השרה גילה גמליאל
השרה גילה גמליאל צילום: נועם ריבקין פנטון, פלאש 90

בראיון ליומן ערוץ 7 מתייחסת השרה לשוויון חברתי, גילה גמליאל, לתכניות המדיניות שעל הממשלה הבאה להניח כיעד. זאת על רקע ההערכות לפיהן לאחר הבחירות יציג הנשיא האמריקאי, דונלד טראמפ, את 'תכנית המאה' שלו. כמו כן התייחסה גמליאל לעיסוק התקשורתי והמשפטי סביב חקירות נתניהו.

בהתייחסה להתמודדות בפריימריס מספרת השרה גמליאל כי היא פוגשת ציבור רחב המבקש לחזק את ראש הממשלה ומביע הסתייגות ממה שמוגדר בפיה כרסיסי מפלגות שספק אם ישרדו את המערכה הפוליטית ומבקשים להבטיח שקולם יגיע למפלגה יציבה וגדולה.

גמליאל סבורה כי למרות הסקרים המעניקים למפלגתה 26 עד 30 מנדטים לכל היותר, תוצאה של 40 מנדטים, אותה הציב ראש הממשלה כיעד, היא בהחלט ריאלית. את הערכתה היא מאששת בתוצאות הבחירות הקודמות שהגיעו לאחר סקרים שניבאו לליכוד כ-18 מנדטים בעוד במציאות הגיעה המפלגה ל-30 מנדטים.

בהתייחסה לחקירות ראש הממשלה סבורה גמליאל כי לחצים של פוליטיקאים ואנשי תקשורת מנסים להניב תוצאות בזירה המשפטית באופן תקדימי ובלתי סביר. לדבריה מאחר ואיש אינו חושד בנתניהו כמי שביצע עבירות של שוחד שמעורבים בהן כספים, אלא מדובר בחשדות שכל עניינים הוא יחסי פוליטיקאי-תקשורת הרי שהכרעה הרואה במעשה זה שוחד תשליך על אשי ציבור רבים. בהקשר זה היא מזכירה כי יחסים וקשרים עם תקשורת אינם מאפיינים רק שרים וחברי כנסת אלא גם ראשי רשויות הפועלים מול מקומונים, והכרעת היועמ"ש עשויה לפתוח תיבת פנדורה, כהגדרתה, גם באשר לאישים אלה.

גמליאל מציינת כי המציאות כיום באשר ליחסי פוליטיקאי-תקשורת אינה מוסדרת בקוד אתי או בחוק כלשהו ומשום כך היא מציעה להקים ועדה ציבורית שתכלול אנשי משפט לשעבר, אנשי תקשורת לשעבר ואנשי ציבור ואלה יכריעו אודות המותר והאסור ביחסים אלה. כיום, היא אומרת, "הנושא די פרוץ".

בדבריה מבקרת השרה גמליאל את ההתבטאויות המיוחסות לרב ניצב בדימוס רוני אלשיך ולפיהן היועץ המשפטי לממשלה לא יישבר ויגיש כתב אישום ולהערכתו יכלול כתב האישום גם סעיפי עבירת שוחד. לדברי גמליאל מדובר בהתבטאות עצובה וחסרת אחריות הפוגעת באופן קשה על התהליך שהיועמ"ש אמור לבצע.

"אלשיך צריך להבין שבראייתו היועמ"ש מסתכל על מכלול הראיות שלפתחו. כל החלטה כפופה לשימוע שהיא זכות לראש הממשלה על פי חוק, ולדבר עוד לפני השלב הזה הוא פגיעה בשלמות התהליך". לטעמה אם אין די זמן להשלים את הליך השימוע עד הבחירות הרי שאין לפרסם את מסקנות היועץ.

סוגיה נוספת לה התייחסה השרה גמליאל היא סוגיית התהליך המדיני הצפוי לאחר הבחירות. זאת בהנחה שאכן תפורסם אז תכניתו המדינית של הנשיא האמריקאי, דונלד טראמפ, תכנית שפרסומה נדחה שוב ושוב לאורך השנתיים האחרונות. גמליאל נשאלה איזו עמדה לטעמה על ממשלת ישראל להציב מול הבית הלבן לקראת פרסומה של התכנית.

"צריך להציב מול האמריקאים את העובדה שאנחנו כאן בארץ שקיבלנו את הזכות לשוב אליה. כאנשים מאמינים הם מכירים את הזכות הזו", אומרת גמליאל ומבהירה: "צריך לחתור להחלת הריבונות על יהודה ושומרון. אין מקום לעוד מדינה דיקטטורית במזרח התיכון".

לטעמה הגורמים האמריקאים הנוגעים בדבר, החל מגורמי קונגרס ועד השגריר, דיויד פרידמן, יאפשרו קידום תכנית ברוח זו ומחשבה מחוץ לקופסת רעיון שתי המדינות. עוד היא מעירה כי גם המציאות ברצועת עזה מחזקת טענה ישראלית לפיה אין מנוס מקידום תכנית ריבונות ביהודה ושומרון.

"האינטרס הישראלי הוא למקסם את מה שאפשר במהלך כהונת טראמפ על מנת שנצליח לקבל הישגים משמעותיים שהממשל בארה"ב תומך", דברי גמליאל הסבורה כי בבית הלבן יש כיום פרטנרים לשמיעת וקידום תכניות חלופיות כדוגמת תכנית הקנטונים החמולתיים שיוקמו ביהודה ושומרון, רעיון הקמת האי מול רצועת עזה והקמת מדינה פלשתינית בצפון סיני תוך חיזוקה הכלכלי של מצרים ורעיונות נוספים שבבסיסם העיקרון לפיו ישראל אינה מאבדת את זכותה ההיסטורית והערכית על השטח.

"כתוצאה מהפריחה ביחסים עם מדינות ערב, פריחה שאותה מנהל טוב כל כך ראש הממשלה נתניהו, אנחנו יכולים ליצור כאן ציר רחב של מדינות שיכולות לתמוך בתהליך של הומניזציה ואז לדבר על רעיונות כאלה", "צריך לדבר לא בגמגום ולדבר בצורה בהירה ומתוך מבט כולל ומבלי להצטדק. לראות את הבעיה הכוללת ולא באופן ממוקד פלשתינים", אומרת גמליאל וכשהיא נשאלת מדוע לא קודמה תכנית הריבונות בשנות שלטון הליכוד עד כה היא משיבה ומזכירה את הקושי לתפקד בתקופת אובמה ואת הרצון לפעול יחד עם ממשל טראמפ ובהובלתו: "היה קשה לשרוד מדינית את תקופת אובמה. בשנתיים האחרונות טראמפ רצה להוביל את המהלך ואני מברכת על כך. כעת אנחנו צריכים להציג תכנית סדורה שתדבר ללא גמגום, שתהיה נכונה ותכלול ראיה כוללת של האזור ואז נוכל לייצר כאן משהו חדש ונכון יותר המותאם לאינטרס שלנו לאידאולוגיה ולעקרונות שלנו".