אילוסטרציה
אילוסטרציהצילום: istock

כתב אישום הוגש הבוקר (חמישי) נגד הנער בן ה-16 המוחזק במעצר מזה למעלה משבועיים בחשד למעורבות באירוע בו נהרגה האישה.

הנער מואשם בעבירות של הריגה בנסיבות מעשה טרור, יידוי של אבן לעבר כלי תחבורה בנסיבות מחמירות בנסיבות מעשה טרור, חבלה במזיד ברכב בנסיבות מעשה טרור.

לפי כתב האישום, במהלך חודש אוקטובר האחרון נותרו הנער ותלמידים נוספים ללון בישיבה בה למדו אותה עת בסוף השבוע. ביום שישי בערב התמקם הנער, בליווי אחרים, על גבעה הצמודה לשולי כביש 60, שהינו כביש בינעירוני מהיר, הממוקמת מטרים ספורים מהכביש, בחלקו שבין צומת רחלים לצומת תפוח.

הנער אחז בידו סלע אשר משקלו קרוב לשני קילוגרם, במטרה לפגוע באמצעותו בנוסעי רכב ממוצא ערבי, וזאת מתוך מניע אידיאולוגי של גזענות ועוינות כלפי ערבים באשר הם.

באותה עת נסעו עאישה ראבי, בן זוגה ובתם בת ה-9 בחלק זה של הכביש, מצומת רחלים לצומת תפוח, בדרכם לביתם בבידיא, ברכב המשפחה, במהירות גבוהה של כ-100 קמ"ש. עם התקרבות הרכב זיהה הנער שמדובר ברכב פלסטיני עם לוחית זיהוי לבנה פלסטינית.

לקראת הגעת הרכב במהירות גבוהה יידה הנער את הסלע בעוצמה ובאופן חזיתי לעבר שמשת הרכב הקדמית, במטרה לפגוע ביושבי הרכב, ומתוך אדישות לאפשרות שהם ימותו. הסלע פגע בחלקה העליון הימני של שמשת הרכב הקדמית, ניפץ אותה, חדר אותה, ופגע בעוצמה אדירה ישירות בראשה של עאישה, הכל לעיני בני משפחתה.

כתוצאה מכך נגרמה לעאישה פגיעת ראש קשה וקטלנית. בן הזוג, אשר הצליח שלא לאבד שליטה ברכב ולהימנע בכך מסיכון בטיחותם שלו, של הילדה הקטנה ושל יתר משתמשי הכביש, המשיך בנסיעתו לכיוון צומת תפוח, תוך שהוא מפעיל אורות חירום מהבהבים, קורא לעבר בתו בצעקות ונוסע במהירות למרפאה הפלסטינית הקרובה ביותר למקום, שם נקבע מותה.

בית המשפט האריך את מעצרו של הנער עד החלטה אחרת.

אביו של הנער תקף לאחר הדיון בבית המשפט את החלטת הפרקליטות להגיש כתב האישום נגד בנו. "אנו יודעים שהבן שלנו חף מפשע", אמר האב. ''לצערנו, מוטיבציית יתר למצוא אשמים בכל מחיר הפכה אותנו לקורבן. יום אחד, וזה ייקח זמן לצערנו, הבן שלנו יזוכה. אך מי ישיב לו את שנות הנעורים שיגזלו ממנו? העוול זועק לשמיים".

עורך דין אמיר ברכה, פרקליטו של הנער, מסר תקף גם הוא את הגשת כתב האישום. "מדובר בכתב אישום שעומד מעליו סימן שאלה גדול", אמר ברכה. "חזרנו ואמרנו זאת לאורך כל הדרך. גם בית המשפט אמר שהראיה המרכזית מכילה DNA עלום שאיננו יודעים כרגע מהו. המדינה עשתה פה עוול - תקעה חץ ואז סימנה מטרה".