחלום שלי התנפץ.

"בתחילה בחנו אפשרות שלפיה האב יצא לחופשה במקביל לאם, אך אפשרות זו נפסלה והחופשה תוענק לאב מתקציב המדינה לאחר שהאם סיימה את חופשת הלידה שלה", כך פורסם.

כלומר, כאשר האם תחזור לעבודה האב יעזוב את משלח ידו ויתחיל לעבוד במחלבה הביתית. האם תשאיר לו חלב־אֵם שאוב או תחליף חלב, האב יזין את התינוק, וכמובן גם יבנה איתו קשר נפשי עמוק.

אני חלילה לא מזלזלת בקשר של האבות עם ילדינו, זה חשוב מאוד ונצרך. אבל דחילק, העלות של כל שבוע של חופשת לידה לאב היא כחצי מיליארד שקלים לקופת המדינה (בהנחה ש-100 אחוז מהגברים ינצלו אותה), לא היה עדיף את הכסף הזה לתת לאימהות, ולהאריך לנו את חופשת הלידה?

הקשר בין האם לתינוק בשנות חייו הראשונות הוא קריטי, כיוון שהתינוק בסימביוזה מלאה עם אִמו. ההתמזגות הזו חשובה ביותר לעתידו של הילד והיא מהווה תשתית בריאה לתהליכים ההתפתחותיים הבאים – גופניים, נפשיים, רגשיים, חברתיים ועוד.

הקשר איננו טכני, ואפילו האב לא יכול להחליף את האם במערכת ההתמזגות המופלאה הזו. הזנת תינוק בבקבוק (גם אם יש בתוכו חלב אם) היא ניתוק (יש לומר אכזרי במידה מסוימת) של היצור הקטן מהדבר שהוא הכי זקוק לו. אמא.

כל רגע שהאם פנויה לתינוק, טרם חזרתה לשוק העבודה, לצורך הנקה והענקה לא יסולא בפז. הקצאת הכסף לטובת חופשת האב ולא לטובת הארכת חופשת האם היא לא פחות מאבסורד.

אז איך קרה שחופשת הלידה לאבות אושרה? ומדוע במתכונתה הנוכחית? התשובה נמצאת אצל שדולת הנשים. (ככה זה כשפמיניסטיות מקדמות דברים במדינה הזאת).

"לפני כשנה פרסמנו דו"ח מקיף בנוגע למדיניות חופשת הלידה בישראל, המלצנו בו על המודל שבמשרד רה"מ מתכוונים לאמץ, ומאז אנחנו מקדמות את הנושא הזה מולם ומול גורמים נוספים", כך בפוסט שיצא מטעם השדולה.

עוד נטען שם: "מחקרים מראים שבבתים בהם האבא יוצא לחופשת לידה, חלוקת התפקידים כולה משתנה. במקרים האלה, גם אחרי שחופשת הלידה תסתיים יש סיכוי טוב יותר שהאמא לא תהיה היחידה שמוציאה את הילדים מהגן, לא תהיה היחידה שיודעת מה צריך להביא למסיבת חנוכה, ולא תהיה היחידה שמוותרת על שעות עבודה, על שכר ועל קידום כדי לטפל בילדים".

אז עכשיו הבנוּ מה המנוע לרפורמה של חופשת לידה לאבות - לשלוח את האם לעבוד, לנתק אותה מילדיה ולהכניס לשם את האבא. למה מה קרה שרק האם תִּדָּפֵק ותֵדע מה להביא למסיבת חנוכה? בואו נדפוק את הבעלים שידעו גם הם.

כמובן שזה נפלא שאבות מעורבים בחיי ילדיהם, אבל נראה שנשות שדולת הנשים תופסות את תפקידן כאימהות כמטרד שאין בו ערך, לא חשיבות ולא עָצמה. חלוקת תפקידים טכנוקרטית, עִסקית.

את שדולת הנשים לא מעניינת המשפחה במובן השלם שלה. הן מעודדות את הנשים לחזור לקריירה ומהר, ולהשאיר את הילד והגבר מאחור.

צמד המילים בו הן משתמשות, "לטפל בילדים", דומה בעיניי לטיפול בחתול. אני הייתי בוחרת במילים "להיות שם עבור ילדיי. להעניק ולהתמלא".

ומה יהיה על הילדים? מוטב שהבעל כבר ייקח אותם לגן.