גשר יהודית
גשר יהודית צילום: חן אדריכלים

בפעם הראשונה מזה זמן רב מצא את עצמו בית המשפט העליון משרת את האינטרס החבוי של המערכת הפוליטית כולה מקצה לקצה.

חרף התנגדות שר התחבורה, ובעקבות עתירת ראש עיריית תל אביב רון חולדאי, אימץ בית המשפט בסוף השבוע האחרון את עמדת העירייה והורה על המשך הבנייה של גשר יהודית במהלך שש השבתות הקרובות.

בימים כתיקונם ראש הממשלה נתניהו היה עכשיו מזיע. סגן שר הבריאות ליצמן כבר היה מנסח את מכתב הפרישה של יהדות התורה מהקואליציה; סיעת ש"ס היתה נגררת בעל כורחה לסחרור הפוליטי ומשייפת חרבותיה; האופוזיציה היתה חוגגת ומעצימה את הלהבות ובסביבת ראש הממשלה היתה נרשמת התרוצצות בלתי פוסקת לטובת גיוס אנשי צללים שיפתרו את הפלונטר הסבוך לצידם של השרים יריב לוין וזאב אלקין המטכסים עצה כיצד ניתן לרבע את המעגל.

אבל אלו אינם ימים כתיקונם. במערכת בחירות אין מתח הדדי על ציר קואליציה-אופוזיציה, אין וכחנות בתוככי סיעות הקואליציה בשאלה האם נכון להעניק את התופינים לחרדים אם לאו ואין גם את הדילמות של שרי הממשלה האם זה הזמן להתקוטט עם הבוס נתניהו שלא יכול להרשות לעצמו לעצבן את אחד השותפים האסטרטגיים.

למרבה האירוניה, במערכת בחירות כל הצדדים מרוצים. הסיעות החרדיות מצליחות לחדד לעיני בוחריהן את מהות קיומן בנוף הציבורי ומבלי שיידרשו לשלם מחיר קואליציוני. מבחינתן, הסיעות החרדיות יכולות לסמן לעצמן את פתיחתו הלא רשמית של הקמפיין הפנים-חרדי על ליבו של היהודי המאמין, וכל זה במימון ובחסות בית המשפט העליון והזרוע הממשלתית המבצעת.

כך גם מפלגות השמאל המבקשות להפריד בין הדת והמדינה ומצאו להן פינה להתגדר בה. אבי גבאי, שלמרות מאמציו הבלתי נלאים לא מצליח להמציא עצמו מחדש אל מול בוחרי המרכז-שמאל, זוכה לעדנה ולהכרה מחודשת בימים אלה ובהכוונת איש מפלגתו בתל אביב. הפרחים לרון חולדאי.

יאיר לפיד, יו"ר יש עתיד, מצליח גם הוא לרענן שוב את דגל ההשתלחות בחרדים ובמה שהם מייצגים, לבעוט בראש הממשלה נתניהו שאפשר להם להגיע עד הלום ולקצור כמה קולות נוספים בטבורו של הגשר.

ונתניהו? הוא כרגיל המבוגר האחראי שיודע לאזן בין עבודה לעבודה, בין עיתוי לעיתוי, בין עיצומה של קדנציה שלווה לחלון הזדמנויות פוליטי שייסגר בעוד שלושה חודשים. ואל תדאגו, לאחר ליל הבחירות הוא כבר יבנה את הגשר הפוליטי הבא.