לאחר האיחוד עם 'דגל': מחלוקת באגודה

ההסכם שנחתם עם דגל התורה מוביל לכך שחסידות בעלז הממוקמת במקום הרביעי באגודת ישראל תשלם את המחיר ותמצא עצמה מחוץ לכנסת הבאה

ערוץ 7 , י"ח בשבט תשע"ט

יאבד את מקומו בכנסת? אייכלר
יאבד את מקומו בכנסת? אייכלר
צילום: הלל מאיר/TPS

מחיר השלום החרדי. בחסידות בעלז טוענים בשבוע האחרון כי ההסכם שנחתם בשבוע שעבר בין 'אגודת ישראל' עם 'דגל התורה' עלולה להוציא את נציגה מהכנסת הבאה.

הרקע לטענה הוא הדרך בה מרכיבה מזה שנים מפלגת אגודת ישראל את רשימתה לכנסת. ארבעת המקומות הראשונים מוקצים על פי הסדר הבא לנציגי הסיעות: גור, 'שלומי אמונים' (המייצגת חסידויות רבות ובראשה עומד מאיר פרוש), ויז'ניץ ובעלז.

עד היום היחס בין 'דגל התורה' לאגודת ישראל ברשימה המשותפת היה 60-40 לטובת אגודת ישראל. כך שגם אם הרשימה המשותפת קיבלה ששה מנדטים מקומו של נציג חסידות בעלז ישראל אייכלר הובטח. לעיתים ברוטציה ולעתים למשך קדנציה מלאה.

אולם, לאחר ההסכם החדש היחס בין דגל התורה לאגודת ישראל הפך לשוויוני ועמד על 50-50. המשמעות היא שגם אם אגודת ישראל תזכה ב-7 מנדטים, במידה ולא יחוקק החוק הנורבגי כהוראת קבע, אייכלר ייאלץ לעזוב את הכנסת.

כעת דורשים בחסידות בעלז לעדכן את שיטת הדירוג ברשימת אגודת ישראל ולהעביר אותה למקום השלישי בטענה כי מספרית היא גדולה יותר מחסידות ויז'ניץ. עוד הבהירה כי איננה מוכנה 'לשלם לבד' את מחיר השלום עם דגל התורה.

דרישת החסידות קיבלה הבוקר ביטוי בביטאון החסידות 'המחנה החרדי'. “כל עשיית שלום כרוכה בוויתורים, אך וויתורים חייבים להיות הדדיים. קהילתנו המעטירה איננה נדרשת להוכחות על יכולותיה בוויתורים למען השלום. כשרק חלק מהנוגעים בדבר מוותרים, יש מעלה עצומה של ויתור, אך ויתור הוא חלק ממרכבי השלום. כשכל אחד תורם את המרכיב שלו, מתאפשרת ברכת השלום שהכל שמחים ומרוצים בה".

"לשותפות יש כללים ברורים. כל אחד נוטל את חלקו בדין. בין כל שותפים החיים בשלום ואחווה זה עם זה, יש לעיתים חילוקי דעות על ניהול השותפות, על הצורה שבה יש לפעול, במה יש להשקיע יותר ובמה פחות. אך חילוקי דעות אלו אינן קשורות לחלקו של כל שותף ושותף. כל אחד מבין שלזולתו מגיע את חלקו”, לשון המאמר.