יד ושם ופייסבוק בפרוייקט לזכר השואה

מוזיאון 'יד ושם' משתף פעולה עם הרשת החברתית לזכרם של הנספים. "להבטיח קיום מתמשך ורלוונטי של זיכרון השואה"

ניסן צור - ערוץ 7 , י"ז בשבט תשע"ט

יד ושם ופייסבוק בפרוייקט לזכר השואה-ערוץ 7
קיר הזיכרון בפייסבוק
צילום: באדיבות יד ושם

יד ושם ופייסבוק ישראל ישתפו פעולה לקידום הנצחת השואה ברשת החברתית.

שיתוף הפעולה להנצחתם של נרצחי השואה יכלול שני פרויקטים ייחודיים: "קיר הזיכרון", פרויקט שיעלה מחר (חמישי) לאוויר לקראת יום הזיכרון הבין-לאומי לשואה ו"לכל איש יש סיפור"- פרויקט חדש שיעלה לרשת לקראת יום הזיכרון לשואה והגבורה, שיצוין בחודש מאי.

"קיר הזיכרון", יאפשר למשתמשי פייסבוק לשתף את שמו ותמונתו של נרצח שואה, הלקוחים מתוך מאגר השמות המקוון של יד ושם. בסיס הנתונים של מאגר זה ישמש גם לפרויקט חדש: "לכל איש יש סיפור", פרויקט עתידי שיאפשר למשתמשים לשתף כסיפור פייסבוק ("סטורי") את סיפורו של נרצח שואה שפייסבוק תיצור מהמאגר של יד ושם. פרויקט זה יושק לקראת יום הזיכרון לשואה ולגבורה.

"יד ושם עמל מידי יום להבטיח קיום מתמשך ורלוונטי של זיכרון השואה. אחד האתגרים הניצבים בפנינו הוא הפצתו והנחלתו באופן גלובלי", אומר יו"ר יד ושם, אבנר שלו.

לדבריו, "אנחנו נוכחים ופעילים גם ברשתות החברתיות בהן מתנהל השיח העכשווי. שיתוף הפעולה של יד ושם עם פייסבוק ישראל, יסייע לחבר קהלים רחבים לשמותיהם ולסיפוריהם של היהודים שנרצחו בשואה ויאפשר למבקשים להביע מחויבותם להנצחה לעשות זאת בדרך פשוטה ועדכנית בזירה המרכזית כיום".

"בימים אלו, בהם אנו מציינים את יום הזיכרון הבין-לאומי לשואה אנו מבקשים להפוך את ההנצחה האישית לציבורית" אומרת עדי סופר-תאני, מנהלת פייסבוק ישראל, "זאת באמצעות השימוש בטכנולוגיה שיאפשר לכל אחד מאיתנו להתחבר לשם וסיפור של נרצח ספציפי. כ'שגרירי זיכרון' מוטלת עלינו האחריות לזכור ולשמר את זכרם חי וקיים למען הדורות הבאים, ושיתוף הפעולה שלנו עם יד ושם יממש זאת".

קיר הזיכרון יפעל באתר יד ושם ובקישור מפייסבוק עד לתאריך 29 בינואר, כולל ביום הזיכרון הבין-לאומי לשואה שיצויין ברחבי העולם ב-27 בינואר ויאפשר לגולשים לקחת חלק פעיל בהנצחה, באופן אישי, פשוט ומיידי.

משתמשי פייסבוק שיבחרו להשתתף בפרויקט יקושרו באופן אוטומטי ואקראי לאחד מהגברים, נשים או ילדים המונצחים במאגר המרכזי של שמות קורבנות השואה ביד ושם, הכולל היום כ-4,800,000 שמות. שמו של המנציח, בצרוף שמו ותמונתו של הנרצח יופיעו על קיר זיכרון וירטואלי באתר יד ושם וניתן יהיה לשתף את ההנצחה בעמוד הפייסבוק האישי.

השלב השני של ההנצחה ברשת החברתית יושק באפריל, לקראת ציון יום הזיכרון לשואה ולגבורה.

"לכל איש יש סיפור" הינו פרויקט שיאפשר למשתמשי פייסבוק לשתף סיפור של נרצח בשואה בעמוד הפייסבוק האישי. הסיפורים יורכבו אוטומטית, בהתבסס על המאגר המרכזי של שמות קורבנות השואה של יד ושם, ויאפשרו לכל משתמש לשתפם ב"סטורי" שלו באופן שיהווה הנצחה אישית ובמקביל הפצה נרחבת של סיפורו של נרצח השואה לכל מי שיצפה ב"סטורי".