"כל פיצול בימין מוריד את הכוח שלנו"

גם כשהמפלגה שלה מובילה בבטחה בסקרים, השרה מירי רגב מוטרדת מהפיצולים בימין, וטוענת שכל מנדט במחנה הלאומי חייב להגיע לליכוד.

ניצן קידר , י"ח בשבט תשע"ט

"הובלתי שינויים ששרים יצטרכו להיות חרוצים מאוד כדי לשנות". מירי רגב
"הובלתי שינויים ששרים יצטרכו להיות חרוצים מאוד כדי לשנות". מירי רגב
צילום: באדיבות פנימה

זו הייתה קדנציה סוערת מאוד לשרה מירי רגב. אף אחד לא נשאר אדיש אליה – היוצרים, אנשי התרבות והספורט – רובם זעמו, חלקם תמכו, אבל לא היה רגע אחד כמעט של שקט מוחלט. רגב נאבקה על עקרונותיה, למרות הביקורות החריפות.

"יש שרים שנבהלים מכותרות ולא מבינים שאותה 'אליטה' שמבקרת אותי היא פחות משקל וחצי בחבית ריקה", אומרת רגב בריאיון ל'בשבע'. "הם לא מייצגים את הציבור. הם התרגלו לעשות מה שהם רוצים, עם תקציבים בהיקף של מאות מיליוני שקלים, שרובם הגיעו לתל אביב והפירורים לפריפריה. אני קמתי באומץ ואמרתי להם די".

ובכל זאת, גם השרה רגב מרגישה שלא יהיה נכון לחזור למשרד הזה אחרי הבחירות. "אני מיציתי את משרד התרבות והספורט. הובלתי שינויים ששרים יצטרכו להיות חרוצים מאוד כדי לשנות אותם. בארבע השנים האחרונות לא הורדתי את הרגל מהגז – אם בעניין תקציבים ליו"ש, אם בעניין תרבות יהודית שהייתה מוקצה במשרד.

"כשנכנסתי למשרד התרבות בדקתי את ספר התקציב ונדהמתי. רוב הכסף הלך לתל אביב וזו הייתה אפליה מכוונת. הדעה הרווחת הייתה שהפריפריה תקבל פירורים, שביהודה ושומרון לא צריכים תרבות וספורט ושאין שום צורך לתקצב תרבות חרדית. ישבתי שעות אצל היועץ המשפטי והייתי צריכה להסביר סוגיה אחרי סוגיה, כדי שיהיה ברור שיש ציבורים שצמאים לתרבות שלהם והם לא מקבלים את זה מהמדינה. שיהיה ברור שתושבי יהודה ושומרון אינם שונים מתושבים אחרים במדינה".

מהיוצרים ספגת שוב ושוב ביקורות. איך הגיב הציבור?

"הייתי באירועים של הציבור החרדי וניגשו אליי ואמרו לי: 'זו פעם ראשונה שאני נמצא בפסטיבל'. זה מרגש. גם במגזר הערבי שהיה מקופח תקציבית קיבלתי תגובות דומות. היום יש פריחה תרבותית של עשרות אירועים גם ביהודה ושומרון, גם לחרדים וגם לערבים. זה משהו שלא היה קודם".

"הזזת את הגבינה" ליוצרים?

"לגמרי. חשוב לומר שאין לי בעיה עם תל אביב. זו עיר ללא הפסקה, ואנחנו רוצים שיבואו תיירים וגם שהישראלים ייהנו מהעיר. אבל למה לרכז הכול במקום אחד? העיר תל אביב קיבלה 35 אחוזים מתקציבי התרבות בישראל, בעוד אזור יהודה ושומרון כולו קיבל 0.4 אחוז מהתקציב. חילקתי תקציבים אחרת וזה שיגע אותם. גם הגיוון שיגע אותם. הם התרגלו שיש דנ"א אחד – תרבות המערב. אבל אי אפשר שבכל פעם שמדברים על צדק מזרחי סותמים לנו את הפה וקוראים לנו בכיינים".

