בשורה לתושבי חירן: הפך לישוב עצמאי

השר דרעי: "זו החלטה חשובה  מאד שתדחוף קדימה את היישוב ותסייע לו מאד, אני שמח לסיים 9 שנות המתנה של תושבי חירן".

ערוץ 7 , י"ח בשבט תשע"ט

חירן
חירן
צילום: תושבי חירן

בעקבות התערבותו של שר הפנים אריה דרעי הפך היום (ה) הישוב חירן לישוב עצמאי במועצה האזורית תמר.

הישוב חירן הוקם לפני תשע שנים ע"י 12 משפחות של חברי גרעין אידאליסטים שבאו להקים ישוב קהילתי בדרום הארץ אך עם עלייתם לקרקע הם נתקלו בקשיים רבים שלא אפשרו את אישורו של הישוב.

לכן עד היום גרות 38 המשפחות במגורים זמניים (קראוונים) ללא תשתיות וכבישים סלולים ואין אמצעי תחבורה.

הגרעין חירן הוקם בתשס"ט (2008) על ידי משפחות מבית המדרש לבוגרי צבא בעלי, בעידודה וליוויה של תנועת אור להתיישבות בנגב ובגליל. מטרת הגרעין היא להיות שותף אקטיבי ביישוב הנגב, ולהקים ישוב גדול על שלוחת חירן, בבקעת ערד. אופי הישוב הוא דתי תורני, והוא מורכב ממשפחות צעירות בגילן וברוחן, השמחות להיות שותפות בחזון גדול.

בקיץ תש"ע (2010) עלה הגרעין למחנה יתיר, כמחנה התאקלמות זמני, על מנת להתקרב ליעד יישוב הקבע. במחנה מקיים הגרעין חיי קהילה מלאים, ובמקביל מקדם את תהליכי האישור אחרונים לעלייה לקרקע ליישוב הקבע חירן".

לאחר 9 שנות המתנה מתישות וארוכות ללא התקדמות ממשית בקידום אישורו של הישוב חירן ובתנאים קשים של המשפחות הגרות בישוב הסמוך לדרום הר חברון חתם היום (חמישי) שר הפנים אריה דרעי, על העברת שכונת חירן לשטח השיפוט של מועצה האזורית תמר בדרום ובכך הפך את חירן לישוב עצמאי ומאושר, ההשלכות: הישוב יצא מההקפאה שלו ובקרוב ויוכלו התושבים לבנות בתי קבע.

ההחלטה של השר דרעי בעצם הופכת את חירן ל "ישוב" ולא "לשכונה" הקשורה לישוב אחר, מה שמקל על התרחבות הישוב ואף יתן אישור לתכנוני בניה במקום,חתימתו של השר, ההחלטה תאפשר את קידום הפרויקט להקמת היישוב חירן כיישוב קהילתי כמו כן, הישוב יתנהל כועד מקומי במועצה האזורית תמר.

השר דרעי אמר היום, "חתמתי על העברת השטח על מנת לאפשר את פיתוחה של חירן כישוב עצמאי במועצה האזורית. זו החלטה חשובה מאד שתדחוף קדימה את היישוב ותסייע לו מאד. אני שמח לסיים 9 שנות המתנה של התושבים. בהנחייתי, הועדות הגאוגרפיות ממשיכות בעבודתן ובוחנות בימים אלה חלוקת הכנסות ושינויי גבולות במגוון רשויות מקומיות".

גרעין חירן הודה לשר דרעי על החלטתו החשובה בעניינו של הישוב, "החלטה זו ביום ט"ו בשבט שוות ערך לאלפי עצים הניטעים מדי שנה, כסמל לטוב הארץ הזו. בהחלטה זו פרץ השר את הדרך להתקדמות אופרטיבית בהקמת הישוב חירן כחלק מרכזי מיישובו של חבל ארץ חשוב זה, ולהבאת אלפי משפחות לבנות את ביתם בצפון הנגב".

ראש מועצת תמר: נראה כמו מחטף של דרעי לקראת הבחירות

ראש המועצה האזורית תמר, דב ליטבינוף, מספר כי למד על החלטה זו רק מהודעת השר לתקשורת והיא נעשתה ללא תיאום עם המועצה ובניגוד להסכמות עבר שהתקבלו בוועדות הגבולות הקודמות. "מדובר במה שנראה כמחטף של השר לקראת הבחירות הקרבות", אומר ליטבינוף.

לדבריו "מצד אחד מנצל משרד הפנים את התגייסות המועצה להקמת ישובים ולקליטת 400 בתים בחירן, לטובת יישוב הנגב המזרחי - התגייסות המחייבת חוסן פיננסי - ומצד שני משית עליה חלוקת הכנסות נוספת באופן לא הגיוני – מה עוד שהמועצה הגיעה להסכמים היסטוריים עם ערד ודימונה לגבי חלוקתן".

במועצה מציינים כי במסגרת הועדה הגאוגרפית לשינוי גבולות ולחלוקת הכנסות הסכימה בעבר המועצה האזורית תמר לסייע בהקמת 4 ישובים חדשים ו"לארח" 400 בתים מן הישוב חירן עד שזו תגדל ותהפוך למועצה מקומית עצמאית. "במקום לעסוק בפיתוח הנגב המזרחי יאלצו ראשי הרשויות לעסוק כעת בניהול דיונים מיותרים, בזבוז משאבים וזמן יקר. מדובר בהחלטה המנוגדת לכל הסכמות שהושגו בין הרשויות ומשרד הפנים בוועדת הגבולות ובכוונתי להלחם בה," סיכם ליטבינוף.