חנוכת הספריה
חנוכת הספריהצילום: תרבות יהודית

בישוב קדם ערבה אשר בצפון ים המלח, התקיימה פעילות מרגשת במיוחד. בישוב הצעיר המונה 22 משפחות חנכו את מבנה הספרייה, אשר נתרם ע"י גילה ומאיר רולהאוס.

באירוע התקיימה ההצגה "שבת הזהב" של תיאטרון אורנה פורת - אגדה יהודית אשר מספרת על אושר ועל עושר. עוד התקיימו במהלך האירוע שעות סיפור שהופעלו ע"י תושבי הישוב ובעיקר היה מרגש ומשמח.

הישוב קדם ערבה הוא יישוב קהילתי מעורב - דתיים וחילונים, אשר נמצא בתנופת קליטה והקמת הקהילה.

צילום: תרבות יהודית
צילום: תרבות יהודית

במועצה אזורית שפיר יצאו השבת לפעילות ערכית המיועדת לקהילת הגמלאים כחלק משילוב תרבות תורנית בקהילה. בשבת פרשת בשלח יצאה קבוצה גדולה המונה 16 זוגות לירושלים למלון שערי ירושלים.

ביום שישי התקיים סיור לקבר רחל ולאחר מכן לבית הרב קוק, שם קיבלו הדרכה והסבר אודות דמותו של הרב קוק.

השבת עצמה היתה מרוממת בבחינת דיבוק חברים, כשבמוצ"ש התקיים
טיש לנשים. נציין באופן מיוחד את לאה יאיר אשר עמלה ותכננה באופן יוצא מן הכלל את היציאה לשבת שמטרתה גיבוש והנחלת ערכים תורניים, ואת מנהל מחלקת תרבות של מתנ"ס שפיר, עקיבא גואטה.

צילום: תרבות יהודית
צילום: תרבות יהודית

בריאות וכשרות בירקות עלים: מכון התורה והארץ רואה לעצמו כמשימה להגביר את מודעות הציבור הרחב לנושא ירקות עלים, הן מהצד הבריאותי והן מצד הכשרות. על כן הוא מארגן הרצאות בקהילות בכל רחבי הארץ בעלות מסובסדת.

בשבוע שעבר התקיימה הרצאתו המרתקת של הרב משה בלום, ראש מחלקת האנגלית במכון, במועצה המקומית אזור.

התושבים גילו עניין ושאלו שאלות, בלט בנוכחותו האגרונום איל גלנץ, שהעשיר את הציבור בהערותיו ושאלותיו. מנהל המחלקה לתרבות יהודית באזור, יוסי דובדבני, סיכם במילה אחת: מומלץ.

צילום: תרבות יהודית
צילום: תרבות יהודית

במגדל העמק - חיים בסרט

570 נשים ובנות הגיעו לצפות וליהנות מסרט שערכה וצילמה טלי אברהמי, זוכת פרס שר החינוך לסרטים. הסרט הוקרן במטרה להעניק לנשים ערב ערכי ובעל והנהגות טובות בבחינת "אין אדם שאין לו שעה , ואין נשמה שאין לה מקום".

בחג החנוכה הוקרן הסרט "לשם שינוי", גם הוא של אברהמי, "לרצות לבחור להאמין" גם כאן האולם היה מלא נשים ונערות שבחרו לצפות בסרט בו שזורים ערכים ואהבה יהודית. הסרטים הוקרנו על מסך לד חדשני ומיוחד כך שהצפייה באמצעותו הייתה איכותית ומרשימה.

חוגגים 'טיש שבט'

בכל חודש שבט מתקיים בחבל יבנה "חודש ירוק" המלא כולו באירועים סביבתיים לילדים, נוער ומבוגרים המשלבים הנאה ולימוד.

השנה, חגגנו במוצאי שבת את ה"טיש בשבט" – ערב של לימוד וזמר בנושאי תורה וסביבה. הערב נפתח בשלשה מעגלי לימוד: "סיפורים ירוקים מקראיים" עם ד"ר גילי זיוון, "אדם ובהמה תושיע ה'" עם ד"ר גבי ברזילי
ו"מנוחה לאדמה ולאדם" עם ד"ר יואל קרצ'מר-רזיאל. בסיום הלימוד, התכנסו כ-400 איש ואשה, דתיים וחילוניים, צעירים ומבוגרים, מרחבי החבל ומהמועצות בסביבה, לערב של שירי אהבת הארץ והטבע עם משה להב – "הטיש הגדול" והזמר יהודה אליאס. אל הבמה הצטרפו מידי פעם "זמרים" נוספים מתושבי המקום. הציבור שר בהנאה רבה ובהתלהבות גדולה.

הערב הופק בשיתוף שרה עברון מנהלת מרכז הרצוג, וסיוון יעקובסון ממרכז הרצוג, רחלי ויצמן רכזת התרבות בקבוצת יבנה וענת יעקב מנהלת התרבות היהודית בחבל יבנה.

משה להב
משה להבצילום: תרבות יהודית