רגב לא שוכחת את חוק נאמנות בתרבות, שאומנם אושר בקריאה ראשונה אבל לא חוקק סופית בממשלה הנוכחית. למרות שהיא לא מעוניינת לחזור למשרד, את החוק היא מתכוונת להעביר בממשלה הבאה.

"החוק הזה יעבור בקואליציה הבאה משום שהוא מוכן וחל עליו דין רציפות. הפעם, אני מקווה, לא ישוחקו המשחקים שהיו בקואליציה לקראת סוף הקדנציה. החוק הזה עבר את כל היועצים המשפטיים, והבנתי שלא יהיה לו רוב בסופו של דבר בגלל התנהלותם של ליברמן וכחלון. החוק מתקן את חוק התרבות והאומנות, ומבהיר שלא נעביר תקציבים למוסדות תרבות שמאדירים מחבלים ומסיתים נגד מדינת ישראל. אין מדינה נורמלית שנוהגת כך – ומוסדות התרבות חשבו בחלקם שהם מעל לחוק".

לא לחבר מפלגות לליכוד

פחות משבועיים לפני הפריימריז, השרה רגב, כמו מרבית חבריה, מדלגת ממפגש למפגש, מאירוע לאירוע, כדי לפגוש כמה שיותר ליכודניקים. לצד הקידום העצמי המתבקש, היא גם מבקשת מהאנשים שלא להיות שאננים לקראת הבחירות. "צריך לעבוד חזק מאוד כדי שהליכוד יקבל 40-35 מנדטים, גם כי הפיצולים בימין אינם טובים וגם כי איננו יודעים אילו איחודים יהיו בגוש השמאל".

זה לא עלול לבוא על חשבון המפלגות הקטנות יותר שיחסרו מגוש הימין?

"ברור שאנחנו רוצים את הגוש הזה חזק. אנחנו לא רוצים להיות עם קואליציה של 61 שמאוד תקשה עלינו. אני מקווה שהמחנה הלאומי יגדל ויצליח להקים קואליציה יציבה שתצליח למשול. כל פיצול מוריד את הכוח שלנו. כשיש מפלגות שורשיות עם מסורת, הן מביאות את כמות המנדטים המשמעותית שלהן כדי לייצר את גוש הימין. כשכל זה מתחלק בין בית יהודי לימין חדש – זו בעיה. יכול להיות שהבית היהודי לא יעבור את אחוז החסימה והימין החדש כן, אבל זה לא העיקר. המציאות הזאת של פיצולים הביאה ב-1992 לאסון אוסלו. צריך ללמוד מההיסטוריה".

יכול להיות שכדאי לחבר מפלגה או שתיים לליכוד?

"לא צריך לחבר אף מפלגה לליכוד, הוא מספיק חזק. אני חוששת מהאחרים, מהרבה מאוד קולות שילכו לאיבוד – אם זה הבית היהודי, אם זה פייגלין, אלי ישי – מדובר ב-200 אלף קולות שילכו לפח. הפיצולים האלה הם טעות גדולה מאוד שהגוש הלאומי עלול לשלם עליה מחיר כבד".

מחיר שמשמעותו שהליכוד לא יהיה בשלטון, או שהליכוד יקים קואליציה לא ימנית?

"יכול להיות שראש הממשלה ייאלץ לקחת חברים אחרים לקואליציה וזה יהיה חבל. אני מקווה שהציבור יתעשת ויגדיל את כוחו של הליכוד, שכולל את כל הגוונים של הציבוריות הישראלית – כולל הציונות הדתית. צריך להסביר לכל איש ימין שמי שמחזיק את שלטון הימין זה נתניהו. בשמאל מבינים שאם הם יצליחו לפגוע בנתניהו, זה פתח להשגת השלטון".

את מזכירה את ראש הממשלה, אבל בתקופה הזאת, במקום לשמוע על קמפיין בחירות אנחנו שומעים בעיקר על החקירות.

"אני חושבת שבחקירות ראש הממשלה יש משהו מכוער. מה שעושים לנתניהו כבר יותר מעשרים שנה, הרדיפה אחריו ואחרי המשפחה שלו, התלייה שלו ושל נבחרי ציבור אחרים בכיכר העיר, הרצון להפיל אותו בכל מחיר דרך כותרות, לחץ על היועמ"ש והמשטרה – זה דבר נורא. לכל אדם מגיעה זכות החפות, גם אם שמו נתניהו. המערכת צריכה להיות דיסקרטית כלפי נחקרים, גדולים כקטנים. ברגע שיודעים את העובדות והיה שימוע, הכול ייצא החוצה, הציבור ישמע ובית המשפט ישפוט ויכריע. יש לי כבוד גדול ליועץ המשפטי לממשלה. הוא יכול להמליץ על כתב אישום ובסופו של דבר מי שקובע הוא בית המשפט. אני חושבת שלנתניהו לא נותנים את הזכות האמיתית להגיב על הרפש שמטילים בו".

המתיישבים רוצים ריבונות

כשאני מבקש לדבר עם השרה בנושאי התיישבות היא מעוניינת, קודם כול, לענות על טענות שעלו באשר לחלקה בהתנתקות, כדוברת צה"ל דאז. "אני מעולם לא הרמתי אצבע בעד ההתנתקות. אני הייתי קצינה בצבא ופעלתי כמו שאחרים בצבא פעלו, כולל רבנים. מהרגע שהשתחררתי מהצבא, מעולם לא הרמתי יד בעד פינוי יישובים וגם לא אעשה זאת. אני לא הייתי בהתנתקות בדרג מקבל ההחלטות. שרים אחרים הרימו יד בעד. לי יש אמונה בדרך ושום דבר לא ישנה את דעתי, לא תפקיד ולא כיסא".

חלק מהמתיישבים טוענים שהייתה כאן בשנים האחרונות ממשלת ימין, שלא עשתה מספיק למענם.

"המתיישבים צריכים תמיד להרגיש שזה לא מספיק. הם רוצים שנחיל ריבונות ביהודה ושומרון והם צודקים. הם רוצים שייתנו להם את הזכויות המגיעות להם. חוק ההסדרה לא עבר כמו שרצינו, כי כחלון הלך עם המערכת המשפטית, אבל זה יביא להצלת אלפי בתים ביהודה ושומרון. הממשלה הזאת עשתה הרבה מאוד למען ההתיישבות וגם הממשלה הבאה תמשיך בקו הזה".

הזכרת את המערכת המשפטית. לדעתך הרפורמות שנעשו בה בקדנציה הנוכחית היו משמעותיות?

"אני חושבת שלא נעשה מספיק כדי לפרק את ההגמוניה במערכת המשפט. אף אחד לא מבין מה זה לתקן תקנות מול פקידים, שאצלם כל מה שקשור בשמאל זה חופש הביטוי ומה שקשור בימין לא עובר. הם מנסים לקבוע את המדיניות במקומנו ולשתק אותנו. השינוי שאנחנו מייחלים לו במערכת המשפט רק בתחילתו. מערכת המשפט לא יכולה להיות אקטיביסטית ולהחליף את הכנסת".

לאן את שואפת להגיע בממשלה הבאה?

"נושאי ביטחון הפנים, הפנים והחינוך מאוד מעניינים אותי, אבל כרגע זה פחות רלוונטי. אנחנו צריכים קודם כול לעבור את הפריימריז והבחירות. אחרי שננצח בבחירות, תהיה קואליציה ונדע את התפקידים. לדעתי יש תפקידים שצריך לשמור לחברי הליכוד, כמו תיקי הביטחון והאוצר, תפקידים שמשפיעים על מגוון רב של נושאים. אני חושבת שאם צריך להחליט איזה תפקיד נשאר אצלנו – חוץ או ביטחון – צריך להעדיף את הביטחון. זה משפיע על מגוון תחומים, כולל על ההתיישבות ביהודה ושומרון".